Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 maja 2020 imieniny: Juliusza, Magdaleny, Jana

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

"A u was Murzynów biją. Aha!" - czytelniczka o wypowiedzi burmistrza Kowalczyka

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 26 lipca 2012 12:00

Poseł Jerzy RębekOtrzymaliśmy dzisiaj wiadomość od posła Jerzego Rębka, w której przekazuje nam list od naszej czytelniczki w sprawie wypowiedzi burmistrza Witolda Kowalczyka, zamieszczonej na naszej stronie.

Przesłaną informację publikujemy, zapraszamy jednocześnie do wyrażania swoich myśli, np. w komentarzach pod artykułem - to najszybsza i najłatwiejsza droga, nie wymaga pośredników ani ujawniania swoich personaliów.

W odpowiedzi na tekst Pana Witolda Kowalczyka pt. "Jak mozolnie pracuje poseł Rębek", zamieszczony w serwisie www.iledzisiaj.pl w dniu 19 lipca 2012 r., przekazuję Państwu list, jaki po publikacji w/w artykułu wpłynął na moje ręce.

Jego autorem jest mieszkanka Radzynia Podlaskiego, która zastrzegła sobie anonimowość. W związku z tym, biorąc pełną odpowiedzialność za treści w nim zawarte, bardzo proszę o jego publikację. (red. - co niniejszym czynimy)

Szanowny Panie Burmistrzu!

Z zainteresowaniem zaczęłam czytać Pańską ripostę na wypowiedź posła Jerzego Rębka. Szybko jednak zainteresowanie zmieniło się w... zażenowanie.
Po osobie z Pańskim doświadczeniem i wykształceniem spodziewałam się silnej, ale męskiej, merytorycznej odpowiedzi, takiej, wie Pan: fakty, daty, liczby, kwoty.
Tymczasem co otrzymałam?

Czytając Pańską odpowiedź, przypomniałam sobie stary, dobry dowcip o zawodach komputerów amerykańskiego i radzieckiego. Zawody były zacięte, komputery szły łeb w łeb do momentu, gdy Amerykanie zadali komputerowi radzieckiemu pytanie: "Ile par butów przypada na jednego obywatela ZSRR?" Komputer – mimo iż wydawałoby się martwy przedmiot, zatrząsł się ze złości i wypluł kartkę z napisem: "A u was Murzynów biją. Aha!" Mam nadzieję, że Pan aluzję pojął. Jeśli nie ma się argumentów, reaguje się agresją i odbijaniem piłeczki.

Bo – niestety, z przykrością muszę powiedzieć - rzeczowej, spokojnej argumentacji w Pana piśmie nie ma. Pan jako znawca literatury – co wnioskuję z przywołanych wzorców literackich – winien pamiętać słowa "Księcia poetów": "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi". Po co więc te nerwy? Po co bluzgi, epitety i pomówienia? Taki właśnie język bardziej pasuje do Dyzmy niż do "arystokraty ducha", na jakiego się Pan kreuje.

Myślę, że mieszkańcom naszego miasta wyjaśnienia się należą. Pieniądze, które miasto straciło, nie pochodzą znikąd, ale z naszych – radzyniaków – podatków. Każdy z nas musiał ciężko na nie zapracować, żyjąc często bardzo skromnie, niekiedy w niedostatku. Nie wiem, czy Pan się orientuje, jak wygląda życie rodziny, która ma do dyspozycji na rodzinę 2000-3000 złotych miesięcznie – albo i mniej. Dobry gospodarz dbałby o każdą złotówkę. Co można byłoby zrobić za te pieniądze dla miasta? Myślę, że wiele.

Pilnowanie spraw miasta, działanie w jego interesie to nie żadna łaska, ale obowiązek, o który się Pan ubiegał, i za którego wypełnianie otrzymuje Pan dosyć wysoką pensję (kiedyś obiecywał Pan, że się zrzeknie pensji burmistrza - jak to z tym jest?). A rolą opozycji jest kontrola i krytyka. Po to także mamy posła, żeby był naszym głosem tam, gdzie nasza opinia nie dociera; żeby zabierał głos w naszym imieniu tam, gdzie się odezwać np. boimy. Tak działa normalna, zdrowa demokracja. Nie ma tu żadnego cwaniactwa.

Nawiasem mówiąc, określanie posła Rębka słowem "cwaniak" – "jedyny w swoim rodzaju", "na miarę Nikodema Dyzmy", są nieadekwatne do rzeczywistości i obraźliwe. Poseł wybrany przez społeczeństwo naszego regionu w demokratycznych wyborach nosi w sobie godność urzędu (podobnie jak Pan swego urzędu), obrażając go, obraża Pan zarówno jego jako posła RP, jak i jego wyborców.

A jeśli już jesteśmy w kręgu odniesień literackich i filmowych, to polecam lekturę "Folwarku zwierzęcego" Georga Orwella, ewentualnie na wakacyjne wieczory – ponowne obejrzenie "Rancza" z kultową rolą wójta Pawła Kozła.

 

Komentarze  

 
#1 szopka poselskaPacko 2012-07-26 13:19
taaak, zapewne czytelniczka, ciężko podpisać się pod swoimi wypocinami p. pośle???
Dobrze burmistrz pana opisał,cwaniakuje pan na każdym kroku, nawet z tym listem od czytelniczki...proponuje żeby wymeldował się pan do innej gminy i tam walczył o stołek, może się w końcu uda. wszyscy wiemy, że pana interesuje tylko stołek, stołek, stołek. nic pan nie zrobił dla radzynia jako poseł.
 
 
#2 PackoPiotr 2012-07-26 13:40
Czyżbyś był jedną z osób dopisanych do listy wyborców pomiędzy I a II turą. Chyba tak!!! A tak do wiadomości, Sejm jest organem ustawodawczym, nie wykonawczym. Zapytaj raczej Pana Burmistrza co zrobił dla miasta przez swoje kadencje? Żenada!!!!
 
 
#3 RE: "A u was Murzynów biją. Aha!" - czytelniczka o wypowiedzi burmistrza KowalczykaHonorata 2012-07-26 13:44
W haśle wyborczym powinien Pan mieć: chcę wam pomóc ale muszę mieć stołek, bez stołka ani rusz. (Wprawdzie w Warszawie mam, ale tamten się nie liczy). Ten w Radzyniu jest dla mnie najważniejszy, wtedy wszystkim pokażę jaki jestem zaradny, uczynny, miły dla starszych osób, każdy pozna mnie od tej dobrej strony którą tak skrywam.
 
 
#4 Spórpanter 2012-07-26 13:52
To nie burmistrz jest znawcą literatury, lecz jego asystent. Myślicie, że po co go zatrudnił? Tyle lat dawał dobie radę sam, a teraz burmistrz ma NIK i Rębka na głowie, więc ktoś musi pisać listy, gdyż sam Kowalczykowi samodzielne pisanie nie wychodziło najlepiej (można się o tym przekonać czytając jego teksty powstałe przed zatrudnieniem asystenta, od razu widać różnicę). W następnej kadencji obaj kandydaci nie powinni zająć stołka burmistrza: Kowalczyk dopuścił się zaniedbań i zadłużył miasto a Rębek nie zrobił niemalże nic dla miasta będąc posłem. Niemniej jednak obaj kandydaci znajdą się na listach wyborczych a głosowanie będzie polegało nie na popieraniu lepszego kandydata, tylko na robieniu na złość drugiemu. A przekupowanie meneli do głosowania na Kowalczyka uważam za nielojalne, poważnym kandydatom nie wypada zniżać się do takiego poziomu, każdy powinien głosować na podstawie własnych przemyśleń. To była ewidentna korupcja.
 
 
#5 Po co to wszystkoskuter6 2012-07-26 14:56
Czytając komentarze powyżej poczułem się jakby to już wybory były. Ludzie!!! artykuł nie jest na temat wyborów, ani tego który jest lepszy.
Przyznam, że po części się z autorką listu, bo odpowiedź powinna być na podstawie faktów, a nie oskarżeń. Skoro płacę podatki powinienem też wiedzieć na co idą, czy nie są marnotrawione, czy płacę za coś czego nie chcę, ogólnie jak są rozporządzane. Jeżeli ktoś się broni w polityce nie powinien drugiego oskarżać, przedstawić dowody, a ocenę pozostawić ludziom.
Pan poseł Jerzy Rębek tylko podjudza kłótnie na ten temat przedstawiając taki list. Nie chodzi mi, że list nie powinien być przedstawiony do publicznej informacji tylko Pan Rębek mógłby prosić by nie podawano, że list pochodzi od niego, mielibyśmy wtedy czystą informację autorki, a nie chęć pokazania, że drugi jest gorszy i osoby czytające ją, całkowicie inaczej podeszły by do tematu.
Nie róbmy na złość drugiemu i nie oceniajmy go bezpodstawnie, tylko przedstawiajmy fakty, z których wynika ocena, którą ustali sobie każdy z nas na ich podstawie.
 
 
#6 RE: "A u was Murzynów biją. Aha!" - czytelniczka o wypowiedzi burmistrza Kowalczykaradzyniak26 2012-07-26 14:59
Wszyscy obiecuja,obiecuja a go.no robia.Jak nie ten to inny.Przeciez to Radzyniacy wybrali Kowalczyka na burmistrza i teraz maja pretencje...kazdy sie pcha na stolek ale odpowiedniego znalezc trudno
 
 
#7 do PiotruniaPacko 2012-07-26 14:59
faktycznie, wszystko co w Radzyniu powstało przez ostatnie 10 lat nie ma nic wspólnego z działalnością burmistrzem...przesiedział i brał tylko kasę...kocham Radzyń i ślepy nie jestem, nie jeden wójt, burmistrz mógłby pozazdrościć tempa rozwoju naszego miasta. uważnie obserwuj nasze miasto przez następne 10 lat i wyciągnij wnioski. tylko nie zapomnij zdjąć klapek z oczu!!!
 
 
#8 RE: "A u was Murzynów biją. Aha!" - czytelniczka o wypowiedzi burmistrza Kowalczykaradzyniak26 2012-07-26 15:18
Zobacz jakie ladne latarnie kolo karczmy postawili no i basen koncza robic,na ktory kilka lat byl juz projekt no a teraz sciezke rowerowa ktora nikomu nie bedzie potrzebna...by zrobili fontannce odnowili palac albo wynajeli by ktos to za nich zrobil by bylo cos jak w Kozlowce.Duzo turystow...i miasto ma kase a taki radzyn co ma....
 
 
#9 RE: "A u was Murzynów biją. Aha!" - czytelniczka o wypowiedzi burmistrza Kowalczykaodmienna 2012-07-26 16:14
Cytuję radzyniak26:
Zobacz jakie ladne latarnie kolo karczmy postawili no i basen koncza robic,na ktory kilka lat byl juz projekt no a teraz sciezke rowerowa ktora nikomu nie bedzie potrzebna...by zrobili fontannce odnowili palac albo wynajeli by ktos to za nich zrobil by bylo cos jak w Kozlowce.Duzo turystow...i miasto ma kase a taki radzyn co ma....

Do zagospodarowania potencjału tego miasta potrzebni są odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach a póki co u nas w Radzyniu panuje zasada "brat po bracie na jednym warszatacie"
 
 
#10 Jak żyć za 18 tys zł?Mars01 2012-07-26 17:26
Burmistrz nie wie jak żyją całe rodziny z dziećmi za 2-3 tys zł tym bardziej nie wie jak żyją za 1500zł ale możecie go zapytać jak się żyje za 18 tys zł miesięcznie?
 
 
#11 żalmoniaolach 2012-07-26 20:32
A mi po prostu słabo się robi na taką zawiść ludzką.....temat tematem ale to co człowiek robi i prezentuje sobą jeden czy drugi dając świadectwo innym...ząb za ząb. Jak można na łamach portali wyrzucać, wytykać, wywlekać wszystko aby tylko oczernić innego.....prowokatorem jest p.Rębek potrafiący oceniać kogoś innego tylko nie siebie. Każdy niech zajmie się sobą a najlepiej niech żuje zgodnie ze swoim sumieniem. Bóg na pewno rozliczy ich obu nawet nie z tego że ktoś coś zaniedbał a z tego jakim był człowiekiem. A jako lekturę proponuje Pismo Św.
 
 
#12 do moniaolachzjp 2012-07-26 20:50
Zdecydowanie masz rację! Może by się Pan Poseł zajął nareszcie tym do czego każdy poseł jest powołany i za co bierze pieniądze. A jeżeli już tak twardo chce recenzować burmistrzów to jest jeszcze kilku innych w okręgu wyborczym bo zakrawa to na zwyczajną prywatną wojenkę i zawiść.
 
 
#13 Drogi Panie Jerzy!Jan Zdziarski 2012-07-27 11:13
Pośle umiłowany, przyszły zbawco Radzynia! Piszę, bo muszę i nic na to nie poradzę! Poruszyło mnie, że tyle osób /dwóch Pana pisarzy/ wspiera Pana listownie i nie tylko. Mój list miał trafić przez ręce burmistrza, przez Iledzisiaj... no właśnie, miał trafić do Pana. Ale do Pana ciężko trafić, a co dopiero dotrzeć. Postanowiłam więc skrócić drogę korespondencji o burmistrza. Wszak panie pośle wie pan, że on nic nie robi, nie umie czytać i pisać. Wybrałam drogę bezpośrednią do intelygenta, człowieka dobrze sytuowanego, Pana włości radzyńskich, miłośnika dobra ludzkiego. Krótki cytat z Konopielki, ku przemyśleniom Pana na temat prowokowanych wojenek. O Sodomię i Gomorię nie posądzam. Czasami Dziad okazuje się mądrzejszy od tego, który jest dziadem. Po cytacie nie ma żadnego komentarza z mojej strony. Bo niby po co?
Ech, widze, że już nigdzie pokoju nie ma..., nawet u was diabeł panietruje...
Od porządku ludkowie moi jest Pan Bóg – On pilnuje żeby wszystko szło jak trzeba i było jak na początku, teraz, zawsze i na wieki wieków amen. A diabeł chce zmieniać, ulepszać. Słyszycie? Ulepszać. Już jemu mało, że krowa cieli sie, gdzie tam, on chce żeby sie źrebiła. Ooo, do czego idzie... Krowy bedo sie źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać bedą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
A Pan Bóg? Co na to Pan Bóg?
W tym bieda..., że pan Bóg coraz starejszy..., co raz częściej odpoczywa. A diabeł nachalnieje z roku na rok. Wojny jedna za drugą, jak nie tu to tam. Strasznie dziś ludzie zaczepne, biją sie i biją.
A mniej więcej o co?
Tego za bardzo nie wiadomo. Krew sie w ludziach gotuje. Jeżdżą, wyjeżdżają, przyjeżdżają. Oszukaństwo, złodziejstwo, (...), Sodoma, Gomora.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.