Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 23 kwietnia 2024 imieniny: Jerzego, Wojciecha

Przedszkole Miejskie czeka przekształcenie

Michał Maliszewski   
czwartek, 16 listopada 2017 07:00

Burmistrz Jerzy RębekPodczas XXXIX nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się 7 listopada br. radni przyjęli uchwałę intencyjną dotyczącą planowanych zmian w Publicznym Przedszkolu Miejskim.

Zamiar przekształcenia przedszkola spowodowany jest rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej które mówi, że przedszkole może mieć jedynie 6 oddziałów zamiejscowych, natomiast radzyńska jednostka posiada ich aż 12. Pozostaje więc podzielenie jednego przedszkola na trzy oddzielne. – Musimy dokonać rozdziału tego przedszkola miejskiego na trzy przedszkola – mówił na wstępie Jerzy Rębek. – W nieodległej przyszłości przedszkola na ul. Armii Krajowej i ul. Chmielewskiego muszą zostać rozbudowane, ponieważ zainteresowanie tym, aby przedszkola były większe jest ogromne. Brakuje miejsc w przedszkolach. Takie są wyzwania przed którymi stajemy i w roku przyszłym zamierzamy opracować projekty techniczne rozbudowy tych budynków. Nie możemy z tym zwlekać, bo ta sytuacja trwa już kilka lat. Uchwała, którą podejmujemy podjąć jest wstępem do całej procedury związanej z utworzeniem każdego z przedszkoli – tłumaczył burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Głos w dyskusji zabrała Bożena Lecyk: - W związku z tą uchwałą chciałam zapytać dlaczego ta uchwała ma charakter intencyjny? Rozumiem, że jest to wymóg prawny i my nie mamy innego wyjścia i musimy te przedszkole przekształcić. Jakie będą koszty z tym związane? Czy będzie trzeba zatrudnić dwóch dyrektorów? – zakończyła radna.

O kwestiach technicznych dopytywał również Robert Mazurek: - Jaki będzie los obecnego kierownictwa przedszkola? Czy odbędą się konkursy i na jakiej zasadzie będą powoływani dyrektorzy tych dwóch nowych przedszkoli? Co z pracownikami przedszkola? Czy wszyscy mogą liczyć na dalsze zatrudnienie? Czy przekształcenie przedszkola będzie miało jakiś wpływ na dzieci? Czy były prowadzone jakieś kalkulacje finansowe? – pytał radny Mazurek.

W celu odpowiedzi na pytania radnych na początku głos zabrała Małgorzata Kowalczyk: - Uchwała jest o zamiarze przekształcenia bo takie są wymogi ustawowe. Przy przekształceniu obowiązują te same przepisy, które dotyczą likwidacji szkoły bądź przedszkola. W takim przypadku najpierw należy podjąć uchwałę o zamiarze przekształcenia, bądź likwidacji, wówczas tę uchwałę należy skierować do Związków Zawodowych i Kuratorium Oświaty celem uzyskania opinii i do końca lutego musimy powiadomić rodziców wszystkich dzieci, które uczęszczają do przedszkola. Po dopełnieniu tych formalności będzie można podjąć uchwałę o przekształceniu przedszkola. Takie są przepisy prawa – tłumaczyła naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Na resztę zadanych pytań odpowiedział burmistrz Rębek: - Skoro przestaje funkcjonować przedszkole w takim kształcie to będą ogłoszone konkursy i będzie nabór. Tutaj nic nadzwyczajnego nie wydarzy się, pracownicy mogą się czuć absolutnie bezpieczni. Dzieci nie odczują żadnych zmian bo kadra którą mamy w tych przedszkolach jest to zespół profesjonalistów z wielkim sercem dla dzieci i tutaj nie przewiduję żadnych kłopotów. Dzieci tych zmian nie zauważą tak samo rodzice nie muszą mieć jakiegokolwiek niepokoju. Odbędzie się to w sposób płynny i absolutnie niezagrażający nikomu. Czy koszty będą zwiększone? Tak, będą, trzeba się z tym liczyć, ale teraz trudno przesądzać. Każdy będzie miał prawo przystąpić do konkursu, również osoby z zewnątrz. Więc jeśli ktoś dojdzie do zespołu to rzeczą naturalną jest, że koszt funkcjonowania przedszkola będzie zwiększony. Musimy dokonać takich przekształceń i z takimi kosztami musimy się liczyć, natomiast zaznaczam, ta rozbudowa przedszkoli, o której wspomniałem wcześniej musi nastąpić w roku 2019, maksymalnie 2020. Tu nie chodzi o budowę wielkich gmachów, tylko dobudowę dwóch czy trzech sal do przedszkola na ul. Armii Krajowej, a jeśli chodzi o budynek na ul. Chmielowskiego to tam istnieje możliwość dobudowania dwóch czy nawet trzech sal zaplecza niezbędnego do funkcjonowania. Nie zamierzamy również rywalizować w sposób niezdrowy z przedszkolami prywatnymi. Są one niezwykle ważne dla utrzymania bazy ale również dla zapewnienia miejsca dla dzieci. Z pełnym szacunkiem odnoszę się do przedszkoli niepublicznych – zakończył burmistrz.

Radna Lecyk dopytywała Jerzego Rębka o koszty przekształcenia placówki. Burmistrz odpowiedział jej następująco: - Koszty nie były szacowane, bo bez względu na to, jakie one będą mamy obowiązek ten proces przeprowadzić, bo funkcjonowanie przedszkola w tym kształcie jest bezprawne, więc jakie by te koszty się nie pojawiły my musimy je ponieść – zakończył.

W nadzwyczajnej sesji uczestniczyło 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie. 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Sprzedam drzwi pokojowe
Sprzedam drzwi pokojowe
sobota, 13 kwietnia 2024
noimage
sprzedam owies
piątek, 12 kwietnia 2024