Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 czerwca 2026 imieniny: Jana, Pawła

AKTUALNOŚCI

Najświeższe informacje z Radzynia Podlaskiego i okolic.

Dzień Patrona w SOSW

Mariusz Szczygieł   
środa, 05 października 2016 07:00

Dzień Patrona w SOSWWczoraj, 4 października 2016 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim obchodzono Dzień Patrona.

Wychowankowie poznawali historię placówki i wspominali osobę jej Patronki.

W tym dniu organizowano zajęcia poświęcone profesor Zofii Sękowskiej, której imię od 10 lat nosi SOSW w Radzyniu Podlaskim.

 

Wspólna sesja samorządów z okazji 1050-lecia Chrztu Polski

Mariusz Szczygieł   
środa, 05 października 2016 07:00

Podczas sesjiWczoraj, 4 października 2016 roku, punkt 12.00 w dużej sali gimnastycznej radzyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęła się uroczysta, wspólna sesja Rady Gminy, Powiatu oraz Miasta Radzyń Podlaski.

Wydarzenie to ściśle związane było z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski. Obrady otworzyli oraz poprowadzili całość: przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, przewodnicząca Rady Gminy Anna Grochoła i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Bartoś. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Polski oraz powitaniem zaproszonych gości. Wokół przewodniczących ustawiono stoły przy których zasiedli radni Rady Miasta, Powiatu i Gminy. Głównym punktem obrad był wykład dr hab Andrzeja Pleszczyńskiego pt.: „Chrzest 966 – jego przyczyny i następstwa”.

 

MOSiR miał smak pieczonego ziemniaka

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 04 października 2016 07:00

Podczas święta ziemniakaW sobotę, 1 października Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował imprezę, która wielu dorosłym kojarzyła się ze smakiem dzieciństwa. Dzieci z kolei świetnie bawiły się w lesie i poznały coś nowego.

Ognisko oraz pieczenie ziemniaków i kiełbasek było głównym punktem Święta Pieczonego Ziemniaka. Początek imprezy nie był obiecujący, bo o 12.00 było tylko kilkanaście osób, ale z każdą minutą uczestników przybywało i gdy doszło do uroczystego wrzucania ziemniaków do ogniska, to wokół było już kilkadziesiąt osób. Gdy ziemniaki „dochodziły” organizatorzy zajęli się dziećmi, dla których zorganizowano szereg konkursów sprawnościowych, gdzie „bohaterem” był oczywiście ziemniak. Jako końcowe zadanie każde dziecko musiało zrobić coś ciekawego z ziemniaka i okazało się, że wyobraźnia dzieci nie ma granic. Wszystkie dzieci uczestniczące w tych zabawach otrzymały bilety na pływalnię oraz słodkie „co nieco”. No a finał to zajadanie się pieczonymi ziemniakami, które wszystkim bardzo smakowały. 

 

Dni z Aniołami 2016 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Zofii Sękowskiej

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 04 października 2016 07:00

Anioły w Radzyniu

28  września 2016 r. o godzinie 11.00 rozpoczęły się V Dni z Aniołami w Radzyńskiej Krainie Serdeczności.

Na wstępie dyrektor ośrodka Małgorzata Popek powitała obecnych gości: Lucjana Kotwicę - starostę radzyńskiego, Jana Gila – wicestarostę, Tomasza Stephana – zastępcę burmistrza miasta, Henryka Mateusiaka – sekretarza gminy Czemierniki, Ewę Grodzką – dyrektora I LO w Radzyniu Podlaskim, Bożenę Marcinkowską – dyrektora Gimnazjum Nr 2 w Radzyniu Podlaskim, Danutę Bukryj Pałkę – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim, Barbarę Zaniewicz – wicedyrektora ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, Bogdana Sozoniuka – kierownika Wydziału Spraw Społecznych, Andrzeja Kotyłę – przewodniczącego komisji konkursowej, Sylwię Marczuk – prezesa Stowarzyszenia Osmy kolor Tęczy, Jolantę Mućko – przewodnicząca Rady Rodziców , laureatów konkursów wraz z opiekunami, rodziców, uczniów oraz zgromadzone media. Poinformowała ,że celem w/w przedsięwzięcia jest propagowanie wartości takich jak: godność człowieka, kultura słowa, wrażliwość na potrzeby innych i pomoc drugiemu człowiekowi oraz promocja zabytkowej kaplicy Aniołów Stróżów zlokalizowanej na terenie naszego ośrodka. Tegoroczne Dni z Aniołami odbywały się pod hasłem ,,Obudź w sobie Anioła. – wspieraj, motywuj, angażuj".

 

Obchody 1050-lecia Chrztu Polski w Radzyniu Podlaskim rozpoczęte inscenizacją

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 04 października 2016 07:00

Inscenizacja chrztuOd przyjęcia Chrztu przez Polskę upłynęło już 1050 lat. 2 października (niedziela) w parku miejskim mieliśmy doskonałą okazję zobaczyć rekonstrukcję ślubu Mieszka I z Dobrawą, a także przyjęcia chrztu przez pierwszego władcę Polski.

Chrystianizacja Polski miała dla naszego kraju ogromne znaczenie i była na tamte czasy najlepszym rozwiązaniem. Dzięki niej nasz kraj nie był już tak łatwym łupem dla innych, chrześcijańskich państw. Mieszko I musiał przyjąć chrzest. To właśnie na fundamencie wiary dokonywało się dzieło wychowania etycznego narodu, odniesienia jego kultury, a w chwilach krytycznych nawet zachowania jego bytu. Po zaślubinach zgodnie z obyczajem przyszedł też czas na wesele. Na gości czekał chleb i miód,  nie obyło się również bez tańców.

 
<< pierwsza < poprzednia 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 następna > ostatnia >>

Strona 1071 z 1876