Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 kwietnia 2024 imieniny: Alicji, Bogusławy | 2011 - zmarł Czesław Kołbuś, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Mundial 2018. Rozum czy rozsądek?

Wspólnemy siłamy: Smółko, Szczygielski, Szczygieł   
niedziela, 15 lipca 2018 07:00

Kto dzisiaj wieczorem uniesie puchar w geście zwycięstwa? Wszyscy by chcieli, żeby Dawid wygrał z Goliatem.

Raz na jakiś czas się zdarza.

Finał pomoże nam dziś typować gość specjalny, trzymałem go w odwodzie na taką właśnie okoliczność.

 

I bez żadnych ubocznych przyczyn
Dopomoże ci w świecie gdzieś
Starszy pan, niegdyś z naszej ulicy,
Starsza pani czasami też.

 

Prezydent Chorwacji - Kolinda Grabar-Kitarović

 

Nie, nie będzie to Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, ale nie mogłem się oprzeć :)

 

Jerzy ChromikLadies & Gentelman, Damy i Gospoda, redaktor maestro Jerzy Chromik! Wprawdzie pod kategorię „starszy pan” podpada jeszcze umiarkowanie i dalej często go można spotkać w okolicach Warszawskiej, ale na niego liczyć można zawsze.

Mistrz formy i treści.

Zobaczcie:

Jurek z twittera

Zdaniem Redaktora:

Nie wybrałem się do Rosji, z Polski po prostu lepiej widać. Turniej mnie niczym nie zaskoczył, ja już trochę widziałem i on właśnie taki miał być. Z wynikami włącznie. W finale też nie będzie niespodzianki. Nie wiadomo oczywiście, czy skończy się 1:0, czy 3:1, ale Francja wygra pewnie.

***

Tradycyjnie przed finałem jeszcze raz poprosiłem o typy naszych ekspertów. Dziękuję pięknie, że mieliście dla nas czas.

Od razu mówię, że najbardziej odpowiada mi wizja Adama Świcia, w pełni się z nią zgadzam. Wprawdzie nie wiadomo, co w tej sytuacji stanie się z zaginionym pytonem i czy kartofliska w tym roku będą odpowiednio nasłonecznione, ale Adam mówi, że: Francja wygra 3:0, ale w jakiejś równoległej rzeczywistości Chorwacja wygra w karnych, i będzie Mistrzem Świata do Bożego Narodzenia 2022, i po meczu Pani Prezydent Chorwacji będzie biegać topless po stadionie...

Mnie przekonał. Acz muszę zaznaczyć, że metoda wróżenia wyników z ładnego biustu nie jest mi zupełnie obca. Już po pierwszym meczu Chorwatów pisałem (ach, jak tu żyć, kiedy w kółko trzeba cytować samego siebie???) : A Chorwacja odegra chyba jakąś fajną rolę w tym turnieju. Widzieliście jakie ładne dziewczyny im kibicują? Nie wiem, skąd one to wiedzą, ale kiedy nagle pojawiają się na jakimś meczu w dużej ilości, sukces wisi w powietrzu. Wspomnicie moje słowa.

Acz są też niedowiarkowie.

***

Ogólnie wśród typerów pojawia się pewien stały wątek: chcielibyśmy, żeby wygrała Chorwacja, ale raczej wygrają Francuzi. Bo to Francuzi, bo bardziej wypoczęci, bo to jednak jakoś dziwnie, gdyby Chorwacja wygrała mistrzostwa.

Na czele tej grupy Damian Panek: Francja wygra 1:0. Całym sercem bym chciał, żeby wygrała Chorwacja, napisaliby rewelacyjną historię. Jeśli spojrzy się, w jakich klubach grają to na pewno nie sensacja, ale niespodzianka już tak. W piłce najfajniejsze jest to, że nic nie można wcześniej narysować, wygrana Chorwatów by to po raz kolejny potwierdziła, ale jednak wygra ta Francja...

W Orlętach mamy ciągłość myśli szkoleniowej. Rafał Borysiuk: Francja wygra 2:0. Moim zdaniem Chorwaci są już największymi zwycięzcami tego turnieju, pokazali olbrzymi charakter, serce i wolę walki. Kibicuję im jutro z całych sił, jednak uważam, że mając w nogach jeden mecz więcej (wliczając dogrywki), nie dadzą rady megasilnej reprezentacji Francji.

Łukasz Włoszek: Chciałbym, żeby wygrała Chorwacja, ale ..... wygra Francja 2:1

Marcin Krzykała: Serce Chorwacja, rozum Francja. 3-1 dla trójkolorowych, Mbappe 2 gole, niestrzelony karny w meczu i czerwona kartka.

Adam Pękała: Obawiam się, że wygra Francja jakieś 1-0, ale z całą rodziną trzymamy za Chorwację.

Jest też nadzieja dla Chorwatów.

Po pierwsze nasi sędziowie stawiają na Chorwację, może coś wiedzą?

Jacek Paskudzki: Chorwacja po karnych 4:3

Paweł Sitkowski: Będę trzymał kciuki za Chorwację, która pokona Francuzów 2:1

Ponadto zwracam uwagę, że Łukasz Włoszek obstawił wygraną Francji, ale Agnieszka typuje 3:2 dla Chorwacji. Więc zasadniczo rozstrzygnięte.

Kapitalny w roli eksperta jest Michał Musiatowicz. Piszesz do gościa i artykuł sam się robi. Siadamy, poprawiamy się w fotelach i słuchamy:

1:1 karne dla Chorwacji. W meczu z Anglią przyznam się, że szukałem Mandzukicia, bo go bardzo lubię - ten się znalazł bardzo późno, grał słabo, ale trener zostawił go na boisku. A on został bohaterem. Myślę, że Dalić ma super czucie meczu. Fakt - Deschamps też jest mądry, ale Southgate niby też był, a doprowadził zmianami do sytuacji, że gdy była kontuzja on nie miał już ruchu. W efekcie było po meczu. Kocham Chorwację. Obok super Modricia np. Perisic to absolutnie klasa światowa... Super obrońcy - Strinic - Vrsaljko. Te boki Chorwacji żyją pełną piersią, a do tego fenomenalny środek z Modriciem, który jest młodszym klonem Pirlo. Tak jak Italia w 2006 z Pirlo, tak będzie Chorwacja z Modriciem 2018. I basta!

Uff. Trochę się bałem, że jeszcze będzie coś na temat linii obrony reprezentacji Szwajcarii, ale nie.

No i jest jeszcze głos Krzysztofa Grochowskiego: chcę, żeby wygrała Chorwacja i zdając sobie sprawę, że to trochę wariactwo obstawiam, że wygra Chorwacja. 2:1.

Defensywa Orląt zgodna:

Robert Nowacki: Francja - Chorwacja 2:0

Adrian Zarzecki: 2:0 dla Francji

Ekipa z Młodzieżówki ma zdania podzielone. Karol Kalinowski: po dogrywce 2:1 dla Chorwacji. Artur Dymek obstawia remis 2:2 i karne dla Chorwacji, Mateusz Kobojek: 2:1 dla Francji.

Faworytem większości są jednak Francuzi. Radek Grudzień krótko: 1:0 Les blues

Marek Topyła: W pierwszym odruchu stawiałem 2:1 dla Francji, ale tak już wiele osób typuje, więc niech będzie 2:2 a w dogrywce Francja, więc 3:2 dla nich. Chorwaci potrafią wszystko, grać pięknie a chwilę potem przespać parę minut. No i stawiam, że to będzie mecz roku Francji, może nie zasłużyli na tytuł Mistrza Świata, ale niech tam im będzie.

Niech im będzie, łaskawca...

Na Orliku spotkałem też oldboyów z Auto Krisa. Fachowcy mają dobrą metodę obstawiania. Patrzcie i uczcie się. Janek Ptaszyński: 2:1 dla Chorwacji. Staszek Wysokiński: Co? Janek powiedział, że wygra Chorwacja? To pisz 1:0 dla Francji! Do tego Rysiek Korulczyk mówi, że Francja wygra 2:0, co potwierdzają też Jurek Struk i Jarek Kamela. No bo skoro Rysiek mówi...

Michał Szczygielski: Francja - Chorwacja 1:0. No cóż, mamy tu poważny konflikt serca i rozumu. Całym sercem będę w tym meczu kibicował Chorwatom. Za całokształt - nieprawdopodobną wolę walki, ambicję, duch zespołu i zachowywanie się jak należy na boisku i poza nim. Ta ekipa napisała fantastyczną historię. Wydaje się jednak, że umiejętności piłkarskie będą po stronie Francuzów. "Trójkolorowi" są chyba najsilniejszą drużyną, dlatego jeśli sięgną po puchar, to zasłużenie. Ale jeszcze nigdy tak nie życzyłem sobie pomyłki w typowaniu!

Zbyszek Smółko: Chorwacja. Nie wierzę, że im w tym meczu zabraknie sił. Oni ich nie mieli już w dogrywce z Danią czy Rosją. Oni już dawno jadą z wątroby, a te Słowianie mają mocne. Oni już też mają z górki. Jeżeli nie pomyślą: ej tam, już jesteśmy bohaterami, jutro wieczorem będą nieśmiertelni. 2:0.

Mariusz Szczygieł: Francja. Chorwaci waleczni są, mają chyba najładniejszą prezydentową na tym Mundialu, Zbyszek też ciągle pisze, że te kibicki im szczęście przynoszą, ale myślę, że Francuzi jednak wygrają. 3:2. Koniec. Chociaż nie będę też płakał, jeśli wygra Chorwacja :)

 

Rosja 2018. Jakie to były mistrzostwa?

Nowa twarz Rosji... z brodąNiezależnie od tego, jakim wynikiem zakończy się finał, największym wygranym mistrzostw już jest... Rosja. Mundial udało się Rosjanom zorganizować w sposób znakomity, o czym świadczą pozytywne oceny nie tylko ze strony FIFA, ale też tysięcy kibiców. Najważniejsze jest jednak zwycięstwo wizerunkowe. Wielu osobom Rosja przestała się kojarzyć jako kraj zacofany, opresyjny, zamknięty na przybyszów z zewnątrz.
Dowodem są też reakcje zachodnich mediów. Np. dziennikarze "Washington Post" otwarcie stwierdzili, że mistrzostwa zupełnie zmieniły ich wyobrażenie o Rosji. Podobne głosy docierają też z Niemiec czy Francji. Media rosyjskie, szczególnie te prowadzone w językach zachodnich, skrzętnie to wykorzystują. Polska wersja "Sputnika" odnotowuje każdą pozytywną opinię o mundialu, przekonując, że wyobrażenie Polaków o Rosji jest błędne. No bo to przecież kraj - niemalże - płynący mlekiem i miodem...

Najlepszy polski występ na mundialuIle w tym wszystkim prawdy? Przynajmniej tyle samo, co propagandy. Warto zauważyć, że prezydent Putin pokazał się osobiście na stadionie tylko podczas pierwszego meczu z Arabią Saudyjską, a potem "wysyłał" już premiera Miedwiediewa. Dlaczego? Ponieważ nie chciał być kojarzony z ewentualną porażką reprezentacji. A co władze zrobiły 14 czerwca, w dniu rozpoczęcia mistrzostw? Gdy cały kraj żył futbolem, niepostrzeżenie ogłoszono podwyższenie wieku emerytalnego, wzrost VAT, zwiększenie dotacji z budżetu dla partii politycznych i ograniczenie możliwości anonimowego korzystania z Internetu. Mistrzostwa piłkarskie stały się tu mistrzowską przykrywką, po którą sięgnięto w wyjątkowo perfidny sposób. Dodajmy do tego, że mundial pokazał, jaką fikcją jest rzekoma izolacja Rosji na arenie międzynarodowej. Na trybunach koronowane głowy, prezydenci... Cel ich podróży to wyłącznie piłka, zabawa? Prosimy bez żartów...
Wszystko to budzi niesmak, dlatego część kibiców będzie miała dodatkowy powód, żeby w finale trzymać kciuki za Chorwatów. Domagoj Vida, Ukraina, wiecie o co chodzi ???? Ale wiecie, co jest świetne w tym mundialu, oczywiście oprócz sportowych emocji? To, że mnóstwo osób miało możliwość chociaż trochę bliżej przyjrzeć się Rosji. Wyjść poza krąg stereotypów w rodzaju "Putin - armia - wódka - niedźwiedź". Tak naprawdę nie ma bowiem jednej Rosji. To fascynujące miejsce, bardzo złożone, niejednoznaczne i pełne sprzeczności. I chyba rację miał Mariusz Wilk, polski pisarz długo mieszkający w tym kraju. Chłop kiedyś stwierdził, że aby z pełnym przekonaniem powiedzieć "znam Rosję", należy spędzić tam co najmniej 10 lat...

Mamy nadzieję, że nasze opowiastki pomogły wam nieco lepiej poznać kraj - gospodarza mistrzostw i być może... zachęcić do podróży. Jedźcie do Rosji, serio. Czasem jest pięknie, często zabawnie, czasem brzydko, innym razem smutno, ale zawsze ciekawie. Dużo ciekawiej, niż na zachodzie Europy, słowo honoru!

A tymczasem szykujemy się na finał! My tam nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby sprawdziła się prognoza kota Donatello z syberyjskiego Ułan-Ude...

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Przewód siłowy
wtorek, 09 kwietnia 2024
Kosmetyki
Kosmetyki
sobota, 06 kwietnia 2024