Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 kwietnia 2025 imieniny: Walerii, Pawła

Już niedługo


"Dworskie Opowieści" - Aukcja w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 10.05.2025, 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Przyjdź na maraton pisania listów Amnesty International

Grażyna Kratiuk   
wtorek, 04 grudnia 2012 07:20

XIII Maraton Pisania Listów Amnesty InternationalOd 4 do 6 grudnia 2012r. po raz trzeci w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Sitkowskiego 1 będziemy pisać listy w obronie osób których prawa są łamane.

Wspólnie staniemy w ten sposób w obronie tych, którzy są bez wyroku niesłusznie przetrzymywani, przymusowo wysiedlanych do miejsc, gdzie brak odpowiednich warunków do życia, zaginionych bez wieści.

W tym roku wśród bohaterów i bohaterek XIII Maratonu Pisania Listów Amnesty International znajdują się:

Aleś Bialacki jest obrońcą praw człowieka na Białorusi. Został skazany na cztery i pół roku więzienia. Amnesty International uważa, że uwięzienie Alesia Bialackiego ma na celu uniemożliwienie mu  dalszej działalności na rzecz obrony praw człowieka, a także uznaje Alesia Bialackiego za więźnia sumienia.

Gao Zhisheng to jeden z najbardziej cenionych chińskich prawników, działających na rzecz praw człowieka. Aktualnie znajduje się w więzieniu i jest narażony na tortury. Jego rodzina musiała opuścić Chiny z powodu nieustających prześladowań.

Juan Almonte Herrera z Republiki Dominikańskiej został zatrzymany 28 września 2009 roku przez policję w drodze do swojego biura w Santo Domingo. Trzy lata po zaginięciu Juana Almonte, władze nie przeprowadziły pełnego dochodzenia w celu ustalenia losu i miejsca pobytu zaginionego. W konsekwencji nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za jego zaginięcie.

Azza Hilal Ahmad Suleiman z Egiptu walczy o sprawiedliwość po tym, jak została zaatakowana przez żołnierzy armii egipskiej. Okrutny atak spowodował u niej złamanie czaszki, a w konsekwencji kłopoty z pamięcią. Mimo złożenia oficjalnej skargi, władze Egiptu nie pociągnęły winnych pobicia Azzy do odpowiedzialności. Nie otrzymała ona także zadośćuczynienia, które pomogłoby jej powrócić do zdrowia.

María Isabel Franco z Gwatemali miała 15 lat, gdy została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Od tragicznej śmierci dziewczyny w grudniu 2001 roku, jej matka Rosa walczy o sprawiedliwość, pomimo gróźb, które otrzymuje od nieznanych osób. Jej starania i próby dochodzenia sprawiedliwości spotkały się z  obojętnością i biernością ze strony władz.  

Narges Mohammadi, aktywistka działająca na rzecz praw człowieka w Iranie, została skazana na karę sześciu lat pozbawienia wolności. Narges Mohammadi była Przewodniczącą Centrum Obrońców Praw Człowieka w Teheranie. W 2011 roku Narges Mohammadi została skazana za "agitację i konspirację zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu" oraz za "szerzenie propagandy przeciwko systemowi". Oskarżenia te są związane z jej działalnością na rzecz praw człowieka.

Mieszkańcy i mieszkanki miasta Tawarga w Libii ucierpieli w wyniku ataku opozycyjnych grup zbrojnych z sąsiedniej Misraty w sierpniu 2011 roku. 30 000 mieszkańców i mieszkanek zostało zmuszonych do opuszczenia miasta, które bojownicy spalili, niszcząc zarazem całą infrastrukturę. Społeczność Tawarga nigdzie nie czuje się bezpieczna.

Mieszkańcy i mieszkanki Bodo w Delcie Nigru od setek lat utrzymywali się z rybołówstwa i uprawy ziemi. To sielskie życie zmieniło się w wyniku wycieków ropy z rurociągów firmy Shell, do których doszło w 2008 roku. Wycieki spowodowały, że wiele osób żyje w ubóstwie, a skażona ziemia, woda oraz powietrze zagrażają ich zdrowiu.

Rodziny z ulicy Coastei (około 350 osób, 76 rodzin) 17 grudnia 2010 roku zostały przymusowo wysiedlone z centrum Kluż-Napoka, miasta na południowym wschodzie Rumunii. 36 rodzinom nie zaoferowano jakiegokolwiek alternatywnego miejsca zamieszkania. Pozostałe 29 rodzin zbudowało w pobliżu osiedla prowizoryczne domy. Nie mają dostępu do wody, sanitariatów ani elektryczności. Bez jakiegokolwiek zapewnienia ze strony władz, że będą mogli pozostać w domach, które zbudowali, żyją w codziennym strachu przed przymusowym wysiedleniem.

Girifna, grupa młodych aktywistów i aktywistek z Sudanu, nawołuje do pokojowego oporu wobec rządu w Sudanie. Nazwa ruchu oznacza "mamy dosyć". Założony w październiku 2009 roku ruch Girifina skupia głównie studentów i studentki.  Od momentu powstania, jego członkowie i członkinie są prześladowani przez władze Sudanu, padają ofiarami nieuzasadnionych aresztowań i zatrzymań, są poddawani torturom oraz aktom przemocy seksualnej.

Chiou Ho-shun z Tajwanu został skazany na karę śmieci w 1989 roku. Egzekucja może nastąpić w każdej chwili. Dowody świadczące o jego winie zostały zdobyte poprzez tortury i wymuszanie zeznań. W 1994 roku dwóch prokuratorów i dziesięciu oficerów policji zajmujących się tą sprawą zostało oskarżonych i skazanych za stosowania tortur w celu wymuszenia zeznań.

Hussain Salem Mohammed Almerfedi pochodzący z Jemenu jest przetrzymywany od 2003 roku w amerykańskiej bazie marynarki wojennej Guantánamo bez postawionych zarzutów oraz bez przeprowadzenia niezależnego śledztwa.

Pussy Riot, członkinie zespołu z Rosji, zostały skazane 17 sierpnia 2012 roku na dwa lata kolonii karnej za "akt chuligaństwa motywowany nienawiścią religijną".  Rosyjskie władze od dawna ograniczają wolność wypowiedzi poprzez utrudnianie korzystania z prawa do zgromadzeń i aresztowanie wpływowych działaczy opozycji.

Miejsce akcji: BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA w Radzyniu Podl., ul. Sitkowskiego1

Czas:

          04.12.2012 wtorek w godz. 11 – 18 

          05.12.2012 środa w godz. 11 – 18

          06.12.2012 czwartek w godz. 11 – 18

Zapraszamy do wzięcia udziału.

pisanie_amnesty000pisanie_amnesty001pisanie_amnesty002pisanie_amnesty004pisanie_amnesty005pisanie_amnesty006pisanie_amnesty007pisanie_amnesty008pisanie_amnesty009pisanie_amnesty010pisanie_amnesty011pisanie_amnesty012pisanie_amnesty013pisanie_amnesty014pisanie_amnesty016pisanie_amnesty017

 

Komentarze  

 
#1 A co z represjonowanymi przez reżim Tuska?uppage 2012-12-04 15:56
Kto wstawi się za Piotrem Staruchowiczem, Robertem Fryczem i innymi? Kto wyjaśni tajemnicze samobójstwa: Grzegorza Michniewicza, Andrzeja Leppera, Sławomira Petelickiego, Remigiusza Musia? Walczymy o prawa człowieka na Białorusi, a nie dostrzegamy, że Tusk staje się drugim Łukaszenką.
 
 
#2 @uppagesolmyrek 2012-12-04 21:57
Zawsze można napisać też i w ich obronie. Skoro uważasz, że masz taką potrzebę wystarczy wziąć kartkę, długopis i pisać.
 
 
#3 Blisko Białorusi mieszkacie, a głupoty gadacie!JB 2012-12-04 23:23
Wystarczy pojechać, porozmawiać z ludźmi, popatrzeć! Zapytać czy chcą do Unii Pejskiej. Odpowiedź jest: "nie".
Tam ludzie mają pracę i szerokie świadczenia socjalne.
To u nas za alimenty lub jazdę na rowerze po piwie niesłusznie wsadza się do więzienia, a bandytów i morderców dzieci puszcza się wolno! Trudno jest Prezydentowi Białorusi opierać się Unii Pejskiej, która ma chęć jeszcze na ten kraj i jego bogactwa! Polska i różne alesie i telawizje bieslany mają pomagać rewolucję robić i obalić wybranego przez większość Narodu Białoruskiego Łukaszenkę.
Nie dajcie się ogłupiać!
 
 
#4 do solmyrekuppage 2012-12-05 00:37
Szkoda, że Amnesty International nie ma takiej potrzeby i nie widzi, jak w Polsce Tusk wprowadza miękki (na razie) totalitaryzm.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Działka 10 min do Lublina
środa, 23 kwietnia 2025
sprzedam sadzarkÄ do ziemniaków
sprzedam sadzarkę do ziemniaków
czwartek, 17 kwietnia 2025
noimage
SPRZEDAM FORDA FOCUSA CABRIO
wtorek, 22 kwietnia 2025