Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 kwietnia 2025 imieniny: Walerii, Pawła

Już niedługo


"Dworskie Opowieści" - Aukcja w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 10.05.2025, 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Obchody Narodowego Święta Niepodległości - „Naród, który traci pamięć - traci życie”

Piotr Szkurłatowicz   
poniedziałek, 14 listopada 2016 08:00

Poczty sztandaroweW obchody Narodowego Święta Niepodległości czynnie włączyło się Publiczne Gimnazjum w Kąkolewnicy oraz szkoły podstawowe z Kakolewnicy i Żakowoli Poprzecznej.

10 listopada br. uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do Żakowoli Radzyńskiej by tam zapalić Znicze Pamięci oraz złożyć wiązankę kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli: poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z Kąkolewnicy, poczet sztandarowy gimnazjum, poczty flagowe oraz uczniowie Szkół Podstawowych z Kąkolewnicy i Żakowoli Poprzecznej, klasa III b Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Kąkolewnicy oraz harcerze. Obecni byli też dyrektorzy szkół, oraz wójt gminy Kąkolewnica Zbigniew Ładny.

Obchody Dnia Niepodległości poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego gimnazjum Dominika Kieczka. Po odśpiewaniu hymnu państwowego słowo o historii kopca, do młodzieży skierował nauczyciel historii. Przypomniał, że 12 maja 1936 r. odsłonięto kopiec w Żakowoli Radzyńskiej. W uroczystościach uczestniczył ówczesny starosta radzyński Banaszkiewicz. Inicjatorem usypania go był  miejscowy działacz – społecznik Jan Piekarski. Wsparcie miał w wybranym w 1935 r. wójcie gminy - Antonim Mazurze. Kopiec był otoczony wałem ziemnym. Na bramie ogrodzeniowej wmontowano dużego orła, który potem został przetopiony. Kamienie z kopca Niemcy w czasie wojny wykorzystali do budowy drogi do Polskowoli. Dzisiaj trudno jest ustalić, jakie miał wymiary. Można przypuszczać, że był budowlą znaczną. Umieszczono na nim żeliwną tablicę z napisem: W sierpniu 1915 r. drugim roku walki orężnej o niepodległość narodu polskiego szlakiem tym szli w bój żołnierze Józefa Piłsudskiego I Brygada 4 pp. W pierwszą rocznicę śmierci KOMENDANTA Żakowola 12 maja 1936 r. Kopiec uległ zniszczeniu. W roku 2014 został odbudowany z inicjatywy wójta gminy Zbigniewa Ładnego oraz Szczepana Kalinowskiego. Warto dodać, że w obu uroczystościach uczestniczyła córka Jana Piekarskiego, Zofia Piekarska emerytowana nauczycielka szkoły w Kąkolewnicy. Po wystąpieniu Piotra Szkurłatowicza uczniowie zapalili Znicze Pamięci, a w imieniu władz samorządowych wiązankę kwiatów złożyli Wójt Gminy Zbigniew Ładny i dyrektorzy szkół.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkolnym w Kąkolenicy. Uroczystą akademię rozpoczął  dyrektor Zespołu Oświatowego mgr Witold Lipski, który przywitał gości w osobach: księży Janusza Sałaja i Radosława Osipacza. Powitał też wicedyrektorów, nauczycieli oraz społeczność szkolną. Krótką historię o miejscach związanych z Dniem Niepodległości przedstawił nauczyciel, który uczy historii w gimnazjum. Wspomniał, że gmina Kąkolewnica jest gminą wyjątkowa, ponieważ ma na swoim terenie aż trzy miejsca związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim: dwa kopce w Żakowoli Radzyńskiej i Brzozowicy Dużej oraz tablicę w Lipniakach. 

W dalszej części uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wierszem i muzyką uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Część artystyczną przygotowały nauczycielki: Bożena Wawryniuk, Marzena Mościcka, Zdzisława Stadnicka. Po części artystycznej głos zabrał ksiądz proboszcz Janusz Sałaj. Zwrócił zebranym uwagę, że wolność nie jest dana lecz zadana, a młode pokolenie powinno uczyć się dbać o takie wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna.

W piątek została odprawiona msza św. w kościele parafialnym. Społeczność szkolną reprezentował sztandar Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego oraz poczty flagowe szkół podstawowych z Kąkolewnicy i Żakowoli Poprzecznej. Obecny był też sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej z Kąkolewnicy. Mszę świętą za Ojczyznę odprawił ksiądz Radosław Osipacz. W swojej homilii nawiązała do wartości, którymi powinien kierować się każdy Polak: Bóg, Honor, Ojczyzna. O drodze do niepodległości powiedział nauczyciel historii miejscowego gimnazjum Pan Piotr Szkurłatowicz. Po mszy św. zostały zapalone Znicze Pamięci przez uczniów gimnazjum i szkół oraz złożono kwiaty.

161113-niepodl-1161113-niepodl-2161113-niepodl-3161113-niepodl-4161113-niepodl-5161113-niepodl-6161113-niepodl-7161113-niepodl-8

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Stemple
wtorek, 22 kwietnia 2025
noimage
Praca Radzyn
piątek, 25 kwietnia 2025
noimage
Sprzedam pszenżyto
piątek, 18 kwietnia 2025