Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 września 2019 imieniny: Jonasza, Mateusza

Już niedługo

Agata Karczewska - koncert indie folk, country image
Agata Karczewska - koncert indie folk, country, 21.09.2019, 20:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
takes place in
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

"Zakrętkowa akcja" ojca Filipa Buczyńskiego

Karol Niewęgłowski   
sobota, 08 stycznia 2011 14:18

ofilip

 

W piątkowe przedpołudnie (07.01) Gimnazjum nr 1 odwiedził ojciec Filip Buczyński, założyciel lubelskiego hospicjum  dla dzieci imienia Małego Księcia.

Jest on inicjatorem akcji, w której zbiera się plastikowe nakrętki. Za pieniądze, które uzyskuje się ze sprzedaży korków, hospicjum spełnia marzenia swoich małych wychowanków. Idea zbierania nakrętek jest prosta: zamiast wyrzucać nakrętki z plastikowych butelek, można je zbierać, a następnie wrzucać do specjalnych pojemników. Nakrętki mogą zbierać młodzi i starsi, gdyż pojemniki na nie są dostępne nie tylko w szkołach ale i w sklepach. Nie jest to uciążliwe i właściwie każdego stać na taką pomoc.

Jak podkreślił ojciec Filip w rozmowie z nami, ten rok jest rokiem wolontariatu, w pewien sposób motywuje to wszystkich ludzi do jeszcze większego włączania się w różnego rodzaju akcje. Przeróżne instytucje, począwszy od urzędów, przez przedszkola i na uczelniach wyższych kończąc, kontaktują się z hospicjum i pytają w jaki sposób można nam pomóc? Dzisiejsza nasza wizyta jest pewnego rodzaju podziękowaniem, gdyż od długiego już czasu hospicjum współpracuje z radzyńskim gimnazjum. Przyjechaliśmy również tutaj dlatego, aby posłuchać o osiągnięciach nie tylko gimnazjum w dziedzinie wolontariatu, ale i pozostałych szkół z terenu miasta jak również i powiatu, bo przecież dzielenie się swoją wiedzą i osiągnięciami owocuje nowymi pomysłami i ubogaca naszą wiedzę. Kolejnym powodem naszego przyjazdu było to, żebyśmy my jako hospicjum mogli powiedzieć co się dzieje z tymi pieniędzmi, które otrzymujemy od Was w różnej postaci, żebyście zobaczyli ile dobra wypływa z Waszej pracy i Waszego zaangażowania bo nie oszukujmy się, bez Was, bez Waszej pomocy ta opieka i pomoc byłaby bardzo licha. I tak swoimi osiągnięciami podzielili sie między innymi uczniowie z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, I Liceum ogólnokształcącego, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, przyjechała również delegacja uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej.

Co to jest wolontariat, jakie są jego rodzaje i kto może zostać wolontariuszem opowiedziała w dalszej części spotkania doktor Małgorzata Kostek, która sprawuje w hospicjum psychologiczną opiekę nad małymi pacjentami.

W tej edycji "zakrętkowej akcji" zebrano około 70 kg nakrętek na terenie samej szkoły, jest to dobry wynik, uczniowie jednak zapowiedzieli, że w kolejnej edycji akcji na pewno zechcą ten rezultat pobić. Na rzecz hospicjum została również przekazana darowizna w postaci przelewu bankowego na kwotę 1180zł, suma ta ma wesprzeć to jakże wspaniałe dzieło.

{morfeo 590}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.