Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 marca 2024 imieniny: Anieli, Jana

Używki i przemoc? – mówię: NIE!

Halina Pieńkus   
poniedziałek, 28 marca 2011 11:29

Używki i przemoc? – mówię: NIE!Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim zorganizowała dla swoich czytelników cykl spotkań terapeutycznych na temat zagrożeń XXI wieku: tytoń, alkohol, narkotyki, dopalacze, AIDS, przemoc. Formą przekazu były terapeutyczne spektakle teatralne, prezentowane przez Teatr ABECADŁO z Krakowa.

Pierwszy spektakl odbył się w Filii nr 2. Była to sztuka pt. Kubuś – miś z urwanym uszkiem, mówiąca o przemocy i nietolerancji panującej w szkole. Młodzi słuchacze, uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej, mieli okazję zobaczyć w wersji bajkowej, z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby słabsze, często bite, przezywane i wyśmiewane przez silniejszych kolegów. Taką właśnie ofiarą przemocy był główny bohater - Kubuś, który uważał się za kogoś gorszego od innych, gdyż miał naderwane ucho i rozpruty brzuszek. Z tego powodu był wyśmiewany i bity przez inne, ładniejsze misie. Jego rodzice domyślali się problemu, ale on usilnie wszystkiemu zaprzeczał, broniąc złych kolegów, gdyż bardzo chciał się z nimi zaprzyjaźnić. Pewnego dnia zdarzyło się coś, co z Kubusia uczyniło bohatera: uratował tonącego swojego prześladowcę. Dopiero wtedy został dostrzeżony przez innych i zaproszony do wspólnej zabawy.

Sztuka bardzo podobała się dzieciom, które żywiołowo w niej uczestniczyły, podpowiadając Kubusiowi, jak ma się zachować w danej sytuacji. Jeden z młodych widzów pomagał nawet reanimować uratowanego topielca, demonstrując bardzo profesjonalny masaż serca. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Na zakończenie wszystkie dzieci wraz z Kubusiem zabawiły się w poszukiwanie miodku w lesie.

Kolejnym spektaklem była Biała pułapka, przygotowanym z myślą o gimnazjalistach oraz uczniach szkół ponadgimnazjalnych. Spektakl odbył się w sali kinowej ROKiR, na którym pojawili się uczniowie z Gimnazjum nr 2 oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Sięganie przez młodych ludzi po używki jest jednym z najpoważniejszych problemów XXI wieku. Kwestia ta jest szeroko dyskutowana w środkach masowego przekazu. Wystarczy włączyć telewizor, a już słyszy się o pijanych czy odurzonych narkotykami nastolatkach.

Nie sposób nie zgodzić się z tym, że człowiek będący pod wpływem alkoholu, a także narkotyków czy dopalaczy, zachowuje się agresywnie.

I właśnie do tych używek i związanej z nimi przemocy nawiązali w swoich przedstawieniach krakowscy aktorzy. W prosty sposób pokazali, jak szybko można drugą osobę wciągnąć do nałogu, zbytnio się przy tym nie wysilając. Okazji jest wiele: wspólna impreza, kłopoty w szkole, stres, problemy rodzinne, które chcemy zagłuszyć lub zapomnieć o nich. Sięgamy wtedy po alkohol, narkotyki oraz inne środki.

Aktorzy, w krótkich scenkach, zademonstrowali widzom fazę wejścia w nałóg a także późniejsze skutki z nim związane: rak narządów oddechowych u palacza, AIDS u narkomana oraz bezdomność i odrzucenie przez rodzinę u alkoholika. Poszczególne scenki zakończone były kilkoma słowami skierowanymi do młodzieży na temat ich życiowych wyborów.

W przedstawieniu wzięli udział także uczniowie – dwie chętne osoby z widowni zaprezentowały na scenie przed swoimi kolegami krótką scenkę: w jaki sposób można szybko i łatwo namówić kolegę czy koleżankę do wzięcia udziału w imprezie „alkoholowo-narkotykowej"?

Młodzież bardzo uważnie oglądała te scenki. Z widowni słychać było komentarze dotyczące przedstawianych sytuacji. Czasami rozlegał się śmiech, który mógł sygnalizować, że takie sytuacje – lub podobne – miały już miejsce. Na zakończenie były duże brawa.

W spektaklach wzięło udział ok. 300 uczniów z radzyńskich szkół. Projekt został sfinansowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

{morfeo 670}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
ziemniaki jadalne vineta
poniedziałek, 25 marca 2024
noimage
pufy
poniedziałek, 25 marca 2024
noimage
Królik
wtorek, 26 marca 2024