Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 kwietnia 2025 imieniny: Walerii, Pawła

Już niedługo


"Dworskie Opowieści" - Aukcja w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 10.05.2025, 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Podwyżki PUK zaskarżone do nadzoru

środa, 03 kwietnia 2013 07:38

Podwyżki PUK zaskarżone do nadzoruSprytnym zagraniem taktycznym wykazali się opozycyjni radni, którzy najpierw podczas XXX sesji miejskiej bez najmniejszego problemu zaakceptowali uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, by za chwilę ją zaskarżyć.

Jak tłumaczy radny Jarosław Ejsmont był to jedyny sposób na to, aby coś w tej sprawie ugrać.

Burmistrz Witold Kowalczyk przed podjęciem uchwały apelował do radnych o rozsądek w tej sprawie. - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych jest wyłącznie naszą firmą, tam pracują mieszkańcy Radzynia i jeśli nie zatwierdzimy uchwały możemy postawić ją w stan likwidacji. To jest podmiot gospodarczy, który musi się kierować pewnymi elementami ekonomii.

Głos zabrał radny Sławomir Sałata, który dopytywał prezesa Kułaka, czy podwyżka naprawdę jest konieczna dla funkcjonowania tego zakładu?

- Według nas te podwyżki są uzasadnione i potrzebne dlatego wystąpiliśmy z takim wnioskiem o podniesienie. Uważam osobiście, że nie są to wysokie kwoty dla poszczególnych gospodarstw, natomiast w całej skali dla przedsiębiorstwa są to jakieś pieniądze. Uważam, że co roku powinniśmy podnosić przynajmniej o wysokość inflacji, żeby nie dopuścić do czegoś takiego, że ludzie czytają, że w Łukowie w ciągu ostatnich 2 lat podniesiono o 63% te same stawki – mówił prezes.

Dodał także, że inne firmy mają niską cenę za wodę bądź ścieki, ale koszty ukrywają w abonamencie. - My nie chcieliśmy podwyższać abonamentu mając na uwadze emerytów, rencistów czy osoby samotne. Chcieliśmy, żeby osoba biorąca 5 metrów wody płaciła faktycznie za wodę.

Radni po dyskusji przyjęli uchwałę (woda 3,08 zł netto/m3,ścieki 4,07 zł netto/m3) stosunkiem głosów 13 za, 2 wstrzymujące się.

Chwilę później, o głos poprosił radny Jarosław Ejsmont. - Jestem zobowiązany do wyjaśnień. Głosowaliśmy ZA dlatego, bo tylko przyjęta uchwała może podlegać ocenie przez nadzór. Wniosek dotyczący taryfy dotknięty jest wadą formalną, nie zawiera wszystkich wymaganych prawnie załączników, brak jest aktualnego wieloletniego planu rozwoju modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. W zakresie merytorycznym, przedłożona taryfa wprowadza określone wielkości dopuszczalne wskaźników zanieczyszczeń dla ścieków komunalnych dostarczanych w ramach zbiorowego dostarczania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych i z tytułu przekroczenia tych wskaźników określa dodatkowe opłaty. Takie warunki można określać wyłącznie do dostawców ścieków przemysłowych. W taryfie również brak jest szczegółowego uzasadnienia dla zróżnicowania stawki opłaty abonamentowej za usługę odczytów i rozliczanie wodomierzy głównych w budynkach wielolokalowych co jest sprzeczne z ustawą. W taryfie brak jest kalkulacji stawek opłaty abonamentowej, w taryfie pomimo zróżnicowania opłat abonamentowych, wszyscy odbiorcy zakwalifikowani są do jednej z grup taryfowych, co jest niezgodne z ustawą – wyliczał radny.

Radny Robert Mazurek prosząc o głos, dodał od siebie. - Jako klub „Solidarny Radzyń” w marcu wystąpiliśmy z pismem do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Departament Mieszkalnictwa, który potwierdził, że wniosek jest niezgodny z prawem i zawiera wiele nieprawidłowości.

Pomimo, iż taryfa została przyjęta, nie wejdzie jednak w życie. Przez 90 dni obowiązywać będą stare-dotychczasowe stawki, PUK zaś musi na nowo przygotować taryfę zgodnie z przepisami i ponownie przedłożyć ją na Radzie Miasta.

 

Komentarze  

 
#1 wodawega 2013-04-03 08:51
to skandal
 
 
#2 opozycjaqwe 2013-04-03 11:05
Super! Przynajmniej przez pewien czas nie wzrosną ceny.
 
 
#3 to skandaleSPe 2013-04-03 11:09
Jako dostawca ścieków i odbiorca wody, zastanawiam się, dlaczego abonament jest wielkością tworzoną według uznania prezesa i prezentuje jego radosną nocną twórczość. On też powinien być uczciwie skalkulowany i zawierać wielkości faktycznie niezależne od ilości sprzedaży wody na przykład koszt wymiany czy też legalizacji wodomierzy. Nie widzę możliwości dołączenia do jego wielkości nic po za ewentualnie wynagrodzeniem odczytywacza. Druga sprawa, cena wody. Nie można w nią pchać wszelkich kosztów nawet pośrednio nie związanych z ceną jej wyprodukowania i dostarczenia do odbiorcy. Uważam, że koszty ogólne przedsiębiorstwa źle są rozdzielane w stosunku do faktycznych kosztów generowanych przez poszczególne działy. No i najważniejsze, uważam, że najwyższa pora po dwudziestu latach eksploatacji ujęcia wody na Oprawach, zastanowić się nad jego generalną modernizacją wynikającą z obecnie faktycznego zapotrzebowania na wodę, które w dalszym ciągu będzie spadać w przeliczeniu na mieszkańca, oraz energochłonności operacji dostawy wody. Jest niemal pewne, że urządzenia, pompy sprzed 20 lat dzisiaj już są zabytkiem klasy "ZERO". Mam nadzieję, że odpis amortyzacyjny wynikający z sieci i ujęcia, nie został roztrwoniony szerokim gestem prezesa przy poparciu zarządu i gdzieś procentuje na koncie. Najwyższa pora go uruchomić, aby ceny nie były tworzone z księżyca i nie polegało to tylko na grzebaniu w kieszeniach mieszkańców.
 
 
#4 Ponowna konsolidacja uslugeSPe 2013-04-03 16:14
Panie Burmistrzu, PUK nawet gdyby upadł, to wodociągi nadal będą istnieć, nadal nasi mieszkańcy będą w nich zatrudnieni. No może po za czapą administracyjną, która nowemu właścicielowi - dzierżawcy, do niczego nie będzie potrzebna, przecież to są ludzie bezproduktywni, których zatrudnienie tylko winduje cenę wody o parę procent. To też można rzec, że nasi ludzie miejscowi, ale również dobrze nimi byli pracownicy SPB, RPB, DELTY Branica, LZNS, PKS, STW, TRANSBUDU, a za nimi żaden na przestrzeni ostatnich 20 lat, żaden burmistrz nie płakał. Powiem dlaczego, bo tam chodziło o bezimiennych "roboli". Ci nowi będą mieli prostszą drogę. 3/4 ryneczku stoi wolne do wydzierżawienia, UP ma jak na razie parę groszy dla nowo rozpoczynających samodzielność na rynku pracy. Jakoś to będzie. Myślę, że już najwyższa pora powrócić do konsolidacji usług komunalnych w skali nawet więcej jak jednego województwa, a koszty usług spadną i konkurencyjność na rynku wyśmienicie wzrośnie. Może wówczas przestaniemy narzekać na ceny, a gdy dołączymy do wodociągów jeszcze PEC i ZGL tworząc wspólne przedsiębiorstwo, koszty jeszcze bardziej spadną. Już są miasta w Polsce, które konsolidują usługi miejskie w jednych rękach.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Spodnie od piżamy x2
Spodnie od piżamy x2
piątek, 25 kwietnia 2025
noimage
Xbox 360
piątek, 18 kwietnia 2025
nowy dom
nowy dom
wtorek, 15 kwietnia 2025