
Komentarze
- Wniosek na park złożony
https://www.dziennikwschodni.pl/radzyn-podlaski/po-wichurach-do-parku-strach-wchodzic-ratusz-chce-za...
- pioter - Rusza przebudowa ul. Chmielowskiego
Do Iranu demokracja wkracza a raczej płynie. Zanim przypłynie to jest możliwa opcja jednej salwy. Do...
- pioter - Rusza przebudowa ul. Chmielowskiego
obecnej ekipy. Bo poza tym to tylko tzw. "bicie piany". Czy mi się wydaje, czy jakieś święto szykowa...
- zimny - Wesprzyj zbiórkę na sztandar szkoły!
Zbiórka na sztandar szkoły ale ukraińskie flagi na szkołach i urzędach wieszali za publiczne pieniąd...
- Kamx - Rusza przebudowa ul. Chmielowskiego
Dziękuję
- niepokorny
Wniosek do planu ogólnego gminy – kto i jak może go złożyć? |
Artykuł sponsorowany | |||
piątek, 30 maja 2025 06:00 | |||
W jego tworzeniu mogą uczestniczyć nie tylko urzędnicy i eksperci, ale także mieszkańcy oraz inwestorzy. Jednym ze sposobów wpływu na przyszły kształt otoczenia jest złożenie wniosku do planu ogólnego gminy. Kto może to zrobić, w jaki sposób i co powinno znaleźć się w takim wniosku? Kto ma prawo złożyć wniosek do planu ogólnego gminy?Zgłoszenie uwag do planu ogólnego nie jest zastrzeżone wyłącznie dla właścicieli nieruchomości. Może je przedstawić każda osoba – niezależnie od miejsca zamieszkania czy obywatelstwa – a także firma, organizacja pozarządowa czy organ publiczny. We wniosku należy podać dane identyfikacyjne (osoby lub podmiotu), a jeśli dotyczy on konkretnej działki, warto wskazać tytuł prawny (np. własność, użytkowanie wieczyste). Dlaczego warto uczestniczyć w tworzeniu planu ogólnego?Zgłoszenie wniosku na etapie opracowywania planu ogólnego to realny wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądała przestrzeń Twojej gminy. W ten sposób można:
Szczególnie ważne jest wskazanie nieruchomości do ujęcia w tzw. obszarze uzupełnienia zabudowy. Po uchwaleniu planu tylko w takich strefach będzie można uzyskać decyzję o warunkach zabudowy – to istotne zabezpieczenie dla inwestorów i właścicieli działek planujących budowę. W jakiej formie można złożyć wniosek do planu ogólnego?Wniosek do planu ogólnego gminy składa się na urzędowym formularzu – można to zrobić zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Formularz jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz w serwisach internetowych urzędów gmin. Formy składania wniosków:
Jakie elementy powinien zawierać wniosek do planu ogólnego?Formularz zawiera 10 sekcji, które trzeba uzupełnić. Obejmują one.:
Termin składania i sposób rozpatrzenia wniosku do planu ogólnegoKonsultacje publiczne w sprawie planu ogólnego rozpoczynają się od oficjalnego ogłoszenia. Od tego momentu mieszkańcy mają co najmniej 28 dni na przekazanie swoich propozycji. Ważne jest, aby dotrzymać terminu – tylko wnioski złożone w przewidzianym czasie będą rozpatrywane. Choć gmina nie musi odpowiadać indywidualnie na każdy wniosek, to ich zbiorcze zestawienie oraz informacja o uwzględnieniu poszczególnych uwag zostaną przedstawione w kolejnych etapach procedury – m.in. podczas wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu. Jeśli chcesz zadbać o przyszłość swojej nieruchomości lub inwestycji – nie zwlekaj i skorzystaj z tego narzędzia. W razie potrzeby warto też skonsultować treść wniosku z prawnikiem specjalizującym się w planowaniu przestrzennym.
|