Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2024 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski

Anna Wasak, rzecznik UM w Radzyniu Podlaskim   
sobota, 28 stycznia 2017 08:00

Naczelnik Jan GryczonSpotkanie z urbanistą w sprawie zmian w Studium uwarunkowań  i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski odbędzie się 2 lutego 2017 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (ul. Warszawska 32). 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców - osoby prywatne, przedstawicieli firm oraz osoby funkcyjne do udziału zarówno w spotkaniu, jak i w całym procesie opracowania projektu zmian w Studium.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2016 r., po ponad 6 latach starań, w Radzyniu Podlaskim została decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego określona granica zabytku – zespołu rezydencyjno-urbanistycznego. Ta decyzja pozwoliła na podjęcie prac nad projektem zmian Studium uwarunkowań  i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Temat  podjął na ostatniej sesji Rady Miasta - 26 stycznia Jan Gryczon.

Naczelnik Wydziału Planowania i Inwestycji zaznaczył, że procedury wszczęte zostały jeszcze w 2009 r. uchwałą Rady Miasta, jednak gdy już został opracowany projekt i uzgodniony z właściwymi instytucjami i organami, pojawiła się przeszkoda: nie można było zmian uzgodnić z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ponieważ nie było określonej granicy zabytku.  - Proces zmiany Studium został przerwany, zajęliśmy się postępowaniem administracyjnym w zakresie ustalenia granic zabytku – wyjaśniał na sesji Jan Gryczon.

Te procedury trwały od 2010 r. do 14 września 2016 r, czyli ponad 6 lat, zakończone  zostały przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją, która precyzyjnie określiła granicę zabytku. - Obecnie nie mamy z tym problemu w projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego  - kontynuował Naczelnik Wydziału Inwestycji i Planowania Przestrzennego. Postępowanie zostało wznowione, w prasie ukazało się ogłoszenie o przystąpieniu do zmiany Studium.

Podczas spotkania z urbanistą w Urzędzie Miasta (2 lutego o godz. 10.00), będzie  możliwość przedstawienia wniosków do zmiany Studium.  Zaproszeni na nie są wszyscy zainteresowani tematem – osoby indywidualne, funkcyjne, przedstawiciele firm.

Naczelnik Jan Gryczon dodaje, że wnioski, które były składane i rozpatrywane przed 2010 rokiem są aktualne. - Chcemy wrócić do tych, które pojawiły się od 2010 roku. Jeśli ktoś nie może przyjść na  czwartkowe spotkanie 2 lutego, może wcześniej złożyć swe uwagi i wnioski na piśmie, a dotychczasowy  projekt może obejrzeć  w pokoju 102 Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, że Miasto Radzyń Podlaski 14 września 2016 r., po niemal 50 latach od podjęcia starań, uzyskało decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie określenia granicy zabytku. Brak decyzji w tej sprawie – toczącej się od 1967 r. - utrudniał  rozwój  miejscowości.

Problem polegał na tym, że do ścisłej strefy konserwatorskiej zaliczono niemal całe miasto – nie tylko zespół pałacowo-parkowy oraz kościół pw. Świętej Trójcy wraz z najbliższym otoczeniem, ale także główne radzyńskie ulice - nie tylko całą Ostrowiecką i Warszawska oraz Dąbrowskiego, ale również np. Międzyrzecką, Partyzantów, Kościuszki. W dodatku nie były określone granice zabytku. Mówiąc najprościej: budynki stojące przy tych ulicach traktowane były jak obiekty zabytkowe klasy zerowej. Jeśli teren jest objęty archeologiczną strefą prawnej ochrony konserwatorskiej, w jej obrębie wszelkie prace ziemno-budowlane należy uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Taki stan uniemożliwiał rozwój miasta, w tym opracowanie Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Miasta i – co jest z tym związane - zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego Miasta.

Dlatego decyzję MKiDN w sprawie określenia granicy zabytku w Radzyniu należy uznać za historyczną dla miasta. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono: „ Z rejestru zabytków skreślono część obszaru miasta Radzyń Podlaski i część zespołu pałacowo-parkowego Szlubowskich, które w dacie wpisu do rejestru zabytków zostały nieprawidłowo objęte ochroną konserwatorską wraz z ww. założeniem rezydencjonalnym. Należy jednak zauważyć, że niniejsze rozstrzygnięcie nie wyklucza możliwości dokonania indywidualnego wpisu do rejestru zabytków zachowanych elementów historycznego układu urbanistycznego miasta Radzyń Podlaski, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy na temat historii procesów jego kształtowania”.

- Mając decyzję MKiDN i po jej publikacji w sposób zwyczajowo przyjęty, będziemy mogli przystąpić do opracowania Studium i do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego – zapowiadał burmistrz Jerzy Rębek. Dodał, że  w UM złożonych zostało ponad 30 wniosków mających na celu wprowadzenie zmian w różnych częściach miasta. - Chodzi o lokalizację mniejszych czy większych inwestycji, takich jak budowa domu, sklepu, magazynu, ciągu pieszego czy jezdnego - tłumaczy włodarz miasta.

 

Komentarze  

 
#1 Panie Zawadaemeryt 2017-01-28 10:04
Może inicjatywa spotkania z wyborcami była słuszna. Karmienie natomiast wyborców bigosem kiedy w szpitalu zarządzanym przez Pana wydaje się pacjentom głodowe porcje jest wielką ironią.
Myślę, że Pana operatywność w roli pierwszego krytykanta poczynań Nowej Władzy winna przestawić się na radykalną zmianę w zarządzanym Szpitalu.
Budynek z zewnątrz pięknie się prezentuje, a pacjenci są niedożywieni. Może tutaj wykazałby Pan należytą inwencję i to natychmiast zmienił.W innych okolicznych szpitalach jest o niebo lepiej.
Wiem,że nadzór działalności szpitala jest w kompetencji Starosty. Może jednak Burmistrz z uwagi,że mieszkańcy miasta korzystają z tej placówki zająłby się tym nie błahym problemem.
 
 
#2 RE: Zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaskimalina1986 2017-01-28 14:31
No to teraz będzie eldorado i wieczna budowa. Otworzą kolejny bank albo piętnastą aptekę i zabudują ścisłe centrum lub pod czyimś domem/blokiem wyrośnie hipermarket. Pięknie będzie.
 
 
#3 DO EMERYTAWRZOS 2017-01-29 03:06
Panie Emerycie gdyby pan Zawada mógł coś w tym temacie zmienić dawno by to uczynił.Prawda jest taka ,że poprzedni dyrektor tak podpisał umowę z firmą kateringową,że nie sposób jej rozwiązać.Więc za te porcje głodowe niech pacjenci podziękują panu H.
 
 
#4 NARESZCIE!!!czarek_wfm 2017-01-29 17:34
A ja się bardzo cieszę i wybiorę się w czwartek aby poznać szczegóły bo to co się do tej pory działo to jakaś tragedia. Mieszkam przy ul. Chomiczewskiego wymiana dachu konserwator, wymiana okien konserwator,nowy płot to samo.Mieszkał bym przy ul. np.Zabielskiej wszystko załatwił bym w starostwie bez wycieczek do Białej Podlaskiej
 
 
#5 do WRZOSforby 2017-01-29 20:00
Drogi Wrzosie jak widać jesteś z najbliższego otoczenia Dyrektora Zawady (znasz szczegóły umów szpitala).
Dyrektor, rzec by można Menadżer, nie bierze pieniędzy za "noszenie woreczków" ale za pracę umysłową, inwencję, kreatywność itp. itd.
Twój argument jest żenujący i rozpaczliwy a wynika z niego że ktoś jest po prostu niepełnosprytny [eufemizm] - tak Ci wyszło. Jako obrońca Dyrektora nie poddajesz w wątpliwość "porcji głodowych" a więc macie świadomość istnienia problemu.
Mieszkańcy, pacjenci powinni wiedzieć komu to zawdzięczają.
... tak ale w mieście to byście zrobili porządek. Dotyczy to i Starosty który miał ambicje być burmistrzem.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam owies
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
Przyczepa
Przyczepa
czwartek, 18 kwietnia 2024
noimage
Wynajmę mieszkanie w Radzyniu Podl.
środa, 24 kwietnia 2024