Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 grudnia 2023 imieniny: Waldemar, Damazy

Słońce, woda, powietrze. Jak je wykorzystać do ogrzewania domu i produkowania energii?

REKLAMA   
czwartek, 18 marca 2021 06:00

DomKryzys klimatyczny jest faktem.

Największe światowe ośrodki badające klimat są zgodne co do tego, że musimy działać już dziś, by nie dopuścić do zagłady planety. Najważniejszą rolę mają tu oczywiście do odegrania światowe rządy, ale to od nas – ludzi – zależy, czy podejmą one odpowiednie działania. Istotne jest również to, jak żyjemy na co dzień, jakich wyborów dokonujemy, jak mieszkamy i co kupujemy. Ekologiczna rewolucja musi się zacząć od podstaw – codziennego życia każdego z nas. Na szczęście współczesne technologie wychodzą naprzeciw naszym potrzebom. Na początek zastanówmy się nad tym, jak zmienić swój dom na bardziej przyjazny środowisku.

Odnawialne źródła energii w Polsce

OZE, czyli odnawialne źródła energii to przyszłość. W nich tkwi potencjał zaspokojenia energetycznych potrzeb ludzi na całym świecie. Słońce, wiatr, woda, powietrze – wszystkie te zasoby są w stanie regenerować się w szybkim czasie, a korzystanie z nich nie prowadzi do deficytu i, tym samym, wyniszczania przyrody.

W 2018 roku odnawialne źródła energii odpowiadały za zaspokojenie 17,9% zapotrzebowania ludzi na energię. To wciąż za mało. W Polsce co prawda rośnie udział zielonej energii, ale rośnie zbyt wolno, by osiągnąć wyznaczone przez Unię Europejską cele. Główny Urząd Statystyczny informował, że w 2019 roku wartość energetyczna energii pozyskanej ze źródeł odnawianych wyniosła w Polsce 396 498 TJ.

Ekologia dla domu

Żeby przyspieszyć te zmiany, trzeba zacząć od podstaw. Na początek warto zainwestować w urządzenia, które pomogą zmienić nasze domy w ekologiczne, oszczędne budynki. W tej roli doskonale sprawdzą się pompy ciepła, które zapewnią ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz podgrzeją wodę, nie zużywając węgla, drewna ani innych paliw. Działanie pomp ciepła opiera się na pobieraniu energii właśnie z odnawialnych źródeł – powietrza, wody lub gruntu.

Innym godnym rozważania rozwiązaniem są panele solarne, czyli panele fotowoltaiczne służące do wytwarzania prądu stałego. Ich działanie opiera się na energii słonecznej. Dzięki niej do naszych domów dociera prąd – darmowy, pozyskany w ekologiczny sposób.

Szukając optymalnego rozwiązania warto wziąć pod uwagę nowe Warunki Techniczne WR 2021 dla budynków jednorodzinnych. Jeśli właśnie jesteśmy na etapie projektowania domu, musimy dostosować się do nowych przepisów. A te wymagają, żeby zużycie energii do ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody nie przekraczało 70 kWh/m2 na rok. To bardzo restrykcyjne wymagania. Oznacza to, że zasadniczo przy budowie domu z kotłem powinniśmy zainwestować w kolektory słoneczne, by dostosować się do przepisów o energooszczędności. Dobrym pomysłem jest więc inwestycja w panele solarne, które umożliwią nam pozyskanie energii ze słońca i wykorzystanie jej potem w dowolny sposób.

 
noimage
Sprzedam audi A6 C5 2.4 V6
sobota, 09 grudnia 2023
Kanapa i dwie pufy
Kanapa i dwie pufy
poniedziałek, 11 grudnia 2023