Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 lutego 2024 imieniny: Eleonory i Piotra * 2009 - Papież Benedykt XVI mianował Andrzeja Dzięgę na metropolitę szczecińsko-kamieńskiego

Rajd szlakiem bitwy pod Kockiem

Robert Mazurek   
czwartek, 08 października 2009 06:30

Podczas rajdu młodzież uczestniczyła w dwóch etapach turystycznego marszu na orientacjęW dniach 2-4 października 2009 r. Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim był organizatorem XXXI Pieszego Rajdu Kleebergowskiego przebiegającego szlakiem ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 roku pod Kockiem.

Na starcie imprezy stawiło się przeszło 150 osób reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne z czterech powiatów województwa lubelskiego: radzyńskiego, lubartowskiego, bialskiego i łukowskiego. Współorganizatorami imprezy byli Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Powiatu Radzyńskiego, Urząd Marszałkowski w Lublinie oraz Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Radzyniu Podlaskim.

Rajd rozpoczął się zbiórką w pobliżu pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, skąd uczestnicy wyruszyli autokarem do Bełcząca. W miejscu gdzie wojska Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” przeprawiły się przez Tyśmienicę odbyło się uroczyste rozpoczęcie rajdu. Następnie młodzież wraz ze swoimi opiekunami wyruszyła na trasę turystycznego marszu na orientację, którego meta została zlokalizowana w Kocku. Na koniec pierwszego dnia rajdu przeprowadzono konkurs tematyczny pod hasłem „Kampania wrześniowa 1939 roku” oraz konkurs niespodziankę.

Sobota upłynęła rajdowiczom pod znakiem drugiego etapu turystycznego marszu na orientację oraz udziału w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę bitwy pod Kockiem. Młodzież miała okazję wysłuchać laureatów konkursu pieśni patriotycznych a także uczestniczyć w wieczornym apelu poległych, jaki odbył się na cmentarzu wojskowym w Kocku. W niedzielę rano miało miejsce uroczyste zakończenie rajdu połączone z podsumowaniem przeprowadzonych konkurencji oraz wyróżnieniem pucharami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi najlepszych uczestników rajdu. Następnie młodzi turyści uczestniczyli we Mszy Świętej odprawianej pod pomnikiem gen. Franciszka Kleeberga, apelu poległych i rekonstrukcji historycznej bitwy pod Kockiem.

W turystycznej imprezie na orientację, w kategorii dzieci, zwyciężyła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim w składzie Aleksandra Odrzygóźdź i Magdalena Kowalczyk. Wśród uczestników kategorii młodzieżowej bezkonkurencyjni okazali się Jagoda Kowalczyk i Marcin Matuszewski z Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim. W kategorii juniorów najlepszą orientacją w terenie wykazali się uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim. Byli to Monika Majewska i Wojciech Skrzeczkowski oraz Jarosław Wierzchowski.

W konkursie „Kampania wrześniowa 1939 roku” największą wiedzę zaprezentowali: Grzegorz Kowalski ze szkoły Podstawowej w Szaniawach Matysach, Dorota Zając z Gimnazjum w Białej oraz Paweł Grochowski z ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Z kolei w konkursie niespodzianka zwyciężyli Sebastian Skowron ze Szkoły Podstawowej w Woli Osowińskiej, Michał Wierzchowski z Gimnazjum w Białej oraz Paweł Gątarczyk i Wojciech Wierzchowski z I LO w Radzyniu Podlaskim.

{morfeo 150}

znaczek-kleeberg

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sterowniki
wtorek, 20 lutego 2024