Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 29 marca 2024 imieniny: Wiktoryny, Eustachego | Jutro zmiana czasu na letni

ASF głównym tematem sesji Rady Powiatu

Michał Maliszewski   
piątek, 08 września 2017 06:00

Powiatowy Lekarz Weterynarii Leszek GoleckiPodczas wczorajszych (7 września br.) obrad Rady Powiatu poruszany był temat epidemii Afrykańskiego Pomoru Świń.

W sesji uczestniczył Powiatowy Lekarz Weterynarii Leszek Golecki, który omówił wirusa ASF oraz przedstawił najnowsze informacje na ten temat. Na sali zgromadziło się około 50 zainteresowanych tą sprawą rolników. Starosta Lucjan Kotwica poinformował również o wystosowaniu pisma przez Radę i zarząd Powiatu do Premier Beaty Szydło. Punkt o ASF otworzył Powiatowy lekarz Weterynarii: - Chciałbym przedstawić aktualną sytuację, dotyczącą wystąpienia tej choroby w naszym powiecie – rozpoczął Leszek Golecki. – ASF wystąpił w ośmiu ogniskach. Pierwszą diagnozę postawiłem 17 lipca. Podjęliśmy stosowne działania już następnego dnia. Wszystkie ogniska, które pojawiły się w naszym powiecie wystąpiły w małych gospodarstwach – tłumaczył doktor.

- W naszym powiecie mamy znalezione padłe 4 dziki i 5-ty jest w badaniu – kontynuował lekarz weterynarii. – Nasze działania w gospodarstwach zostały podjęte – zwierzęta zlikwidowane, poddane do utylizacji i została oszacowana wartość tych zwierząt. Mamy dwa i pół tygodnia ciszy, bez nowych ognisk i to napawa optymizmem jeśli chodzi o chorobę w gospodarstwach. W związku z tym podjąłem decyzję, w której szykujemy się do przeprowadzenia intensywnych pobrań, aby przy zastosowaniu skróconych okresów przeprowadzić w obszarze zagrożonym i zapowietrzonym badanie wszystkich stad świń. Trudne zadanie przed nami, bo duża jest skala w tych obszarach, ale podjąłem tę decyzję aby jak najszybciej doprowadzić do zdjęcia obostrzeń, które są nałożone w drodze rozporządzenia wojewody. Po wystąpieniu tych ognisk, po rozporządzeniu wojewody i Komisji Europejskiej zmieniły się zasady opuszczania tych stref – tłumaczył Leszek Golecki.

- Już bardzo duża część Polski wyłączona jest z produkcji trzody chlewnej – mówił starosta. – Żaden samorząd nie jest w stanie się dogadać z zakładem uboju, bo jeżeli ja jako starosta wpływałbym, albo próbował się dogadać z podmiotem prywatnym to zaraz będzie pytanie od kogoś niezadowolonego ile wziął. My nie mamy możliwości, bo jest wolny rynek. Utożsamiam się z wami jak wszyscy na tej sali i jest mi naprawdę żal. Byłem w pierwszych ogniskach przed likwidacją i po likwidacji. Wiem co to znaczy i wiem co się w człowieku dzieje w środku. To jest wielki problem i zdaję sobie sprawę, że jest to początek dla samorządów, bo trzeba uruchomić z tych pieniędzy jakąś formę pomocy. Na samym początku wspólnie z gminą Kąkolewnica wysłaliśmy pisma do Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii. Nie mamy do tej pory odpowiedzi. Przygotowaliśmy stanowisko Rady, które zaproponujemy dzisiaj radnym i wyślemy do pani premier, żeby uruchomić wyższe czynniki – powiedział starosta odczytując pismo do Beaty Szydło.

Treść pisma:

„Na terenie powiatu radzyńskiego w ostatnich dwóch miesiącach rozszerza się obszar występowania ASF. Afrykański Pomór Świń jest chorobą wirusową powodującą ogromne straty ekonomiczne. Grupą ponoszącą szczególne straty ekonomiczne są producenci trzody chlewnej i przetwórcy mięsa wieprzowego. Mając na uwadze groźbę załamania się produkcji trzody chlewnej, jaki i perspektywę dramatów społecznych z tym związanych zwracamy się do pani premier o pilne podjęcie skutecznych działań mających na celu zwalczenie ASF, a przez to uratowanie od tragedii wielu rodzin rolniczych zajmujących się tą dziedziną produkcji rolnej. Naszym zdaniem konieczne jest natychmiastowe podjęcie następujących działań: objęcie osobiście przez panią premier koordynacji prac nad zwalczaniem ASF, skuteczne ograniczenie populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy jako rezerwuar wirusa ASF, objęcie terenu powiatu radzyńskiego programem rekompensat związanych z możliwością rezygnacji z produkcji trzody chlewnej, szczególne potraktowanie gospodarstw hodowlanych produkujących prosięta, zdjęcie nadwyżki trzody przez zakupy interwencyjne za pieniądze budżetu państwa, złagodzenie przepisów dotyczących kierowania całej produkcji mięsa w danej strefie na obróbkę termiczną, niezwłoczną wypłatę odszkodowania producentowi trzody chlewnej za zabite przez Powiatowego Lekarza Weterynarii zwierzęta, jednoznaczne określenie zasad zwrotu samorządom nakładów finansowych poniesionych na ASF”.

Na zakończenie Leszek Golecki ostrzegł przed innym zagrożeniem, które ponownie może wrócić na teren naszego kraju: - ASF to jest jedna choroba – rozpoczął. – Zeszłej zimy mieliśmy ptasią grypę. Chcę państwa poinformować, że będzie powtórka z rozrywki. We Włoszech są ogniska ptasiej grypy. Rozpoczęły się powroty ptaków i w tym momencie apeluję do państwa abyście przypomnieli sobie zasady utrzymania drobiu przyzagrodowego. Możemy mieć kolejne problemy. Utrzymanie zwierząt związane jest z ryzykiem i z warunkami weterynaryjnymi, które trzeba spełnić przy danej hodowli – zakończył doktor Golecki. 

170907-sesjarp-01170907-sesjarp-02170907-sesjarp-03170907-sesjarp-04170907-sesjarp-05170907-sesjarp-06170907-sesjarp-07170907-sesjarp-08170907-sesjarp-09170907-sesjarp-10170907-sesjarp-11170907-sesjarp-12170907-sesjarp-13170907-sesjarp-14170907-sesjarp-15170907-sesjarp-16

 

Komentarze  

 
#1 Premier nic nie możeAntoni Czyszpak 2017-09-08 19:01
Trzeba jechać do prezesa. Wytłumaczyć. On wezwie premier do siebie i wtedy będzie sprawa załatwiona.
 
 
#2 Jutro 10 jutro miesiączkahelikopter82 2017-09-09 14:31
Można też doręczyć do guru w Warszawie przed pałac prezydencki i oddać w czasie miesiączki.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Wkrętarka i zakrętarka Milwaukee
poniedziałek, 18 marca 2024
noimage
Mebel
piątek, 29 marca 2024
Kultywator z waÅkiem 1.9 m
Kultywator z wałkiem 1.9 m
sobota, 16 marca 2024