Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 maja 2024 imieniny: Mikołaja, Piotra

Obchody Narodowego Święta Niepodległości - „Naród, który traci pamięć - traci życie”

Piotr Szkurłatowicz   
poniedziałek, 14 listopada 2016 08:00

Poczty sztandaroweW obchody Narodowego Święta Niepodległości czynnie włączyło się Publiczne Gimnazjum w Kąkolewnicy oraz szkoły podstawowe z Kakolewnicy i Żakowoli Poprzecznej.

10 listopada br. uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do Żakowoli Radzyńskiej by tam zapalić Znicze Pamięci oraz złożyć wiązankę kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli: poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z Kąkolewnicy, poczet sztandarowy gimnazjum, poczty flagowe oraz uczniowie Szkół Podstawowych z Kąkolewnicy i Żakowoli Poprzecznej, klasa III b Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Kąkolewnicy oraz harcerze. Obecni byli też dyrektorzy szkół, oraz wójt gminy Kąkolewnica Zbigniew Ładny.

Obchody Dnia Niepodległości poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego gimnazjum Dominika Kieczka. Po odśpiewaniu hymnu państwowego słowo o historii kopca, do młodzieży skierował nauczyciel historii. Przypomniał, że 12 maja 1936 r. odsłonięto kopiec w Żakowoli Radzyńskiej. W uroczystościach uczestniczył ówczesny starosta radzyński Banaszkiewicz. Inicjatorem usypania go był  miejscowy działacz – społecznik Jan Piekarski. Wsparcie miał w wybranym w 1935 r. wójcie gminy - Antonim Mazurze. Kopiec był otoczony wałem ziemnym. Na bramie ogrodzeniowej wmontowano dużego orła, który potem został przetopiony. Kamienie z kopca Niemcy w czasie wojny wykorzystali do budowy drogi do Polskowoli. Dzisiaj trudno jest ustalić, jakie miał wymiary. Można przypuszczać, że był budowlą znaczną. Umieszczono na nim żeliwną tablicę z napisem: W sierpniu 1915 r. drugim roku walki orężnej o niepodległość narodu polskiego szlakiem tym szli w bój żołnierze Józefa Piłsudskiego I Brygada 4 pp. W pierwszą rocznicę śmierci KOMENDANTA Żakowola 12 maja 1936 r. Kopiec uległ zniszczeniu. W roku 2014 został odbudowany z inicjatywy wójta gminy Zbigniewa Ładnego oraz Szczepana Kalinowskiego. Warto dodać, że w obu uroczystościach uczestniczyła córka Jana Piekarskiego, Zofia Piekarska emerytowana nauczycielka szkoły w Kąkolewnicy. Po wystąpieniu Piotra Szkurłatowicza uczniowie zapalili Znicze Pamięci, a w imieniu władz samorządowych wiązankę kwiatów złożyli Wójt Gminy Zbigniew Ładny i dyrektorzy szkół.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkolnym w Kąkolenicy. Uroczystą akademię rozpoczął  dyrektor Zespołu Oświatowego mgr Witold Lipski, który przywitał gości w osobach: księży Janusza Sałaja i Radosława Osipacza. Powitał też wicedyrektorów, nauczycieli oraz społeczność szkolną. Krótką historię o miejscach związanych z Dniem Niepodległości przedstawił nauczyciel, który uczy historii w gimnazjum. Wspomniał, że gmina Kąkolewnica jest gminą wyjątkowa, ponieważ ma na swoim terenie aż trzy miejsca związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim: dwa kopce w Żakowoli Radzyńskiej i Brzozowicy Dużej oraz tablicę w Lipniakach. 

W dalszej części uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wierszem i muzyką uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Część artystyczną przygotowały nauczycielki: Bożena Wawryniuk, Marzena Mościcka, Zdzisława Stadnicka. Po części artystycznej głos zabrał ksiądz proboszcz Janusz Sałaj. Zwrócił zebranym uwagę, że wolność nie jest dana lecz zadana, a młode pokolenie powinno uczyć się dbać o takie wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna.

W piątek została odprawiona msza św. w kościele parafialnym. Społeczność szkolną reprezentował sztandar Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego oraz poczty flagowe szkół podstawowych z Kąkolewnicy i Żakowoli Poprzecznej. Obecny był też sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej z Kąkolewnicy. Mszę świętą za Ojczyznę odprawił ksiądz Radosław Osipacz. W swojej homilii nawiązała do wartości, którymi powinien kierować się każdy Polak: Bóg, Honor, Ojczyzna. O drodze do niepodległości powiedział nauczyciel historii miejscowego gimnazjum Pan Piotr Szkurłatowicz. Po mszy św. zostały zapalone Znicze Pamięci przez uczniów gimnazjum i szkół oraz złożono kwiaty.

161113-niepodl-1161113-niepodl-2161113-niepodl-3161113-niepodl-4161113-niepodl-5161113-niepodl-6161113-niepodl-7161113-niepodl-8

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Gokart
Gokart
piątek, 10 maja 2024
Sukienka wyjÅciowa dziewczÄca
Sukienka wyjściowa dziewczęca
niedziela, 12 maja 2024