Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 sierpnia 2022 imieniny: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Co z podstrefą ekonomiczną w naszym mieście?

Michał Maliszewski   
piątek, 24 marca 2017 08:00

Burmistrz Jerzy RębekJednym z głównych tematów, które poruszacie w wiadomościach do redakcji oraz w komentarzach pod artykułami jest proces tworzenia podstrefy ekonomicznej przez miasto Radzyń Podlaski.

- Minął już rok od artykułu z 26 lutego 2016 dotyczącego podstrefy, a nic w tym temacie się nie dzieje. Mnie jak i wielu mieszkańców szczególnie bez pracy bardzo interesuje ten temat. Proszę o podjęcie tematu na łamach portalu – czytamy w ostatnim e-mailu od naszego Czytelnika. Zapytaliśmy więc burmistrza Jerzego Rębka o proces tworzenia podstrefy w naszym mieście.

- Jest to sprawa priorytetowa i od dwóch lat trwają działania w tym kierunku – rozpoczął burmistrz. - Jednak droga do jej powstania jest długa, o czym uprzedzałem w czasie kampanii wyborczej.

Co się udało zrobić na Maryninie

- Działki, którymi miasto dysponuje na Maryninie, są rozdrobnione, wcześniej nie były podejmowane działania zmierzające do scalenia gruntów – tłumaczył J. Rębek. - Wystąpiłem do poprzedniego wojewody o prośbą o przekazanie miastu ok. 2 ha ziemi, które były w zasobach Skarbu Państwa, a które mają istotne znaczenie przy procesach scalania. Wówczas otrzymałem odpowiedź odmowną. Po ponownym wystąpieniu w tej sprawie, już do obecnego wojewody, w marcu 2016 roku sprawa została rozpatrzona pozytywnie. Jednak by doszło do scalenia, miasto powinno wykupić grunty od prywatnych właścicieli, a ci są temu niechętni - zakończył.

Nowe tereny inwestycyjne

Drugą kwestią jest plan zagospodarowania przestrzennego. - Obecnie mamy już decyzję Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który określił granicę zabytku w mieście – poinformował burmistrz. - Problem ten istniał w naszym mieście od lat 60. Jest to olbrzymi sukces, bo stanowi warunek niezbędny do podejmowania kolejnych działań. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta, co jest wstępem do opracowania Planu zagospodarowania przestrzennego miasta. W tym planie wyznaczone zostały nowe tereny inwestycyjne, przeznaczone pod przemysł. Były już spotkania konsultacyjne do planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie uwzględnimy tę strefę jako przeznaczoną pod przemysł.

Tymczasem Miasto zabiega o ściągnięcie nowych przedsiębiorców do Radzynia. - Jako Miasto nie możemy tworzyć miejsc pracy, nasze zadanie polega na tworzeniu warunków sprzyjających przedsiębiorcom – wyjaśnia burmistrz Radzynia. – Jerzy Rębek przytacza przykład efektu starań Miasta o przyciągnięcie przedsiębiorców do Radzynia, tworzenia dobrej atmosfery dla inwestorów, ale również budowy infrastruktury – chodzi o firmę Furineo Sp. Z o.o. z Siedlec.

Przypomnijmy, że rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 r. poszerzona została Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC. W podstrefie Radzyń Podlaski decyzja dotyczy objęcia strefą nieruchomości stanowiących własność FURINEO Sp. z o.o. przy ul. Budowlanych. Przed rokiem - 26 stycznia 2016 r. stosowną uchwałę, wyrażającą zgodę na poszerzenie strefy podjęła Rada Miasta Radzyń Podlaski. Nieruchomość ma powierzchnię 5,8802 ha, w "Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski" przeznaczona jest pod tereny przemysłowe i usługi wielobranżowe.

Działania logistyczne

- Dla mnie jest to bardzo ważna sprawa - podkreśla Jerzy Rębek. - Niezwykle istotne jest zagospodarowanie działek, które są własnością prywatną, a które leżą na terenie przemysłowym przy ul. Budowlanych i Międzyrzeckiej. Tu również zachęcamy przedsiębiorców do inwestowania. Nie jesteśmy właścicielem terenu, możemy być jedynie pośrednikiem - w dobrym słowa znaczeniu – kojarzącym przedsiębiorców z właścicielami działek. Miasto nie ma obowiązku, a nawet możliwości tworzenia nowych zakładów pracy, ale może zajmować się tworzeniem mechanizmów ekonomicznych, logistyką związana z umożliwieniem przedsiębiorcom tworzeniem nowych miejsc pracy. To, co Miasto może zrobić, to zachęta do inwestowania poprzez wsparcie logistyczne i budowę infrastruktury – dodaje burmistrz..

W Radzyniu przykładem takich działań jest właśnie ulica Budowlanych. - Miasto rozwija infrastrukturę w tym miejscu – doprowadzimy kanalizację, aby jeden z przedsiębiorców mógł budować kolejne hale – mówił burmistrz Radzynia. - Obecnie mamy w rejonie ulicy Budowlanych dwie podstrefy – B. Braun, Furineo, ale jest jeszcze kilkadziesiąt hektarów w rękach prywatnych właścicieli, są przedsiębiorcy zainteresowani tym, by tam ulokować swoje przedsiębiorstwa – oznajmił Jerzy Rębek.

Miasto ma porozumienie z firmą B. Braun, która odstąpiła pas ziemi, na której Miasto wkrótce przystapi do opracowywania projektu technicznego i wybuduje nową ulicę, być może będzie się nazywała ul. Przemysłowa – która skomunikuje ogromny teren i ułatwi inwestowanie w tym miejscu nowym przedsiębiorcom.

 

Komentarze  

 
#1 hehP.K. 2017-03-24 10:50
oj Panie Rębek, ludzie drugi raz się nie nabiorą, wybory za pasem, radzę szukać sobie nowego zajęcia
 
 
#2 A ten pan dalej od trzech lat "winni poprzednicy".Kraków 2017-03-24 11:10
Kwa , kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, Kwa , kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, Kwa , kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa,
 
 
#3 Wszedzie sprawa priorytetowaradzyniak95 2017-03-24 12:20
Palac- widac jak widac jak to sie konczy- brak planu
SSE- zakrywanie sie Sse Mielec. To to jest wkoncu SSE radzynia czy Mielca? Pozatym z tego co kojarze to burmistrz mowil ze SSE bedzie na ul. Wisznickiej ( kolo Tesco) teraz ze trzeba tworzyc ulice przy Braun. Zapewne jakis znajomy dzialke tam kupił i ulice trzeba mu dociagnac. Xd
 
 
#4 PRACAUMC 2017-03-24 12:33
Jeszcze więcej ściągnięcie Ukraińców to liczbą bezrobotnych Polaków zwiększy się. Czas otworzyć oczy to miasto nie ma perspektyw dla ludzi każdy stąd wyjeżdża!!.
 
 
#5 zapomnijcie!zjp 2017-03-24 13:11
Tłumacząc najkrócej dyplomatyczny język burmistrza na potoczny, to jego odpowiedź brzmi tak- żadnej strefy nie będzie!
Szkoda tylko, że nie powiedział tego w kampanii wyborczej, bo te słowa: Cytat:
Jednak droga do jej powstania jest długa, o czym uprzedzałem w czasie kampanii wyborczej.
jakoś nie znajdują potwierdzenia w debacie, która odbyła się przed wyborami: iledzisiaj.pl/.../...

Wtedy wszystko było proste i łatwe do zrobienia. Teraz zdziwienie, że prywatni właściciele nie chcą pozbyć się swojej ziemi? A dlaczego mieliby to zrobić jak z niej żyją?
A z tą długą drogą do powstania SSE, to żeby tylko nie była dłuższa niż do 2026r. kiedy to strefy mają zniknąć :P
 
 
#6 nie na tematneska 2017-03-24 19:41
artykuł o stresie ekonomicznej a jakiś ksenofob i rasista wrzuca tekst o Ukraińcach.Ogarnij się obywatelu prawie 3 miliony Polaków zarabia za granicą i na pewno nie chcieliby słyszeć że ktoś ich pościągał i zabierają pracę.Tak jak Polacy pracują w większości w zawodach gdzie są wakaty tak i Ukraińcy w 99% wykonują prace fizyczne gdzie brak chętnych.A jeśli ktoś pomyśli,że zaniżają stawki to przypominam o nowej ustawie 13 zł brutto.A jak zarabiają mniej to znaczy że pracodawca oszust.
 
 
#7 DO NeskaUMC 2017-03-26 20:22
No szkoda bardzo jak w wielu przypadkach zwalniają Polaków ze względu na to ze Ukrainiec zrobi to taniej. I nic nie można się odezwać bo od razu "rasista" i ksenofob" A to ze oni jeżdżą w polskich ciężarówkach z flagami Bandery i jest wszystko okej nie ? Poczekamy jak wyłapiesz na Łeb od swoich Ukraińców. Wtedy będziesz inaczej śpiewał..
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.