
Komentarze
- Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Z jednej strony masz rację, ale z drugiej strony taki tryb prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem. ...
- for_sale - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Komu chce się ślęczeć nad garami? Kupi sobie taki singiel gotowe żarcia i macie wzrosty we wszystkim...
- pioter - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Niektóre miasta odchodzą od plastikowych worków na śmieci i nie odbierają frakcji zielonej, która je...
- radzyniak13 - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Wydaje mi się, że liczba 2 tys. osób (12 tys. zgłoszonych / 14 tys. mieszkańców), które nie są zgłos...
- for_sale - Konferencja Pamięć jest naszym obowiązkiem
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sad-wstrzymuje-przesluchania-netanjahu-premier-izraela-unika,n...
- pioter
Czy radzyński pałac przekształci się w Muzeum Sztuki Amerykańskiej? |
środa, 10 kwietnia 2013 07:00 | |||
Wróblewski z pochodzenia jest radzynianinem, z wykształcenia konserwatorem zabytków oraz archeologiem. W liście skierowanym do Lucjana Kotwicy napisał, że pałac jest wielkim atutem Radzynia oraz „kurą, która może zacząć znosić złote jajka”. - Od roku obserwuję próby pozbycia się pałacu przez władze Radzynia, dlatego też postanowiłem włączyć się w sprawy mojego miasta. Zespół pałacowy Potockich nie jest jakąś banalną prowincjonalną architekturą, jest jednym ze świetniejszych w Europie, który wymienia się we wszystkich poważnych publikacjach światowych, dlatego wymaga specjalnego traktowania, mądrego i odpowiedzialnego zagospodarowania, a nie prób zbycia – wyjaśnia Wróblewski. W liście czytamy także, że plan wobec pałacu musi być ambitny i niekonwencjonalny. Rozwiązaniem mają być Biennale Młodej Sztuki Amerykańskiej i utworzenie na tej bazie Kolekcji Sztuki Amerykańskiej, które miałyby rozpocząć się już w tym roku i do których Wróblewski rozpoczął już działania. Starosta radzyński Lucjan Kotwica podchodzi jednak do tematu sceptycznie. - Pan Wróblewski obiecał, że odezwie się do nas tuż po świętach i przedstawi konkrety swojego pomysłu na zagospodarowanie radzyńskiego pałacu. Święta już dawno minęły, a odzewu zero – wyjaśnia. O kolejnym pomyśle - pokrewnym wcześniejszemu - na radzyńską perełkę można dowiedzieć się z gazety Nowy Dziennik wychodzącej w Nowym Jorku. W swoim dodatku kulturalnym gazeta informuje o powstającym społecznym Komitecie Rewaloryzacji Miasta, którego jednym z zadań będzie utworzenie Społecznego Muzeum Miasta. Według doniesień gazety zająć ma się tym radzynianka Dominika Leszczyńska, historyk sztuki, znakomita regionalistka. - Przed Dominiką stoi wielkie wyzwanie, rzec można herkulesowe. (…) Zespół pałacowy Potockich należy przekształcić w muzeum wnętrz rezydenckich i miejsce kolekcji młodej sztuki amerykańskiej. Trzeba pokierować Społecznym Komitetem Rewaloryzacji i uruchomić społeczne muzeum miasta – czytamy w artykule Tadeusza Wróblewskiego.
|
Komentarze
Po za tym jest jeszcze kwestia wiarygodności inwestora aby nie powtórzyła się historia z Czemiernik.
Kolejna droga to rzeczywiście jakieś muzeum i garnuszek Państwa. To ostatnie nie jest jednak w żaden sposób zainteresowane takim obrotem sprawy.
No i pozostaje to co mamy na dzień dzisiejszy. Czyli mieści się tam wszystko i nic. Jakieś drobne pieniądze od najemców i Urzędu Wojewódzkiego wpływają na bieżące utrzymanie i obawiam się, że tak pozostanie. Obym się tylko pomylił.