Już niedługo

"Dworskie Opowieści" - Aukcja w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 10.05.2025, 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Zobacz wszystkie
Reklama

Komentarze
- Spacer po Radzyniu, jakiego nie znasz!
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź
- niepokorny - Spacer po Radzyniu, jakiego nie znasz!
Ile masz lat, że jeszcze wierzysz w bajki? Podziemia wokół pałacu były niczym innym, jak sposobem od...
- kurka wodna - Spacer po Radzyniu, jakiego nie znasz!
Swego czasu coś mówiono o podziemnych korytarzach wychodzących z pałacu. To jakaś bajka czy tajemnic...
- niepokorny - Fundusz szwajcarski: #6 Zielona Transformacja Radz...
Czas na modernizację stadionu miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszoną główną trybunę wraz z szt...
- sportek - Świąteczne życzenia Burmistrza Jakuba Jakubowskieg...
Otrzeźwienie na szczęście przyszło po 9 latach rządów dawnego zespołu. Wesołych Świąt Radzyniacy!
- paznokieć
Upamiętnili getto w Radzyniu Podlaskim |
Michał Maliszewski | |||
środa, 20 kwietnia 2016 07:00 | |||
Uczniowie przemaszerowali ulicami: Dąbrowskiego, Pocztowej, Armii Krajowej i Jana Pawła II. Oprócz nich w uroczystościach wzięli udział: nauczyciele, dyrektor ZSP Grażyna Dzida i wicedyrektor I LO Mirosław Juszczyński. Zebrani mieli do ubrań przypięte papierowe zółte żonkile – symbol powstania – wykonane własnoręcznie przez uczniów ZSP. Wszystko po to, by zwrócić uwagę mieszkańców naszego miasta na fakt istnienia getta w Radzyniu. Przy obelisku poświęconym ofiarom Holocaustu z lat 1939 – 1945, przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej odbył się krótki program literacko-historyczny. Wydarzenie zakończyło się minutą ciszy oraz złożeniem kwiatów pod pomnik upamiętniający ofiary hitlerowskiej zagłady. Upamiętnienie getta w Radzyniu Podlaskim jest końcowym działaniem realizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych projektu „Pamięć dla Przyszłości”, który tworzyli: Dominika Dąbrowska, Weronika Gołębiowska, Dominika Grelik, Olga Gruchoła, Karolina Jurkowska, Gabriela Niewęgłowska, Weronika Ossowska oraz Sylwia Rogala, pod kierunkiem Agnieszki Gątarczyk i Teresy Filipiuk. - Nasz Spacer ma zwrócić uwagę mieszkańców na to, że Przeszłość jest istotnym elementem naszej tożsamości i jest ważna dla budowania Przyszłości – napisali na swojej stronie organizatorzy. - W Przeszłości była obok nas inna kulturowo i religijnie społeczność, po której, w wyniku Holocaustu, zostały tylko ślady w postaci kamiennych pomników. Chcemy, by te ślady były rozpoznawalne i na trwałe wpisały się w świadomość społeczną Radzynian - zakończyli. Jesteśmy przekonani, że te wczorajsze obchody zapiszą się na stałe w kalendarzu wydarzeń w naszym mieście.
|
Komentarze
Teraz meritum komentarza.
Powyższe komentarze niektórych użytkowników dobitnie świadczą o tym jak niedouczone historycznie jest nasze społeczeństwo. Ale tak to jest jak się uczy historii z niezależnych mediów szóstego obiegu, zamiast ze źródeł historycznych (lub co najmniej ich opracowań).
Czy tego niektórzy chcą czy nie, Żydzi stanowili integralną część dawnego społeczeństwa Polski. Żałosny i nieudolny rewizjonizm historyczny dziwnie kojarzący z brunatnym antysemityzmem III Rzeszy, zwalający winy całego świata na Żydów, jest po prostu totalnie niedorzeczny.
I na koniec rozwiązanie zagadki - wiecie dlaczego cały świat wie o holokauście żydowskim? Bo współczesny Izrael ma świetnie zorganizowaną i spójną politykę historyczną. Coś, o czym my Polacy możemy obecnie tylko pomarzyć.
Pozdro.
Radzyń też!
Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Antoni Słonimski, Mieczysław Jasturn, Włodzimierz Slobodnik, Arnold Słucki, Jan Brzechwa, Stanisław Jerzy Lec, Anatol Stern, Janusz Korczak i jeszcze wielu innych