Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 15 września 2019 imieniny: Albina, Nikodema

Już niedługo

Agata Karczewska - koncert indie folk, country image
Agata Karczewska - koncert indie folk, country, 21.09.2019, 20:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
takes place in
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Budżet na 2011 rok uchwalony - Relacja z III sesji Rady Miasta

Katarzyna Wodowska   
poniedziałek, 03 stycznia 2011 01:00

3rada_miasta

Podczas III (29 grudnia) sesji Rady Miasta przyjęto projekt budżetu na 2011 rok. Podjęto szereg uchwał- w tym w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia dla burmistrza. W punkcie interpelacje radni pytali między innymi o status prawny słupów ogłoszeniowych.

Prawie 8,5 mln deficytu

Łączną kwotę planowanych dochodów budżetu miasta określono na kwotę: 46 461 951,66 zł ( z tego dochody bieżące w kwocie 33 749 452,25 zł i dochody majątkowe w kwocie 12 712 499,41 zł).

Łączną kwotę planowanych wydatków budżetu miasta określono na kwotę: 54 914 345,09 zł ( z tego wydatki bieżące w kwocie 32 395 167,67 zł i wydatki majątkowe w kwocie 22 519 177,42 zł).

Kwotę planowanego deficytu określa się w wysokości 8 452 393,43 zł.

Projekt uchwały budżetowej radni przyjęli stosunkiem głosów 9 „za" (klub FSR, Dariusz Wierzchowski oraz Piotr Skowron) przy 6 wstrzymujących.

Wynagrodzenie burmistrza

Podczas obrad podjęto uchwałę w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia burmistrza.

1.Wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 6 000 zł

2. Dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenie zasadniczego (1 200 zł)

3. Dodatek funkcyjny w wysokości 1 800 zł

4. Dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego (2 340 zł)

Łącznie jest to kwota 11 340 zł (brutto). Dotychczasowe wynagrodzenia wynosiło 10 590 zł.

Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 9 „za" (klub FSR, Dariusz Wierzchowski oraz Aldona Roguszewska) przy 6 wstrzymujących.

Natomiast jednogłośnie (15 „za") podjęto cztery kolejne uchwały. Pierwsza z nich dotyczyła określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów prawa miejscowego i innych uchwał w dziedzinie pożytku publicznego. Druga zmieniała uchwałę w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole miejskie (zmieniono brzmienie §1: „Ustala się, iż czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w przedszkolu miejskim w Radzyniu Podlaskim wynosi 5 godzin dziennie."). Trzecia uchwała dotyczyła zmian w budżecie na rok 2010 a ostatnia- trybu prac nad projektem uchwały budżetowej.

Status prawny „okrąglaków"

W punkcie interpelacje i zapytania głos zabrali dwaj radni. Jarosław Ejsmont: Jaki jest status prawny słupów ogłoszeniowych jeśli są ustawione na terenie spółdzielni i szpitala? Czy są jakieś umowy lub inne porozumienia dotyczące zarządzania tymi słupami ? Jaka jest dostępność tych słupów dla społeczeństwa w zakresie wieszania ogłoszeń?

Burmistrz Witold Kowalczyk: Słupy ogłoszeniowe, które są na terenie miasta i dwóch spółdzielni zostały zakupione bez mojej wiedzy przed 2002 rokiem. Kiedy?- nie wiem. Nie są to środki trwałe w związku z tym nie ma ich w ewidencji urzędu. W archiwum też nie znajdziemy dokumentów ponieważ po tym okresie archiwiści czyszczą dokumentację zgodnie z procedurą. Nie ma żadnych porozumień między urzędem miasta a spółdzielniami, na których terenie stoją słupy. W tym stanie rzeczy dysponentem słupów na terenie spółdzielni Dom i Zacisze jest zarząd.

Adam Adamski: Tu chodzi o jeszcze jeden słup, który stoi na terenie ZOZ-u . Natomiast wydaje mi się, że to nie jest teren w sensie stricte własności spółdzielni w użytkowaniu wieczystym a właścicielem wówczas jest miasto Radzyń Podlaski.

Burmistrz Witold Kowalczyk: Własność wieczysta czy jakakolwiek inna to jest to samo. Spółdzielnia jest właścicielem. Jak pan jest we władaniu wieczystym gruntu to pan jest jego właścicielem

W sprawie KS Młodzieżówka

Mieczysław Zając: Jeden z mieszkańców mojego osiedla, którego syn gra w piłkę nożną w Młodzieżówce Radzyń Podlaski zwrócił się do mnie, abym poprosił burmistrza o to, by ta drużyna mogła trenować i rozgrywać swoje mecze ligowe na bocznym boisku na naszym stadionie miejskim. Proszę zatem pana burmistrza o podjęcie jakichś kroków w tej sprawie by umożliwić tej drużynie treningi i rozgrywki w Radzyniu. Od siebie dodam, że Młodzieżówka działa w ramach bardzo skromnych środków finansowych i proszę to również uwzględnić przy rozwiązywaniu tej sprawy.

Burmistrz Witold Kowalczyk: Przyjmuję wniosek do realizacji. Dołożę starań, aby ta drużyna mogła rozgrywać swoje mecze na bocznym boisku naszego stadionu miejskiego.

{morfeo 583}

 

Komentarze  

 
#21 Do Anonimaadwersarz 2011-01-04 22:52
Dlaczego się Pan tak unosi? Spodobała mi się tylko zaprezentowana idea. W związku z tym, że mam łatwiejszy kontakt z pewną grupą radnych zaproponowałem ewentualną współpracę. Ciekawe, czy na Pański pomysł pozytywnie zareagowaliby radni koalicji? Ja tego nie mogę sprawdzić. Może Panu się uda? Wtedy okaże się, czy obrzydzenie wzbudza w Panu tylko opozycja. Pozdrawiam. M. T.
 
 
#22 Panie ADWERSARZU!anonim 2011-01-04 23:25
Nie rozumiemy się, albo nie chcemy się zrozumieć - obrzydzenie we mnie budzi każda opozycja, która jest przeciwna tylko dlatego, bo jest opozycją. Natomiast jeżeli jest to opozycja konstruktywna, często taką popieram. PS- wcale się nie uniosłem, może tylko tak moje słowa zostały odebrane, za co przepraszam. Jeszcze raz potwierdzam, że radni powinni pracować za DARMO. Natomiast odnośnie wynagrodzenia pana burmistrza, uważam że jest stanowczo za wysokie. Nie widzę najmniejszych oznak i powodów, aby było ono wyższe od średniego wynagrodzenia w kraju. Bycie burmistrzem nie jest aż tak skomplikowaną profesją, aby za bycie nim aż tyle płacić. Wszyscy wyborcy powinni dążyć do tego, aby ich miasto było sprawnie i tanio zarządzane.
 
 
#23 Do Anonimaadwersarz 2011-01-04 23:47
Z tymi tezami nie zamierzam polemizować, bo się całkowicie zgadzam. Nieustająco pozdrawiam. :-) M. T.
 
 
#24 ?Chłop 2011-01-05 01:12
Z czym Pan nie polemizuje? Naprawde uwaza Pan ze burmistrz powinien zarabiac na poziomie sredniej krajowej? A ja sie z tym stanowczo nie zgadzam, burmistrz to funkcja trudna i wiazaca sie z duza odpowiedzialnoscia, dlatego Burmistrz powinien zarabiac duzo, tak, by najlepsi chcieli obejmowac ta funkcje i tak by nie bylo zadnej pokusy korupcji. Natomiast powinny zostac zlikwidowane Rady, zarowno Rada Miasta jak i Rada Powiatu, to one sa miejscem schronienia wszelkiej masci politykierow i to one generuja najwieksze koszty. Wszelkie te diety, wynagrodzenia z udzial w komisjach za bycie przewodniczacym Rady.... Powinienni rzadzic Burmistrz, Starosta, ewentualnie mogliby dobrac sobie po jednym fachowcu, managerze, ktoremu powinno sie tez placic wysoka pensje a powolywany bylby w jawnym konkursie. Odpowiedzialnosc polityczna co 4 lata i przed organami wladzy sadowniczej.
 
 
#25 ?beata 2011-01-05 08:59
100 % racji Chłopie i jeszcze zlikwidować sejm i senat!
 
 
#26 Do Chłopaadwersarz 2011-01-05 17:34
Gdzieś tak jest np. burmistrz Nowego Jorku M. Bloomberg zarabia 1 dolara rocznie i miasto kwitnie. Rada Miasta powinna funkcjonować, bo przy Pańskim pomyśle miasta mogłyby zostać przekształcone w "prywatne folwarki", o czym się słyszy. Powinni w niej zasiadać najlepsi z najlepszych. Przechowalnie istnieją tylko dlatego, że tak decydują wyborcy. Kryteriami wyboru powinny być między innymi uczciwość, wykształcenie, kreatywność a nie to, że "swój", czy też w kampanii pielgrzymuje po domach roznosząc długopisy, czy opłatki. Aby tak było musi zostać znacznie podniesiona świadomość obywatelska wyborców. Jej poziom dotyczy także ewentualnego ponoszenia przez burmistrza odpowiedzialności politycznej. Pozdrawiam. M. Tracz.
 
 
#27 no takChłop 2011-01-05 17:51
Jest jednak mala roznica miedzy Nowym Yorkiem a Radzyniem. Bycie burmistrzem Nowego Yorku to nie zawod to bardziej przygoda dla wybitnych ludzi spelnionych zawodowo i spolecznie, po takie przygodzie moga liczyc na zatrudnienie w najbogatszych firmach a za same odczyty na konferencjach zgarniaja setki tysiecy rocznie, wiec Panski przyklad jest co najmniej nietrafiony. Najlepsi z najlepszych? w demokracji to nie mozliwe, ale zalozmy ze zostanie Rada i beda w niej najlepsi z najlepszych, poco wiec im diety i wynagrodzenia z bycie w komisjach? Przeciez sa najlepszymi z najlepszych spelnieni zawodowo, sluza radą spolecznosci w ktorej zyją. Ciekawe ilu by zrezygnowalo z kandydowania gdyby zlikwidowac diety?
 
 
#28 Do Chłopaadwersarz 2011-01-05 19:05
Chciałem tylko zwrócić uwagę, że gdzieś tak jest. Poza tym obecne wynagrodzenie burmistrza Radzynia to 11340 zł, a prezydenta Warszawy 12740 zł. "Gdzie Rzym, a gdzie Krym?". W sprawie diet swoje stanowisko przedstawiłem już wcześniej. Nawiasem mówiąc w radzyńskiej Radzie Miasta "nie ma szaleństwa", ale w Radzie Powiatu jest "całkiem tłusto". A ostatnie pytanie jest intrygujące. Myślę, że część pewnie zrezygnowałaby, ale na pewno nie wszyscy. M. T.
 
 
#29 RE: Budżet na 2011 rok uchwalony - Relacja z III sesji Rady Miastawega 2011-01-05 23:54
Czy jest nowy dyrektor szpitala?
 
 
#30 RE: Budżet na 2011 rok uchwalony - Relacja z III sesji Rady Miastawega 2011-01-05 23:56
:) :)
 
 
#31 RE: Budżet na 2011 rok uchwalony - Relacja z III sesji Rady Miastapati 2011-01-06 13:19
"część pewnie zrezygnowałaby, ale na pewno nie wszyscy. M. T." ---- czy Pan jest w tej grupie "nie wszyscy"? Tyle lat było się radnym i jakoś się brało a dziś co obrót o 360 stopni i nawrócenie że rada nie powinna brać diet?
 
 
#32 Do Patiadwersarz 2011-01-06 13:30
Wyrwała Pani zdanie z kontekstu. Chodziło o kandydowanie do rady, gdyby za pracę nie było diet, czy ryczałtów. Stwierdziłem, że znam osoby z aktualnej rady, które mimo tego nie zrezygnowałyby z kandydowania. Teraz nie jestem w jakiejkolwiek grupie i ta kwestia mnie nie dotyczy. Żadnego obrotu nie ma. M. Tracz
 
 
#33 RE: Budżet na 2011 rok uchwalony - Relacja z III sesji Rady Miastapati 2011-01-06 16:11
Ja właśnie zadaję pyatnie, w której grupie byłby Pan? Skoro był Pan radnym i pobierał diety to wyszłam z założenia że jeśli byłby Pan przeciwny pobierania diet przez radnych to po prostu by jej Pan nie brał.
 
 
#34 Do Patiadwersarz 2011-01-06 18:36
Dla mnie nie ma z tym problemu, gdyby rada funkcjonowała na takich zasadach. M. T.
 
 
#35 co Wy na to?anonim 2011-01-06 23:46
Drodzy forumowicze miasta Radzyń Podlaski. A może przy pomocy "iledzisiaj" - które udostępni swoją stronę internetową, spróbujmy zebrać wymaganą ilość wpisów, które upoważnią admina strony, do złożenia w naszym wszystkich imieniu, wniosku społecznego na ręce Przewodniczącego Rady Miasta, aby podjęto głosowanie nad propozycją zlikwidowania diet za uczestnictwo w pracach rady miasta i drugą w tej samej sprawie odnośnie Rady Powiatu?
Mogła by to być taka imienna lista zwolenników tej idei. Dla ochrony danych osobowych, numer PESEL obok nazwiska byłby widoczny wyłącznie dla admina strony, to proste rozwiązanie - i jednocześnie osoba wpisująca się na listę wyrażałaby zgodę na przetwarzanie danych wyłącznie w celu wskazanym we wniosku.
 
 
#36 a u nas?anonim 2011-01-07 00:02
 
 
#37 Dietyorleta123 2011-01-07 11:03
Jak pamiętam to obecny burmistrz będąc radnym bez żadnych nakazów pobraną dietę przekazywał na Domy Dziecka.
 
 
#38 DietyGeorge 2011-01-09 12:52
Gdy się coś pisze to trzeba wiedzieć i znać podstawę prawną.Na chwilę obecną radnemu gminnemu nie można zrzec się diety,gdyż działał by wbrew ustawie o samorządzie gminnym ;art 25 ust.4 -8 .Uchwała pozbywająca diet radnych była by natychmiast uchylona jako sprzeczna z prawem przez organ nadzorujący pracę samorządu.Osobną kwestią jest wysokość diety i co z dietą zrobi pan radny x czy y.W pierwszym przypadku potrzebna jest uchwała rady w oparciu o obowiązującą ustawę - w drugim przypadku radny indywidualnie decyduje na co swoją dietę przeznaczy.Myślę,że takie wyjaśnienie się w tym temacie należało.Pozdrawiam.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.