Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 czerwca 2022 imieniny: Jana, Pawła

Miasto nadal bez dotacji na pałac

Michał Maliszewski   
piątek, 31 marca 2017 07:00

Radny Jakub JakubowskiWróćmy dziś do tematu radzyńskiej perełki, czyli pałacu Potockich.

Wniosek o środki pomocowe na renowacje radzyńskiego zabytku nadal nie został rozstrzygnięty, a sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podczas XXX sesji Rady Miasta Radzyń Podlaski Jakub Jakubowski poruszył temat wnioskowanej dotacji na radzyński pałac: - Docierają do mnie różne informacje, więc chciałbym je zweryfikować – rozpoczął radny. – 21 marca czekaliśmy na informacje, które były zapowiadane przez panią rzecznik dotyczące rozwoju sytuacji z zagospodarowaniem pałacu Potockich. Chciałbym zapytać, co w tej kwestii wiadomo, bo do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej informacji – dopytywał Jakub Jakubowski.

- Tak jak wielokrotnie o tym mówiliśmy, pałac chyba nie ma szczęścia – odpowiedział burmistrz. – O tym szczęściu jeszcze będziemy rozmawiali na niejednej sesji, ale na razie sytuacja wygląda w ten sposób, że kwestia wniosku o środki pomocowe na renowacje parku nie została zakończona. Została przekazana do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nad tym pracujemy, bo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocny. Proszę o cierpliwość. Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie szybko wyjaśniona i wtedy będziemy rozmawiać bardzo otwarcie. Jako ciekawostkę powiem, że Wojewódzki Sąd Administracyjny przekazał nam uzasadnienie wyroku z 2 lutego dopiero 6 marca. Z ponad prawie 3 tygodniowym opóźnieniem w stosunku do terminów jakie są zawarte w kodeksie postępowania administracyjnego. To też jest pewna przewlekłość sprawy, ale zaznaczam, nie z naszej winy. Wniosek o renowacje pałacu został odrzucony. Złożyliśmy skargę, która nie została rozpatrzona. Dostałem informację z Urzędu Marszałkowskiego, że najpóźniej do 24 kwietnia nasza skarga zostanie rozpatrzona. Tez musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na rozstrzygnięcie – mówił Jerzy Rębek.

Burmistrz Radzynia Podlaskiego poinformował również, że równolegle prowadzi działania związane z uzyskaniem statusu Pomnika Historii dla pałacu Potockich – Cała dokumentacja oraz materiały zostały przekazane do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówił. Odbywa się to dosyć wolno, ale niestety nie jesteśmy w stanie pospieszać komisji instytutu, musimy się również uzbroić w cierpliwość. Te pieniądze są nam niezbędne do tego, aby ruszyć z poważnymi inwestycjami w pałacu. Wystąpiliśmy również z wnioskiem o dotację na renowację rzeźb, żelaznej bramy głównej oraz odnowienie wschodniej części pałacu, fragmentu który leży na skraju skrzydła wschodniego – oznajmił Jerzy Rębek.

Wewnątrz pałacu Potockich zakończono małe remonty porządkowe. W korpusie głównym zdemontowano blaszane i tekturowe ściany działowe. Pomieszczenia odzyskały swój pierwotny kształt bez naruszania substancji zabytku.

Czy burmistrzowi uda się w końcu uzyskać dotację na odnowienie pałacu? Pozostaje trzymać kciuki i czekać na dobre informacje z Urzędu Miasta.

 

Komentarze  

 
#1 ???zjp 2017-03-31 08:07
Cytat:
Te pieniądze są nam niezbędne do tego, aby ruszyć z poważnymi inwestycjami w pałacu.
A może tak czas najwyższy powiedzieć Panie burmistrzu co w pałacu ma się znaleźć? Za kilka dni minie 2 lata od jego przejęcie. To chyba wystarczający czas na stworzenie planu zagospodarowania!

Każda dotacja to takie "coś" co wymaga wkładu własnego, czyli do pałacu dołożą się wszyscy mieszkańcy miasta. A samo remontowanie dla remontowania bez planu na jakie cele pałac ma być przeznaczony pozbawione jest sensu i jest w dużym stopniu marnotrawieniem publicznych pieniędzy!
 
 
#2 A tak konkretnie.gospodyni 2017-03-31 08:12
A tak konkretnie ile miasto wydało w 2016 r na pałac ?.
 
 
#3 Zasługi podgzas posłowaniu i bycia burmistrzem. Jakie ??????tirowiec 2017-03-31 10:26
Puste gesty, puste słowa,
puste serce, pusta mowa,
puste, gadające usta,
pusty wzrok i głowa pusta.
Pusty program i projekty,
do cna pusty stek inwektyw,
pusty jazgot, próżne żale.
Głos , co treści nie ma wcale,
puste groźby, puste miny,
wielkie morze próżnej śliny,
puste hasła, obietnice.
Wszystko puste - poza picem.
Słowem zero, nicość, próżnia –
I tym były poseł, a obecnie burmistrz się wyróżnia.
 
 
#4 Kwestia szczęścia ;)JarJar 2017-03-31 11:23
Uff, a już się bałem, że w temacie Pałacu nic się nie dzieje. Na szczęście burmistrz się myli mówiąc że Pałac nie ma szczęścia.

Pałac ma ogromne szczęście, że został wybudowany w tak pięknym i prężnie rozwijającym się mieście jak Radzyń. To dla niego powinien być zaszczyt i powód do dumy.

Szczęścia to nie ma Radzyń, że ma tak piękny zabytkowy Pałac.
 
 
#5 do JarJarP.K. 2017-03-31 11:31
to prawie jak z wypadkiem Szydło, tam też warunki panujące na drodze nie dostosowały się do prędkości jadącej kolumny ;)
 
 
#6 Tymczasem na fanatycznej stronie na FB PiSuradzyniak95 2017-03-31 11:36
Gość Marcina Jabłkowskiego poinformował, że wniosek o dofinansowanie, które było podstawą do rozpoczęcia prac remontowych przepadł w ocenie Urzędu Marszałkowskiego województwa Lubelskiego.- Zabrakło życzliwości urzędników Pana Marszałka - powiedział Jerzy Rębek. Jak dodał, w odpowiedzi na wniosek Radzynia napisano, że aby dotacja mogła być przyznana, obiekt musi spełniać zadania kulturalne. Tymczasem, jak powiedział Rębek, to właśnie dzięki remontowi obiekt mógł te zadania spełniać.


Logicznego myslenia brakuje Rębkowi bo burmistrzem to on dla mnie nie jest. Żeby wniosek był brany pod uwage to 80% miało byc juz uzywane na kulture a nie jak Rębek mówi- Dadzą dotacje to dopiero bedzie tam kultura. I jeszcze ta życzliwość urzędników. Rebek swoja zyczliwosc pokazuje mieszkancom Radzynia. Odwołanie do sądu, przegranie to jeszcze koszty sądowe będa i znów bedzie sie zakrywał uszami.
 
 
#7 A miało być tak wspanialehans 2017-03-31 13:14
Po owocach ich poznacie.Tyle w temacie.
 
 
#8 blezenek44 2017-03-31 21:08
Panie Rębek , NSA nie będzie rozpatrywał wniosku miasta o dotację tylko ewentualne błędy proceduralne popełnione prze WSA. Mówiąc potocznie żadnej zmiany w orzeczeniu nie będzie.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.