Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 8 maja 2024 imieniny: Stanisława, Lizy

Dzień św. Patryka w Szkole Podstawowej w Paszkach Dużych

Michał Maliszewski   
sobota, 15 marca 2014 08:00

Irlandzki taniecTo już drugi raz kiedy Zespół Szkół w Paszkach Dużych organizował Dzień Świętego Patryka w swojej placówce.

Już na samym wejściu do szkoły można było odczuć nietypowy klimat – zielone dekoracje, zielone balony oraz uczniowie z zielonymi opaskami symbolizującymi koniczynę na głowach. Jak widać nauczyciele pamiętali o wszystkich symbolach Irlandii. Na wydarzenie przybyli: wójt gminy Radzyń Wiesław Mazurek, sekretarz Jarosław Ejsmont, grono pedagogiczne oraz uczniowie.

Na wstępnie do konkursu piosenki angielskiej kilka słów powiedziała jedna z uczennic – Dziś w naszej szkole obchodzony jest Dzień Świętego Patryka, który tak naprawdę przypada 17 marca. To właśnie wtedy Irlandczycy obchodzą swoje narodowe święto, a wraz z nimi cały świat. Ponieważ jest to wydarzenie bardzo wesołe obchodzą je także inne narodowości, w tym Polacy oraz my – po tych słowach rozpoczął się konkurs.

Po zawodach piosenki angielskiej, taniec irlandzki zaprezentowała grupa „Green Ireland” z Lublina. Prowadzący w przerwach opowiadał historię tańca, pokazywał podstawowe kroki, a także zaprezentował irlandzkie stepowanie w bardzo szybkim tempie. Uczniowie byli zafascynowani tym, co zobaczyli i podczas przerwy zaobserwowaliśmy, że sami próbują podobnie zatańczyć.

Na zakończenie odbyło się przedstawienie w języku angielskim, ukazujące głodną gąsieniczkę, która zjadała prawie wszystkie owoce, warzywa i inne dania, ale nadal była nienajedzona. Na koniec gąsienica zmieniła się w pięknego motyla, po czym wszyscy uczniowie ukłonili się i podziękowali za uwagę gościom na widowni.

Na zakończenie wydarzenia głos zabrał wójt Mazurek – Szanowni państwo, drodzy uczniowie – rozpoczął – cieszymy się, że mogliśmy to zobaczyć. Przyznam szczerze, ze nie znałem tańca irlandzkiego, ale jest urzekający. Serdecznie gratuluję pani dyrektor, to był doskonały pomysł. Mam nadzieję, że państwa zespół taneczny jeszcze tego roku zobaczymy i usłyszymy. Serdecznie dziękuję uczniom i pani magister – spuentował Wiesław Mazurek.

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - https://iledzisiaj.pl/images/stories/aktualnosci/140314-swpatryk

 

Komentarze  

 
#1 RE: Dzień św. Patryka w Szkole Podstawowej w Paszkach Dużychjoeybarton 2014-03-15 09:29
To już nie ma polskich tańców do kultywacji tradycji?jak dla mnie żenada...Niech żyje DUMNA POLSKA.
 
 
#2 jw...żenadamałpawczerwonym 2014-03-15 13:37
Cyt....,"Ponieważ jest to wydarzenie bardzo wesołe obchodzą je także inne narodowości, w tym Polacy oraz my". A ja się pytam czy z naszych narodowych,radosnych wydarzeń jakieś są obchodzone w świecie?.Jedyne jakie znam to Parada Pułaskiego w NY.Ale to Ameryka,oni mają mało własnych i są państwem emigracji.Czy nam brakuje własnych?,czy jakaś pani uczycielka powróciła zachwycona z emigracji?. A skoro to taki radosne święto i to do tego Świętego patrona , to dlaczego nie widzę tu hierarchów naszego Radosnego Kościoła?
 
 
#3 @ joeybarton i małpawczerwonympatriota mimo wszystko 2014-03-15 14:47
Co się tak dziwicie? Przecież Irlandia to część ukochanej i wspaniałej Europy. Niedługo urzędasy z Brukseli będą nam kazali obchodzić urodziny monarchów europejskich. Nie wiecie, że Polski już nie ma, tzn. jest z nazwy, a tak naprawdę to jest województwo polskie. Jeśli Polacy podczas oficjalnych uroczystości z okazji świąt narodowych wywieszają flagę unijną obok polskiej, grają hymn europejski w całości, a polski tylko jedną zwrotkę to sami pokazują, jaki mają do Polski stosunek. Najgorsze jest to co dzieje się podczas zawodów sportowych, gdy Polacy profanują polską flagę wypisując nazwy mieścin, z których przybyli lub głupkowate i łamią tym samym Konstytucję, bo barwy i symbole narodowe podlegają prawnej ochronie. Nie znam narodowości, która mazałaby cokolwiek na swojej fladze. Gdy jeden jedyny raz Heinz Kuttin miał na polskiej fladze bodaj logo to afera była międzynarodowa, a potem Polacy zaczęli sami na masową skalę flagę profanować. Polacy sami nie mają do siebie szacunku i od wieków innym narodom lezą w d..., więc niech się nie dziwią, że są na świecie postrzegani tak, a nie inaczej.
 
 
#4 RE: Dzień św. Patryka w Szkole Podstawowej w Paszkach DużychChosenPessimist 2014-03-15 15:14
Panom (Paniom?) powyżej proponuję zakopać się we własnych ziemiankach i słuchać polskich piosenek ludowych, skoro tak przeszkadzają im inne kultury. Pod żadnym pozorem nie uczcie się też języka angielskiego - to język okupanta!
Czekam jeszcze na hasło "Stop irlandyzacji Radzynia!", wtedy będzie komplet.
 
 
#5 @ ChosenPessimistpatriota mimo wszystko 2014-03-15 15:28
Mnie nie przeszkadzają inne kultury. Jak Polacy chcą to niech sobie obchodzą nawet Dzień Niepodległości Burkina Faso, ale nie popadajmy w skrajność i nie powielajmy tego. Pieśni ludowe to też element kultury, nie tylko w Polsce, ale w innych państwach, m.in. w Irlandii, więc gratuluję rozeznania. Proszę podać przykład szacunku do kultury polskiej wśród innych narodowości na świecie. Proszę podać przykład szkoły w małej miejscowości w Irlandii, która z szacunku do innej kultury, np. polskiej i organizuje uroczystość z okazji polskich świąt narodowych: Konstytucji 3 Maja lub 11 Listopada - Dnia Niepodległości. Czekam z utęsknieniem na przykład?
 
 
#6 RE: Dzień św. Patryka w Szkole Podstawowej w Paszkach DużychChosenPessimist 2014-03-15 15:40
Po pierwsze - w którym miejscu napisałem, że pieśni ludowe istnieją TYLKO w polskiej kulturze?
Po drugie - "Jak Polacy chcą to niech sobie obchodzą nawet Dzień Niepodległości Burkina Faso, ale nie popadajmy w skrajność i nie powielajmy tego.
 
 
#7 RE: Dzień św. Patryka w Szkole Podstawowej w Paszkach DużychChosenPessimist 2014-03-15 15:46
Po drugie: "Jak Polacy chcą to niech sobie obchodzą nawet Dzień Niepodległości Burkina Faso, ale nie popadajmy w skrajność i nie powielajmy tego." - to w końcu można czy nie można obchodzić w Polsce? Bo to zdanie przeczy samo sobie.

Nikt irlandzkim miasteczkom nie każe robić prezentacji o polskiej kulturze. Co więcej, nikt nie kazał robić prezentacji kultury irlandzkiej w Paskach - szok, prawda? Wynikało to zapewne z chęci pokazania czegoś nowego tym dzieciakom, ale przecież nie wolno - bo Polska i tylko Polska. Mieszanie w całą sprawę Unii Europejskiej i pisania nazw miast na polskich flagach nijak ma się do tematu, więc nie wiem co tu komentować.

Prośba do Admina - prosiłbym o połączenie obu moich postów, nieopatrznie je uciąłem.
 
 
#8 @ ChosenPessimistpatriota mimo wszystko 2014-03-15 15:51
A w którym miejscu w moim pierwszym wpisie było napisane, że przeszkadzają mi inne kultury? Wpis był skierowany do komentarzy przedmówców i nie odnosił się bezpośrednio do powyższego artykułu. A Pani/Pana pisanie o ziemiankach i słuchaniu polskich pieśni ludowych wcale mnie nie dotknęło, wręcz przeciwnie, ja rosnę. Nadal czekam na przykład.
 
 
#9 CiekaweDyziu 2014-03-15 16:08
Nie bez powodu Stanisław Jachowicz już w XIX w. napisał:
"Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie".
P.S. ChosenPessimist: "Nikt irlandzkim miasteczkom nie każe robić prezentacji o polskiej kulturze. Co więcej, nikt nie kazał robić prezentacji kultury irlandzkiej w Paskach - szok, prawda? Wynikało to zapewne z chęci pokazania czegoś nowego tym dzieciakom, ale przecież nie wolno - bo Polska i tylko Polska". Czy w irlandzkich szkołach dzieciaki też nie mogłyby pokazać czegoś nowego, jak polska kultura, bo Irlandia i tylko Irlandia?
 
 
#10 RE: Dzień św. Patryka w Szkole Podstawowej w Paszkach DużychChosenPessimist 2014-03-15 16:09
Moja wypowiedź również była skierowana do przedmówców - a tylko Pan czuje się atakowany. :)
Dwie minuty w wyszukiwarce Google i, o zgrozo, znalazłem Dni Kultury Polskiej w Kanadzie i Włoszech. Wystarczy za przykłady czy koniecznie musi być Irlandia?
http://linktopoland.com/en/the-polish-culture-days-in-udine/
http://culturedays.ca/en/2013-activities/view/52364100-d180-474e-9694-35394c4a89be

Cytuję patriota mimo wszystko:
A Pani/Pana pisanie o ziemiankach i słuchaniu polskich pieśni ludowych wcale mnie nie dotknęło, wręcz przeciwnie, ja rosnę

Więc życzę, żeby kiedyś Pan dorósł.
 
 
#11 Panie ChosenPessimist,Dyziu 2014-03-15 18:22
pozwolę sobie się z Panem nie zgodzić, gdyż wydarzenia typu Dni Kultury Polskiej czy Dni Polskie to nie jest najlepszy przykład w odniesieniu do opisanej powyższej szkolnej imprezy. Dni Polskie czy Dni Kultury Polskiej są to specyficzne, zorganizowane z rozmachem wydarzenia odbywające się w jednym mieście lub w kilku dużych miastach w danym kraju w jednym czasie, zazwyczaj między połową maja a połową października, czyli w okresie wzmożonego ruchu turystycznego. Organizowane są jako wydarzenia przeważnie cykliczne przez Polonię skupioną wokół instytutów, stowarzyszeń albo ośrodków kultury polskiej, często działających przy szkołach polskich, ambasadach lub konsulatach Polski. Z racji wykonywanego przeze mnie zawodu zdarzyło mi się przebywać za granicą akurat w czasie, gdy odbywały się w/w, raz w Wiedniu, drugi raz w Dreźnie i powiedzmy sobie szczerze, że poza Polonią i turystami z Polski niewielu tubylców czy turystów z innych państw one interesowały, pomimo że wstęp na większość wydarzeń kulturalnych był nieodpłatny i część z nich na przykład wykłady odbywały się po niemiecku, a więc w języku miejscowym.
Na marginesie, pisał Pan, że uczniowie chcieli pokazać coś nowego. Czy Pana zdaniem, po raz drugi to też jest nowość?
 
 
#12 I knew it!drawer 2014-03-15 20:39
Czyli: Wiedziałem! Wiedziałem, że jeśli ktoś odważył się w małej szkole zrobić pokaz obcej kultury to natychmiast podniesie się zła wrzawa. Odezwie się tych kilku zakompleksionych, którzy prawdopodobnie nosa z naszego kraju nie wyściubili, bo wiedzą, że nic tam ciekawego nie ma. A może wyściubili, popracowali na zmywaku, czy budowie i twierdzą, że wszędzie taka sama "d**a". Brawo, brawo, brawo - spełniliście swój zaściański obowiązek. Chwała Dumnej Polsce! Możecie iść spać i jak co wieczór nie myć zębów - to ponoć taki polski zwyczaj - patrzcie tu: http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/819328,4-mln-Polakow-w-ogole-nie-myje-zebow
Paszki z pewnością przy odpowiedniej okazji obchodzą z należytą czcią nasze polskie święta. Z pewnością też drugiego dnia irlandzkiego już w tym roku nie będzie. Ale za rok wójt Mazurek znów przyjedzie i znów będzie pod wrażeniem, że mamy fajne dzieciaki i nauczycieli, którzy są ciekawi świata. Tak trzymać! Moje brawa i ukłony!
 
 
#13 a gdzie tu ksiądz?P.K. 2014-03-16 10:10
impreza się nie liczy bo klechy nie było :)
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Ekspresowa naprawa protez
Ekspresowa naprawa protez
czwartek, 25 kwietnia 2024
noimage
Remonty i wykończenia wnętrz
poniedziałek, 06 maja 2024
noimage
Sprzedam Citroen C4
wtorek, 30 kwietnia 2024