
Komentarze
- Chirurgia wraca do szpitala
Była chirurgia,chirurdzy ratowali zdrowie i życie wielu chorych. W pewnym momencie coś się załamało....
- niepokorny - Dobry miesiąc!
Zbieżność dat przypadkowa. Prawda?
- pioter - Fundusz szwajcarski: #3 EkoMobilny Radzyń – zrówno...
Uf, całe szczęście że to prima aprilis!!!
- svk - Fundusz szwajcarski: #3 EkoMobilny Radzyń – zrówno...
Czas na modernizację stadionu miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszoną główną trybunę wraz z szt...
- sportek - Chirurgia wraca do szpitala
tylko lewak mógł coś takiego napisać, uwaga cytat:"Piotrusiu dziecko prawicy". Jeszcze takie oto gup...
- pioter
Czterdzieści lat minęło… |
Robert Mazurek | |||
wtorek, 15 września 2015 07:00 | |||
Z tej okazji licealiści przygotowali wystawę fotografii, której wernisaż odbędzie się 17 września (czwartek) o godz. 18.00 w sali balowej korpusu głównego radzyńskiego pałacu Patockich. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Artur Orzech, autor książki podróżniczej pt. „Wiza do Iranu”. Wstęp wolny.
Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK (SKKT PTTK) przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim zostało założone 17 IX 1975 r. i otrzymało numer ewidencyjny 21. Pierwszym opiekunem Koła został pan mgr Rudolf Probst (1923-2015), nauczyciel biologii i języka niemieckiego, wcześniej dyrektor szkoły i były żołnierz Armii Krajowej. Koło kontynuowało bogatą tradycję ruchu krajoznawczego w liceum, który w latach 50-tych i 60-tych, do początku lat 70-tych był realizowany przez Szczep Harcerski „Węzeł”. Opiekę nad nim sprawował śp. druh Mieczysław Stagrowski (1909-1986), wieloletni nauczyciel języka łacińskiego w liceum, autor pierwszego turystycznego informatora o Radzyniu Podlaskim. SKKT PTTK nr 21 już na początku swojej działalności odnotowało kilka spektakularnych sukcesów. Członkowie Koła w 1976 r. uczestniczyli w Ogólnopolskim Zlocie Turystycznym w Przemyślu. W 1981 r. zajęli I miejsce w eliminacjach wojewódzkich IX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK i reprezentowali woj. bialskopodlaskie na finale centralnym.
Od 1 IX 1983 r. do 31 VIII 2004 r. funkcję opiekuna SKKT PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym pełnił pan mgr Tadeusz Pietras, nauczyciel historii i wicedyrektor szkoły. Praca członków Koła skoncentrowała się na przygotowaniach i udziale w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym PTTK. Członkowie Koła pod opieką pana mgr Tadeusza Pietrasa uczestniczyli w wielu imprezach turystyki kwalifikowanej. Były to rajdy piesze (m.in. Ogólnopolski Rajd Świętokrzyski, Rajd Spółdzielczości Mieszkaniowej, Zimowe Rajdy Nadbużańskie w latach 1985-1986 oraz Rajd Zwycięstwa Szlakami Bitew Partyzanckich w Lasach Parczewskich), rowerowe (Szlakiem Sienkiewicza do Woli Okrzejskiej, Szlakiem Wyznań i Kultur do Włodawy, Holi i Sosnowicy) oraz marsze na orientację, które od początku lat 90-tych stały się specjalnością radzyńskiego Oddziału PTTK.
Nowy opiekun SKKT PTTK kontynuował dotychczasowe formy pracy oraz wprowadził wiele nowych pomysłów. Są to m.in.: organizowana w ferie zimowe impreza turystyczno-rekreacyjna „Zima w Mieście”, Szkolny Konkurs Fotograficzny, Szkolna Impreza na Orientację czy projekt „W piątek rowerem” promujący zdrowy styl życia, rozwój kultury fizycznej oraz bezpieczną jazdę rowerem – najtańszym i ekologicznym środkiem transportu. Pod opieką pana mgr Roberta Mazurka uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim każdego roku uczestniczą w wielu imprezach turystyki kwalifikowanej. Są to: Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa (wrzesień), Pieszy Rajd Kleebergowski (październik), Radzyńskie Marsze na Orientację „Azymuciak” (listopad), Marsze na Orientację pamięci Doroty i Andrzeja Miąskiewiczów (marzec) oraz Wiosenne Marsze na Orientację „WIOSnO” (kwiecień). W 2006 r. członkowie SKKT PTTK uczestniczyli w spotkaniu ze słynną podróżniczką, Elżbietą Dzikowską. Okazją do spotkania była promocja najnowszej książki pani Elżbiety pod tytułem „Groch i kapusta czyli podróżuj po Polsce”. Z kolei w 2007 r., na zaproszenie opiekuna Koła, Radzyń Podlaski odwiedził Janusz Sapa - redaktor naczelny legendarnego pisma „Poznaj Swój Kraj”.
Trzy lata z rzędu, tj. w 2007, 2008 i 2009 r., w następstwie bogatej i wartościowej działalności, SKKT PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim otrzymało, przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Zarząd Główny PTTK, tytuł najaktywniejszego Koła w Polsce. W 2011 roku Minister Sportu i Turystyki, na wniosek Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, odznaczył I LO w Radzyniu Podlaskim Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Turystyki”. W tym samym roku Pan Tadeusz Pietras został uhonorowany wyróżnieniem w postaci dyplomu i medalu „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Ceremonia wręczenia odznaczenia miała miejsce 20 IX 2011 r. pod patronatem i z osobistym udziałem Ministra Edukacji Narodowej, Pani Katarzyny Hall. W 2012 r. Koło zainicjowało cykl imprez pod nazwą „Radzyńskie spotkania z podróżnikami”, które od samego początku zdobyły renomę i szerokie grono stałych bywalców. Od tego czasu spotkania Pięciokrotnie drużyny Koła zdobywały I miejsce w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK i reprezentowały woj. bialskopodlaskie (po reformie administracyjnej w 1998 r. woj. lubelskie) na finałach centralnych. Było to w 1981 r. w Bachotku (woj. toruńskie), w 1989 r. w Pokrzywnej (woj. opolskie), w 1998 r. w Szczecinie (woj. szczecińskie), w 2002 r. w Biłgoraju (woj. lubelskie) i w 2014 r. w Barlinku (woj. zachodniopomorskie). Największym sukcesem licealiści zakończyli udział w ostatniej z wymienionych edycji, gdzie drużyna Koła zajęła II miejsce w kraju! Wieloletnia praca SKKT znajduje odzwierciedlenie w kronikach. Szczególnie tomy zawierające dokumentację pracy z lat 2004–2015 są prowadzone w sposób niezwykle profesjonalny.
|