Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 1 lipca 2025 imieniny: Halina, Marian, Klarysa

Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami

Joanna Brzyska, Anna Małoszewka / Urząd Miasta Raddzyń Podlaski   
wtorek, 01 lipca 2025 06:00

Śmieci podrzucone do publicznego kosza. Przez kogo? Przez kogoś bez wstydu.Temat śmieci powraca jak bumerang.

Ubiegłoroczne zbilansowanie kosztów i wpływów, a w konsekwencji zmiana harmonogramu wywozu to wciąż kwestia żywa i budząca kontrowersje. Możemy się z nimi zgadzać lub nie, ale matematyka jest nieubłagana. Warto jednak podkreślić: w połowie roku 2025 sytuacja jest stabilna – nie ma planów na podwyżki opłat, planujemy za to kampanię informacyjną.

W systemie śmieciowym powinna być równowaga. Jeśli dochody nie bilansują się z wydatkami, powstaje deficyt, który miasto i tak musi pokryć ze środków, które mogłoby przeznaczyć na inne, potrzebne mieszkańcom cele.

W ubiegłym roku, mimo podwyżek opłat od października, deficyt na śmieciach wyniósł 548 209,71 zł i został sfinansowany z budżetu miasta, czyli pieniędzy mieszkańców, które można było wydać na inne potrzebne w mieście rzeczy. Jako miasto nie możemy „zarabiać” na gospodarowaniu odpadami komunalnymi i pieniędzy pobieranych od mieszkańców na ten cel przeznaczać na coś innego. Ale nie powinniśmy też do tego dopłacać z innych środków na ten cel nieprzeznaczonych.

Stan na czerwiec 2025

Plan na 2025 rok zakłada zbilansowanie kwot gospodarki odpadami na poziomie 5 mln 163 tys. zł przy założeniu, że liczba mieszkańców wpisanych do systemu utrzyma się na tym samym poziomie. W tym momencie obejmuje on około 12 tysięcy osób, podczas gdy liczba mieszkańców Radzynia wynosi ponad 14 tysięcy. Oznacza to, że 2  tysiące osób może nie być objętych systemem, a to negatywnie wpływa zarówno na koszty, jak i sprawiedliwość rozliczeń.

Nie tylko ceny

Duże trudności sprawia częstotliwość odbioru odpadów, zwłaszcza dla wspólnot mieszkaniowych, które nie mają już możliwości skorzystania z praktyki telefonicznego zamawiania dodatkowych odbiorów. Narzędzie wykorzystywane było nie w sposób interwencyjny, a do niwelowania niedoboru pojemników. Warto podkreślić, że zgodnie z obowiązującym regulaminem wspólnota mieszkaniowa powinna zapewnić co najmniej jeden kontener o pojemności 1100 litrów na każdą frakcję selektywną na 50 mieszkańców. W praktyce bywa różnie.

Nielegalne podrzucanie odpadów

Istotnym problemem są również przedsiębiorcy i handlarze z naszego targowiska, którzy próbują nielegalnie pozbywać się swoich odpadów, „podpinając się” pod system przeznaczony dla mieszkańców, bez zawarcia stosownych umów. Konieczne jest więc wprowadzenie rozwiązań, które skutecznie uporządkują te kwestie. Planujemy intensywny monitoring i kontrole w tym obszarze. Ilość i jakość segregacji także pozostawiają wiele do życzenia. Mieszkańcy Radzynia generują statystycznie więcej odpadów (na osobę), niż mieszkańcy Łukowa. Dane w tym zakresie dostępne są na stronie ZZOK (Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach). Wyższy udział odpadów zmieszanych też generuje koszty ich zagospodarowania, a brak powszechnych nawyków w zakresie selektywnego zbierania bioodpadów – szczególnie w zabudowie jednorodzinnej – pogłębia ten problem.

Konieczne rozwiązania

Między innymi wokół tych tematów toczyła się rozmowa z udziałem Burmistrza Jakuba Jakubowskiego podczas Walnego Zgromadzenia RSM 24 i 26 czerwca 2025 roku. Dyskusja o tym temacie pozwala wypracować świadomość i właściwe nawyki: ograniczenie ilości generowanych odpadów, dbanie o jakość segregacji, edukację ekologiczną. Niezbędna jest kontrola źródeł powstawania odpadów oraz ich uczciwe rozliczanie. Kluczowe pozostaje osiągnięcie porozumienia i wypracowanie rozwiązań korzystnych zarówno dla mieszkańców, jak i dla całego systemu gospodarowania odpadami.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztamifor_sale 2025-07-01 15:18
Wydaje mi się, że liczba 2 tys. osób (12 tys. zgłoszonych / 14 tys. mieszkańców), które nie są zgłoszone do systemu śmieciowego wynika głównie z 2 rzeczy:
1. osoby zameldowane ale mieszkające gdzie indziej np. studenci, osoby pracujące za granicą
2. osoby faktycznie mieszkające ale nie zgłoszone do deklaracji (w nowych domach, po urodzeniu dziecka lub oszuści, którzy robią to celowo).
Po przeczytaniu raportów na stronie ZZOK w Adamkach wychodzi na to, że Radzyń jest największym śmieciarzem (spośród dostarczających śmieci miast i gmin) w przeliczeniu ogólnej ilości odpadów na 1 mieszkańca. Miasto przez 5 miesięcy tego roku oddało o 10% więcej śmieci niż rok temu.
Widać jakie ciekawe zmiany zachodzą w społeczeństwie:
papier +43% r/r wzrost zakupów online (więcej pudełek, kartonów),
szkło +26% r/r więcej pijemy ? może więcej promocji w sklepach,
odpady biodegradowalne +1% r/r z tym był największy problem, który stoi w miejscu,
popioły +7% r/r, więcej ogrzewania węglem/drewnem, kto mógł to uciekał w to paliwo aby zaoszczędzić np. na gazie,
inne +43% r/r - nie wiem co tam siedzi ale jest to średnio 260 ton miesięcznie innych śmieci, które bardzo mocno wzrosły w marcu i kwietniu 2025 r/r.
 
 
#2 workiradzyniak13 2025-07-01 18:15
Niektóre miasta odchodzą od plastikowych worków na śmieci i nie odbierają frakcji zielonej, która jest do zagospodarowania w kompostownikach na każdym podwórku.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

sprzedam
sprzedam
wtorek, 24 czerwca 2025
noimage
Rybka akwariowa
niedziela, 29 czerwca 2025