Już niedługo

"Dworskie Opowieści" - Aukcja w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 10.05.2025, 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Zobacz wszystkie
Reklama

Komentarze
- Spacer po Radzyniu, jakiego nie znasz!
Swego czasu coś mówiono o podziemnych korytarzach wychodzących z pałacu. To jakaś bajka czy tajemnic...
- niepokorny - Fundusz szwajcarski: #6 Zielona Transformacja Radz...
Czas na modernizację stadionu miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszoną główną trybunę wraz z szt...
- sportek - Świąteczne życzenia Burmistrza Jakuba Jakubowskieg...
Otrzeźwienie na szczęście przyszło po 9 latach rządów dawnego zespołu. Wesołych Świąt Radzyniacy!
- paznokieć - Świąteczne życzenia Burmistrza Jakuba Jakubowskieg...
Masz taki świąteczny odlot? To są prawdziwe życzenia uśmiechniętych. Ciesz się szybko swoim idolem d...
- zimny - Świąteczne życzenia Burmistrza Jakuba Jakubowskieg...
Nareszcie staje sie w mieście normalnie, brawo. bur=MISTRZ i tak trzymać. bardzo podoba mi się ten k...
- Bycy
Mamy świetną wodę w swoich kranach! |
Michał Maliszewski | |||
poniedziałek, 04 listopada 2013 07:00 | |||
Woda, z której korzystają mieszkańcy Radzynia pochodzi z ujęcia, znajdującego się na ulicy Partyzantów, opartego na studniach głębinowych. Sam fakt, że są to ujęcia podziemne gwarantuje, że źródło jest dobre. Woda jest stale monitorowana - Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz administrator wodociągu, czyli radzyński PUK stale sprawdza jej jakość. Testy przeprowadzane są co miesiąc w przynajmniej dwóch punktach w mieście. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w Sprawie Jakości Wody narzuca ilość próbek oraz ich zakres, który obowiązuje w całym kraju i jest adekwatny do dyrektywy unijnej. Inspekcja co roku pobiera 10 próbek zakresu kontrolnego i dwie próbki monitoringu przeglądowego. Monitoring kontrolny to 9 parametrów, a monitoring przeglądowy to aż 49. W całym mieście wyznaczone są punkty monitoringowe, które są równomiernie rozłożone na terenie Radzynia. Zazwyczaj są to punkty reprezentatywne, które znajdują się np. w szkołach. Organizowane są tak, by obiekt do sprawdzania jakości wody znajdował się w kuchni, by mieć pewność, że spożywana woda jest bezpieczna dla zdrowia. Woda jest uzdatniania – stacja uzdatniania ma za zadanie napowietrzenie wody, odmanganianie i odżelazianie, ponieważ nasze ujęcia wód są miejscami, gdzie woda ma naturalnie podwyższoną zawartością żelaza i manganu. Biały kolor wody nie oznacza, że jest chlorowana – napowietrzanie tworzy taki efekt wizualny. W naszym mieście i w powiecie nie ma wody chlorowanej, bo nie ma takiej potrzeby. Co prawda stacja posiada chloratory, lecz nigdy nie zostały użyte. Jest to świetna sprawa, ponieważ dysponujemy tak świetnymi wodami podziemnymi, że nie jest potrzebne użycie chloru, dzięki czemu możemy spożywać ją bezpośrednio z kranu. W dużych miastach, gdzie ujęcia bazują na wodach powierzchniowych, które są również uzdatniane, dezynfekcja chemiczna jest nieodzowna i czuć ją w wodzie. Mieszkańcy uważają, że woda jest twarda. W szczególności, gdy widzą kamień w czajnikach, na armaturze i innych rzeczach codziennego użytku. W rozporządzeniu ministra twardość wody ma oscylować w granicach od 60 do 600 miligramów węglanu wapnia na 1 litr wody. Nasze wody mają około 300mg węglanu wapnia na litr. Twardość wody to inaczej sole wapnia i magnezu, a więc są to mikroelementy potrzebne dla organizmu. Gdybyśmy przyjmowali wodę pozbawioną tych składników, to nie miałaby walorów smakowych i zdrowotnych. Woda, która jest pozbawiona tej twardości wypłukuje nam mikroelementy z organizmu, lecz jest wygodniejsza w eksploatacji urządzeń typu zmywarki lub pralki. Powiat radzyński nie może też narzekać na stan wody w swoich kranach. W naszym rejonie funkcjonuje 12 wodociągów zbiorowego zaopatrzenia. Wszystkie z nich bazują na ujęciach podziemnych i oparte są na tej samej technologii, co stacje radzyńskie. W żadnym punkcie nie ma stałej dezynfekcji – czyli nigdzie nie występuje chlorowanie.
|
Komentarze
i robimy herbatę
jedną z zagotowanej wody prosto z kranu, drugą z wody przepuszczonej przez filtr.
czekamy 10 minut i na powierzchni mamy czysty i klarowny przykład naszej super wody.
Nie podważam wypowiedzi pracowników Stacji, bo być może woda w ujęciu faktycznie jest ok. Ale stan i jakość naszego wodociągu, to już inna sprawa.
Reasumując- może i z ujęcia startuje do nas fajna woda, ale po pokonaniu radzyńskich rur, z kranu leci już jej dużo mniej fajna wersja- a o tym nikt nie wspomina. Polecam pokusić się o pozyskanie informacji, jaki procent rur wodociągowych w Radzyniu z czego jest wykonany. I jak to jest z rakotwórczym azbestem, który też z części rur się do wody przedostaje. Pijmy z kranu zatem- na zdrowie? A może na kamienie nerkowe? o nowotworach nie wspomnę...
Pozdrawiam
Cieszmy się z tego, że nie musimy chlorować, jonizować, jodować, i (...) wie co jeszcze robić, aby w końcu napić się wody bezpośrednio z kranu. Cieszmy się z tego, że nie pijemy uzdatnionego moczu z wód rzecznych, czy nawet odsalanych wód morskich, bo i tak czasami bywa. Natomiast, jeżeli komuś się wydaje lub jest nawet tego pewny, że jemu ta woda wydaje się za twarda, cierpka w smaku od dużej zawartości wapnia, zawsze może ją pod własne potrzeby zmiękczyć. Ale w końcu może dojść do tego, że będzie pił zdemineralizowaną wodę stosowaną do akumulatorów - smacznego.