Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 9 maja 2024 imieniny: Grzegorza, Bożydara

Lato radzyńskich harcerzy

Aneta Rater   
środa, 01 sierpnia 2012 08:42

Pod GrunwaldemCo łączy Grunwald, Mazury, Janusza Korczaka i harcerzy? Pomysł na tegoroczną akcję letnią, który powstał wśród instruktorów Hufca ZHP Łuków.

W dniach 10 – 15 lipca 2012 r. druhny i druhowie wzięli udział w XLI Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim, a w dniach 15 – 21 lipca 2012 r. odpoczywali już na własnym obozie w Przerwankach (pow. Węgorzewo, woj. warmińsko – mazurskie) nad jeziorem Gołdopiwo. W przedsięwzięciach uczestniczyli harcerze z Radzynia Podlaskiego: 7. Drużyny Starszoharcerskiej „Taka Paka", działającej w Gimnazjum nr 2, 9. Drużyny Harcerskiej, działającej w Szkole Podstawowej nr 2 oraz 12. Drużyny Wędrowniczej, działającej w I Liceum Ogólnokształcącym.

Spotkanie na polu bitwy 1410 r. obfitowało w wiele atrakcji. Towarzyszyło mu hasło „Pod wspólnym niebem", a motywem przewodnim była wielokulturowość ziem dawnej Rzeczypospolitej. Harcerze mieli okazję wziąć udział w festiwalu regionów, poznając chociażby unikalną kulturę polskich Tatarów z Białostocczyzny, śląską gwarę czy wielkopolską kuchnię. Zlot Grunwaldzki oferował również różnorodne warsztaty, na przykład: łucznictwa, sztuk walki, interpretacji obrazów historycznych, taneczne, budowania zespołów. Jedne z zajęć z wykorzystaniem technik dramowych o temacie „Kiedy rycerskość śmieszy" przygotowali dla kolegów i koleżanek z całej Polski harcerze z Łukowa. W ostatnim dniu zlotu druhny i druhowie wzięli udział w uroczystym apelu upamiętniającym rocznicę bitwy pod Grunwaldem z udziałem lokalnych władz oraz Naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy, obejrzeli także rekonstrukcję wiktorii wojsk Władysława Jagiełły nad Krzyżakami w wykonaniu bractw rycerskich.

Bezpośrednio po zlocie harcerze udali się na obóz do Przerwanek, gdzie zamieszkali pod namiotami na leśnej polanie, nad brzegiem jeziora, z dala od cywilizacji. Taki brak wygód, konieczność urządzenia się w spartańskich warunkach, walka z brzydką pogodą pozwalała na kształtowanie wytrwałości, pogody ducha, zaradności, samodzielności i odpowiedzialności. Program wyjazdu koncentrował się wokół hasła „Z królem Maciusiem na Mazurach" i miał na celu upowszechnienie wśród młodzieży dorobku wybitnego pedagoga, Janusza Korczaka. Rok 2012 decyzją Sejmu RP został poświęcony właśnie tej postaci. Nie zabrakło zatem warsztatów teatralnych, gier terenowych i detektywistycznych, inspirowanych losami literackiego bohatera, wykreowanego przez Korczaka, króla Maciusia Pierwszego. Znalazł się również czas na konkursy i turnieje, zawody sportowe i zajęcia o tematyce profilaktycznej. Sposobnością do poznania Warmii i Mazur stała się wycieczka, w czasie której odwiedzili Olsztyn, Świętą Lipkę i tajną kwaterę Hitlera „Wilczy Szaniec" w Gierłoży.

Nad organizacją wyjazdu na Zlot Grunwaldzki i obóz w Przerwankach czuwał zespół instruktorów, który swoje zadania realizował w ramach wolontariatu. Komendantem był phm. Michał Mojski, a jego zastępczynią Aleksandra Świć. Funkcję oboźnej pełniła pwd. Anna Zabielska, zaś za program odpowiadały: Katarzyna Cabaj, pwd. Paulina Jezierska oraz Aneta Rater. Akcję letnią wspomogły władze samorządowe Łukowa w ramach projektu „Uczę się ciebie, człowieku", Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie w ramach projektu „Har(c)monia życia" oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

To nie koniec harcerskiego lata. Przed młodzieżą i instruktorami jeszcze gry, ogniska i kursy, przygotowane na koniec lipca i sierpień.

DSCF0027DSCF0060DSCF0062DSC_0302DSC_0499DSC_0964_DSC0060_DSC0072_DSC0144_DSC0236przerwanki

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Fiat Punto 99r
wtorek, 30 kwietnia 2024
noimage
sprzedam owies
poniedziałek, 06 maja 2024
noimage
Rower Betwin 14 cali
piątek, 03 maja 2024