Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 kwietnia 2024 imieniny: Marka, Jarosława

Miasto przygotowuje się do nowego systemu oświaty

Michał Maliszewski   
piątek, 27 stycznia 2017 08:00

Burmistrz Jerzy Rębek wraz z zastępcąLikwidacja gimnazjów, ośmioklasowa podstawówka, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum – przed nami duże zmiany spowodowane reformą systemu oświaty.

Pierwsze efekty zobaczymy już w tym roku. Uczniowie kończący VI klasę szkoły podstawowej przejdą do VII klasy w tej samej jednostce oświatowej. Nie będzie prowadzona już rekrutacja do gimnazjum. Nie będzie również egzaminu po klasie VI. Sprawdzian wiedzy czeka uczniów dopiero w klasie VIII. W roku szkolnym 2019/2020 r. do szkoły ponadgimnazjalnej trafią dwa roczniki: ósmoklasiści, jako pierwszy rocznik kończący podstawówkę zgodnie z nową reformą oraz ostatni rocznik gimnazjum. W całej Polsce samorządy przygotowują swoje jednostki do wprowadzonych zmian w reformie oświatowej. Także w naszym mieście ruszają prace przygotowawcze.

- Mamy na uwadze to, że jest to bardzo ważna reforma i dlatego pilnie obserwujemy sytuację w kraju, to co prawodawca nam przekaże – tłumaczył włodarz Radzynia Podlaskiego, Jerzy Rębek. - 9 lutego wybieramy się do Białej Podlaskiej na spotkanie z przedstawicielami kuratorium oświaty, aby jak najsprawniej przeprowadzić proces wygaszania gimnazjów, na przestrzeni kolejnych lat, jak również zorganizowania szkół podstawowych. Jeśli chodzi o oświatę miejską tutaj większych problemów się nie spodziewamy. Myślę, że odbędzie się to w sposób bardzo sprawny, a równocześnie mało dokuczliwy dla kogokolwiek. Wręcz powiedziałbym, że postaramy się zrobić to w sposób niezauważalny. Dołożymy starań by tak się stało, by szkoły normalnie funkcjonowały - zakończył burmistrz.

Małgorzata Kowalczyk, inspektor ds. oświaty Urzędu Miasta Radzyń Podlaski zapewnia na nas, że podczas prowadzonych zmian dołożą wszelkich starań, by nauczyciele nie zostali bez pracy: - W tej chwili nie robiliśmy jeszcze dokładnych analiz, mamy jedynie analizę demograficzną, z której wynika, że w 2019 roku będziemy mieli 180 uczniów mniej w naszych szkołach, będzie to mniej o siedem oddziałów - powiedziała inspektor. - U nas gimnazja będą wygaszane normalnym trybem, nie będą włączane do szkoły podstawowej. Po feriach zimowych planujemy spotkanie z dyrektorami, by dokładnie przeanalizować te zmiany i siatki godzin. Ustalimy dla których nauczycieli będzie praca, a dla których godzin może zabraknąć. Będziemy się starali aby w naszych placówkach jak najwięcej tych pedagogów przyjąć, by jak najmniej czuło się pokrzywdzonych. Być może w szkołach średnich, gdzie liczba oddziałów znacznie wzrośnie część nauczycieli znalazłoby pracę, ale tak jak mówię będziemy się starali jak najwięcej ich zagospodarować. Myślę, że nadgodziny dyrektorzy rozdzielą dla tych nauczycieli z gimnazjum, dla których godzin będzie brakowało, by mogli sukcesywnie przechodzić do szkoły podstawowej i uzupełniać od przyszłego roku szkolnego te etaty. Do przyszłej sesji Rady Miasta przeanalizujemy to dokładnie - zakończyła Małgorzata Kowalczyk.

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam
niedziela, 14 kwietnia 2024
noimage
SPRZEDAM ŁÓŻKO
poniedziałek, 22 kwietnia 2024