Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 grudnia 2024 imieniny: Dionizy, Szczepan

Co z podstrefą ekonomiczną w naszym mieście?

Michał Maliszewski   
piątek, 24 marca 2017 08:00

Burmistrz Jerzy RębekJednym z głównych tematów, które poruszacie w wiadomościach do redakcji oraz w komentarzach pod artykułami jest proces tworzenia podstrefy ekonomicznej przez miasto Radzyń Podlaski.

- Minął już rok od artykułu z 26 lutego 2016 dotyczącego podstrefy, a nic w tym temacie się nie dzieje. Mnie jak i wielu mieszkańców szczególnie bez pracy bardzo interesuje ten temat. Proszę o podjęcie tematu na łamach portalu – czytamy w ostatnim e-mailu od naszego Czytelnika. Zapytaliśmy więc burmistrza Jerzego Rębka o proces tworzenia podstrefy w naszym mieście.

- Jest to sprawa priorytetowa i od dwóch lat trwają działania w tym kierunku – rozpoczął burmistrz. - Jednak droga do jej powstania jest długa, o czym uprzedzałem w czasie kampanii wyborczej.

Co się udało zrobić na Maryninie

- Działki, którymi miasto dysponuje na Maryninie, są rozdrobnione, wcześniej nie były podejmowane działania zmierzające do scalenia gruntów – tłumaczył J. Rębek. - Wystąpiłem do poprzedniego wojewody o prośbą o przekazanie miastu ok. 2 ha ziemi, które były w zasobach Skarbu Państwa, a które mają istotne znaczenie przy procesach scalania. Wówczas otrzymałem odpowiedź odmowną. Po ponownym wystąpieniu w tej sprawie, już do obecnego wojewody, w marcu 2016 roku sprawa została rozpatrzona pozytywnie. Jednak by doszło do scalenia, miasto powinno wykupić grunty od prywatnych właścicieli, a ci są temu niechętni - zakończył.

Nowe tereny inwestycyjne

Drugą kwestią jest plan zagospodarowania przestrzennego. - Obecnie mamy już decyzję Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który określił granicę zabytku w mieście – poinformował burmistrz. - Problem ten istniał w naszym mieście od lat 60. Jest to olbrzymi sukces, bo stanowi warunek niezbędny do podejmowania kolejnych działań. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta, co jest wstępem do opracowania Planu zagospodarowania przestrzennego miasta. W tym planie wyznaczone zostały nowe tereny inwestycyjne, przeznaczone pod przemysł. Były już spotkania konsultacyjne do planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie uwzględnimy tę strefę jako przeznaczoną pod przemysł.

Tymczasem Miasto zabiega o ściągnięcie nowych przedsiębiorców do Radzynia. - Jako Miasto nie możemy tworzyć miejsc pracy, nasze zadanie polega na tworzeniu warunków sprzyjających przedsiębiorcom – wyjaśnia burmistrz Radzynia. – Jerzy Rębek przytacza przykład efektu starań Miasta o przyciągnięcie przedsiębiorców do Radzynia, tworzenia dobrej atmosfery dla inwestorów, ale również budowy infrastruktury – chodzi o firmę Furineo Sp. Z o.o. z Siedlec.

Przypomnijmy, że rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 r. poszerzona została Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC. W podstrefie Radzyń Podlaski decyzja dotyczy objęcia strefą nieruchomości stanowiących własność FURINEO Sp. z o.o. przy ul. Budowlanych. Przed rokiem - 26 stycznia 2016 r. stosowną uchwałę, wyrażającą zgodę na poszerzenie strefy podjęła Rada Miasta Radzyń Podlaski. Nieruchomość ma powierzchnię 5,8802 ha, w "Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski" przeznaczona jest pod tereny przemysłowe i usługi wielobranżowe.

Działania logistyczne

- Dla mnie jest to bardzo ważna sprawa - podkreśla Jerzy Rębek. - Niezwykle istotne jest zagospodarowanie działek, które są własnością prywatną, a które leżą na terenie przemysłowym przy ul. Budowlanych i Międzyrzeckiej. Tu również zachęcamy przedsiębiorców do inwestowania. Nie jesteśmy właścicielem terenu, możemy być jedynie pośrednikiem - w dobrym słowa znaczeniu – kojarzącym przedsiębiorców z właścicielami działek. Miasto nie ma obowiązku, a nawet możliwości tworzenia nowych zakładów pracy, ale może zajmować się tworzeniem mechanizmów ekonomicznych, logistyką związana z umożliwieniem przedsiębiorcom tworzeniem nowych miejsc pracy. To, co Miasto może zrobić, to zachęta do inwestowania poprzez wsparcie logistyczne i budowę infrastruktury – dodaje burmistrz..

W Radzyniu przykładem takich działań jest właśnie ulica Budowlanych. - Miasto rozwija infrastrukturę w tym miejscu – doprowadzimy kanalizację, aby jeden z przedsiębiorców mógł budować kolejne hale – mówił burmistrz Radzynia. - Obecnie mamy w rejonie ulicy Budowlanych dwie podstrefy – B. Braun, Furineo, ale jest jeszcze kilkadziesiąt hektarów w rękach prywatnych właścicieli, są przedsiębiorcy zainteresowani tym, by tam ulokować swoje przedsiębiorstwa – oznajmił Jerzy Rębek.

Miasto ma porozumienie z firmą B. Braun, która odstąpiła pas ziemi, na której Miasto wkrótce przystapi do opracowywania projektu technicznego i wybuduje nową ulicę, być może będzie się nazywała ul. Przemysłowa – która skomunikuje ogromny teren i ułatwi inwestowanie w tym miejscu nowym przedsiębiorcom.

 

Komentarze  

 
#1 hehP.K. 2017-03-24 10:50
oj Panie Rębek, ludzie drugi raz się nie nabiorą, wybory za pasem, radzę szukać sobie nowego zajęcia
 
 
#2 A ten pan dalej od trzech lat "winni poprzednicy".Kraków 2017-03-24 11:10
Kwa , kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, Kwa , kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, Kwa , kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa,
 
 
#3 Wszedzie sprawa priorytetowaradzyniak95 2017-03-24 12:20
Palac- widac jak widac jak to sie konczy- brak planu
SSE- zakrywanie sie Sse Mielec. To to jest wkoncu SSE radzynia czy Mielca? Pozatym z tego co kojarze to burmistrz mowil ze SSE bedzie na ul. Wisznickiej ( kolo Tesco) teraz ze trzeba tworzyc ulice przy Braun. Zapewne jakis znajomy dzialke tam kupił i ulice trzeba mu dociagnac. Xd
 
 
#4 PRACAUMC 2017-03-24 12:33
Jeszcze więcej ściągnięcie Ukraińców to liczbą bezrobotnych Polaków zwiększy się. Czas otworzyć oczy to miasto nie ma perspektyw dla ludzi każdy stąd wyjeżdża!!.
 
 
#5 zapomnijcie!zjp 2017-03-24 13:11
Tłumacząc najkrócej dyplomatyczny język burmistrza na potoczny, to jego odpowiedź brzmi tak- żadnej strefy nie będzie!
Szkoda tylko, że nie powiedział tego w kampanii wyborczej, bo te słowa: Cytat:
Jednak droga do jej powstania jest długa, o czym uprzedzałem w czasie kampanii wyborczej.
jakoś nie znajdują potwierdzenia w debacie, która odbyła się przed wyborami: https://iledzisiaj.pl/aktualnosci/5762-debata-radiowa-rebek-kontra-kotwica.html

Wtedy wszystko było proste i łatwe do zrobienia. Teraz zdziwienie, że prywatni właściciele nie chcą pozbyć się swojej ziemi? A dlaczego mieliby to zrobić jak z niej żyją?
A z tą długą drogą do powstania SSE, to żeby tylko nie była dłuższa niż do 2026r. kiedy to strefy mają zniknąć :P
 
 
#6 nie na tematneska 2017-03-24 19:41
artykuł o stresie ekonomicznej a jakiś ksenofob i rasista wrzuca tekst o Ukraińcach.Ogarnij się obywatelu prawie 3 miliony Polaków zarabia za granicą i na pewno nie chcieliby słyszeć że ktoś ich pościągał i zabierają pracę.Tak jak Polacy pracują w większości w zawodach gdzie są wakaty tak i Ukraińcy w 99% wykonują prace fizyczne gdzie brak chętnych.A jeśli ktoś pomyśli,że zaniżają stawki to przypominam o nowej ustawie 13 zł brutto.A jak zarabiają mniej to znaczy że pracodawca oszust.
 
 
#7 DO NeskaUMC 2017-03-26 20:22
No szkoda bardzo jak w wielu przypadkach zwalniają Polaków ze względu na to ze Ukrainiec zrobi to taniej. I nic nie można się odezwać bo od razu "rasista" i ksenofob" A to ze oni jeżdżą w polskich ciężarówkach z flagami Bandery i jest wszystko okej nie ? Poczekamy jak wyłapiesz na Łeb od swoich Ukraińców. Wtedy będziesz inaczej śpiewał..
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Telewizor Samsung 32 cale
Telewizor Samsung 32 cale
niedziela, 22 grudnia 2024
noimage
Wymiana opon
niedziela, 15 grudnia 2024
noimage
Sprzedam fotelik samochodowy 15-36 kg
niedziela, 22 grudnia 2024