Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 23 sierpnia 2019 imieniny: Róża, Apolinary, Filip

Cała szkoła w kolorze nieba

Ela Zając   
wtorek, 09 maja 2017 07:00

Wspólne zdjęcieW kwietniu bieżącego roku Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim włączyła się w akcję „Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu”, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

W naszej szkole zrobiliśmy to inaczej. Głównym celem naszej akcji stało się budowanie w społeczności szkolnej świadomości, że wszyscy jesteśmy różni i potrzebujemy siebie nawzajem.

Przez cały kwiecień prowadzone były działania, które miały zainteresować, zaciekawić i pobudzić do myślenia całą społeczność szkolną. 3 kwietnia nauczyciele ubrali się na niebiesko. W kolejnych dniach w różnych miejscach szkoły pojawiły się niebieskie puzzle oznaczone wesołą i smutną „buźką”. Dzieci szukając i zauważając symbole, zastanawiały się nad ich znaczeniem. Po kilku dniach obok symboli umieszczono wypowiedzi dzieci określające ich odczucia. W dużej mierze dotyczyły one potrzeb i emocji, pojawiających się w konkretnych miejscach w szkole. Okazało się, że odczucia dzieci są bardzo podobne. W holu głównym przygotowano gazetkę „Dostrzegajmy potrzeby ludzi, aby każdy tu dobrze się czuł”.

W ostatnim tygodniu kwietnia w każdej klasie przeprowadzone zostały lekcje, podczas których uczniowie mogli doświadczyć odbierania świata za pomocą różnych zmysłów. Celem zajęć było uświadomienie, że mimo tego, iż różnie spostrzegamy świat, mamy takie same potrzeby: zrozumienia, szacunku, akceptacji. Mimo różnic każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy. Kiedy zaczniemy zauważać potrzeby innych pomagając sobie nawzajem, stworzymy wspólnie różnorodną, bezpieczną i przyjazną społeczność, w której każdy może dobrze się czuć.

Kolejnym działaniem była „chodząca galeria”, wystawa prac wykonanych w ramach projektu Tajemnice Widzenia przez Klub Miłośników Fotografii Zoomik. Zdjęcia prezentowane przez członków Samorządu Szkolnego przedstawiają różne sposoby widzenia otaczającej nas rzeczywistości szkolnej. Działaniem finałowym było wspólne zdjęcie uczniów i nauczycieli naszej szkoły, którzy ubrani byli w kolorze nieba.

Mamy nadzieję, że dzięki prowadzonym działaniom wszyscy inaczej spojrzymy na siebie nawzajem, na nasze potrzeby i wynikające z nich zachowania, które czasem mogą wydawać się dziwne. Kształtując postawę szacunku i wzajemnego zrozumienia, będziemy mogli tworzyć przyjazne i rozwijające nas relacje mimo różnorodności.

170507-niebieski-01170507-niebieski-02170507-niebieski-04170507-niebieski-05170507-niebieski-06170507-niebieski-07170507-niebieski-08170507-niebieski-09170507-niebieski-10170507-niebieski-11170507-niebieski-12

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.