Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 15 września 2019 imieniny: Albina, Nikodema

Już niedługo

Agata Karczewska - koncert indie folk, country image
Agata Karczewska - koncert indie folk, country, 21.09.2019, 20:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
takes place in
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Olga Gruchoła z II Liceum Ogólnokształcącego w ZSP finalistką etapu centralnego X Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

Michał Maliszewski   
środa, 07 czerwca 2017 07:00

Podczas wydarzeniaDyrektor ZSP Grażyna Dzida informuje o niebywałym sukcesie uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w ZSP Oli Gruchoły przygotowywanej przez nauczycielkę historii Teresę Filipiuk.

1-3 czerwca 2017 w Warszawie odbyły się zawody finałowe X Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego- Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego - za wolność Waszą i Naszą". Województwo lubelskie reprezentowała Olga Gruchoła uczennica kasy drugiej LO o profilu prawno - administracyjnym, laureatka etapu wojewódzkiego olimpiady. 1 i 2 czerwca w Muzeum Wojska Polskiego i Centralnej Bibliotece Wojskowej uczniowie rozwiązywali testy i wykonywali zadania w następujących kategoriach:

1. Geografia militarna,

2. Eksponat

3. Malarstwo

4. Broń i Barwa

5. Film

6. Literatura i poezja

7. Powstania narodowe na mapie Warszawy

8. Pieśń

9. Oprowadzenie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie

W drugim dniu pobytu odbyła się wyjątkowa uroczystość, uczniowie z opiekunami i organizatorzy złożyli wieńce i kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po zmaganiach konkursowych uczestnicy olimpiady zwiedzali zabytki Łazienek Królewskich: Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki i Biały Domek oraz uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez grupę rekonstrukcyjną.

Gala wręczenia nagród uczestnikom Olimpiady odbyła się 3 czerwca w Muzeum w Łazienkach Królewskich w Podchorążówce, miejscu bardzo symbolicznym, gdzie rozpoczęło się powstanie listopadowe. Gratulując wszystkim olimpijczykom komisja egzaminacyjna podkreśla, że „konkurencje olimpiady były bardzo wszechstronne i obejmowały wiedzę interdyscyplinarną z zakresu wielu przedmiotów szkolnych wykraczając poza podstawę programową nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Uczniowie wykazali się wiedzą i szerokością horyzontów na poziomie uczestników seminariów magisterskich.”

Wręczenia nagród uczestnikom finału olimpiady dokonali zaproszeni goście: wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć oraz dyrektorzy i przedstawiciele Centralnej Biblioteki Wojskowej, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kuratorzy i Wizytatorzy Kuratorów.

Wszyscy laureaci i finaliści olimpiady w dowód uznania ich wiedzy zastali również uhonorowani medalami Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari wręczonymi przez kombatantów. Gratulujemy Oli i życzymy kolejnych sukcesów już na arenie międzynarodowej.

170606-olimp-1170606-olimp-2170606-olimp-3170606-olimp-4170606-olimp-5170606-olimp-6170606-olimp-7170606-olimp-8

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.