
Komentarze
- Minister Tomasz Siemoniak odwiedzi Radzyń Podlaski
kudy mnie idiotce do uczonych w PISmach i do POprawnych Politycznie oraz ich wszystkich klakierów. M...
- kinga75 - Minister Tomasz Siemoniak odwiedzi Radzyń Podlaski
Grzesiek to by się odważył, jeszcze Jonny Walker dostałby w dziób aż by mu ten cyckonosz ze łba spad...
- pioter - Minister Tomasz Siemoniak odwiedzi Radzyń Podlaski
Gdyby Karol odważył się zdemaskować antypolskie kłamstwo Jedwabne uwierzyłabym że mógłby coś zrobić ...
- kinga75 - Minister Tomasz Siemoniak odwiedzi Radzyń Podlaski
Winiekzbieraj inzynierów z okolicy to zobaczymy co ta latorośl potrafi. Pokaże mu się takiego...
- Bycy - Minister Tomasz Siemoniak odwiedzi Radzyń Podlaski
Polska to nie tylko zwolennicy pis.Popieram Platformę i doktora Trzaskowskiego i jestem Polką, patri...
- kesi
Radzyńskie tunele pod lupą konserwatora zabytków |
poniedziałek, 06 sierpnia 2012 07:00 | |||
O komentarz poprosiliśmy Janusza Maraśkiewicza, kierownika delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej, który specjalnie przyjechał do Radzynia, aby zobaczyć to znalezisko. - Zdecydowanie jest to ciekawe odkrycie. Niestety nie jestem w stanie dokładnie tego zinterpretować, ponieważ na chwilę obecną posiadamy za mało wiedzy. Na pewno tunele są starsze niż sam obecny pałac. Jest to system, który był związany z pierwszym zespołem obronnym. Takie zespoły posiadały zazwyczaj dwa rodzaje tajemnych odprowadzeń tj. komunikacyjny oraz systemy zasilania np. zasilanie fosy w wodę. Według mnie, te kanały, z którymi mamy tutaj do czynienia są kanałami komunikacyjnymi (230cm), ale dokąd prowadzą, nie jestem w stanie odpowiedzieć – tłumaczy Maraśkiewicz. Wojciech Kwiatek, kościelny z kościoła pw. Trójcy Świętej w Radzyniu, podczas rozmowy z nami, potwierdził nasze wcześniejsze przypuszczenia o tym, że tunel biegnący od pałacu w stronę kościoła faktycznie wychodzi w jego podziemiach. - Jako konserwator jestem za tym, aby to znalezisko nie poszło w zapomnienie. Gdybyśmy u nas, w Białej Podlaskiej, trafili na coś takiego, to mówię szczerze, chodził bym ciągle za tym i nie dopuścił do zasypania. Zainteresowani tą sprawą, powinni natychmiast się tym zająć i przeszkadzać takim urzędom jak mój dopytując mnie, burmistrza czy marszałka województwa, co my możemy zrobić w tej sprawie. Niewątpliwie, to może być wielka atrakcja, z pozyskanych informacji, wszystko wskazuje na to, że to nie jest 30 metrowy fragment tylko to jest wieluset metrowy system kanałów. W połączeniu z tym co macie, może być to ciekawą atrakcją. Warto się koło tego kręcić, tylko trzeba mieć na to pomysł, bo samo kręcenie dla kręcenia to trochę mało – dodaje konserwator. Wnętrza tuneli zostały dokładnie zbadane i opisane. Najprawdopodobniej jednak po odpowiednim zabezpieczeniu wejść i stworzeniu takich samych warunków jak sprzed momentu odkopania, zostaną zasypane. Jak dodaje Maraśkiewicz, ma nadzieję na to, że ktoś się zlituje i zajmie tym znaleziskiem. Z ust konserwatora w stronę Tomasza Pietrzeli oraz Doroty Dzięgi z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków padły również słowa zachęty do tego, aby złożyć odpowiednie wnioski do marszałka prosząc go o dofinansowanie na ten cel.
|
Komentarze
Główne kompetencje Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wynikające z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 162/03, poz. 1568, z późn. zm.).
3. Wydawanie decyzji o wstrzymaniu wykonywanych bez zgody WKZ lub w sposób odbiegający od zakresu i warunków określonych w pozwoleniu:
* robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru lub w jego otoczeniu;
* innych działań wyszczególnionych w pkt 6-8 i 10-12 przywołanego wyżej art. 36 ust. 1 pkt 6-8 i 10-12.
4. Wydawanie decyzji nakazujących przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu lub uporządkowanie terenu, zobowiązujących do uzyskania pozwolenia na prowadzenie wstrzymanych badań, prac, robót lub innych działań przy zabytku, nakładających obowiązek podjęcia określonych czynności w celu doprowadzenia wykonywanych badań, prac, robót... do zgodności z zakresem i warunkami określonymi w pozwoleniu. Powyższe wynika z art. 43 i 44 wyżej przywołanej ustawy.
5. Wydawanie decyzji nakazujących przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu lub uporządkowania terenu bądź zobowiazujacych do doprowadzenia zabytku do jak najlepszego stanu - w przypadku gdy bez wymaganego pozwolenia WKZ lub w sposób odbiegający od warunków określonych w pozwoleniu - wykonano przy zabytku wpisanym do rojestru prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane, badania konserwatorskie, architektoniczne lub podjęto inne działania o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 6-8 i 10-12.
Od tego chyba jesteście, czy nie???
A tak przy okazji to nawet jak by te tunele całe postanowili odrestaurować to jeśli idą gdzieś dalej w głąb Radzynia i powiedzmy będą przechodzić przez czyjąć działkę to wtedy będzie trzeba taki tunel zasypać, więc wszelkie bawienie się w remont podziemia, może być stratą kasy i pieniędzy