Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 czerwca 2025 imieniny: Bogny, Florentyny

Fundusz szwajcarski: #9 Przyjazne przedszkola, szkoły i mieszkania - modernizacja miasta

Anna Małoszewska / Urząd Miasta Radzyń Podlaski   
środa, 04 czerwca 2025 06:00

SzkołaOstatnią propozycją, którą złożyliśmy dla Radzynia w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy, jest szeroko zakrojona modernizacja budynków, zarówno publicznych, jak i mieszkalnych.

Wiele miejskich obiektów ma już swoje lata. Chcemy zmodernizować nie tylko mury, ale też sposób myślenia o przestrzeni wspólnej. Mieszkańcy Radzynia zasługują na budynki, które będą służyć przez kolejne dekady – efektywnie, ekonomicznie i odpowiedzialnie.

Z myślą o bezpieczeństwie dzieci

W pierwszej kolejności modernizacji poddane zostaną placówki oświatowe. Na liście znalazły się trzy obiekty: Przedszkole Miejskie nr 2 przy ul. Chmielowskiego, Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Jana Pawła II oraz Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Sitkowskiego. Wszystkie wymagają kompleksowych prac, które obejmą m.in. . pełną termomodernizację, wymianę przestarzałej stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż nowoczesnych systemów opartych na odnawialnych źródłach energii. Dzieci i pracownicy zasługują na przebywanie w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Kompleksowe działania

Szczególnym obiektem ujętym w projekcie jest dawne Gimnazjum Sejmikowe przy ul. Armii Krajowej 2, które znajduje się w strefie objętej ochroną konserwatorską. Równolegle modernizacji poddane zostaną budynki spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wzniesione głównie w latach 60.–90. Ich wysoki stopień zużycia technologicznego oraz energochłonność generują wysokie koszty eksploatacyjne i znaczący ślad węglowy. W ramach programu planujemy ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów i stropów, wymianę drzwi i okien, modernizację instalacji grzewczych i sanitarnych, a także wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań systemowych.

Wsparcie projektowe i grantowe

Każdy budynek objęty programem otrzyma profesjonalne wsparcie projektowe. Opracowana zostanie pełna dokumentacja techniczna, obejmująca m.in. . inwentaryzację architektoniczno-budowlaną, ocenę stanu technicznego, projekty branżowe (sanitarne, elektryczne, konstrukcyjne), koncepcje architektoniczne oraz wizualizacje 3D. Na potrzeby dokładnej oceny efektywności energetycznej przygotowana zostanie również szczegółowa charakterystyka energetyczna każdego z obiektów, zarówno przed modernizacją, jak i po jej zakończeniu.

Z myślą o wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych planujemy program grantowy. Obejmuje on nie tylko dofinansowanie prac modernizacyjnych, ale także pełne wsparcie doradcze, opracowanie i wdrożenie regulaminu naboru, promocję projektu wśród mieszkańców oraz monitoring i ewaluację efektów przeprowadzonych inwestycji.

Budżet i zespół projektowy

Budżet tej części wniosku został oszacowany na 3 000 000 zł, a jego koordynacją zajmował się Artur Dawidek.

Na potrzeby realizacji całości projektu powołany zostanie zespół złożony z pracowników urzędu oraz nowych, zatrudnionych specjalistów. Nadzór powierzony zostanie Burmistrzowi Jakubowi Jakubowskiemu. W strukturze organizacyjnej przewidziano koordynatorów i specjalistów: administracyjnego, nadzoru, współpracy z gminą, zamówień publicznych, rozliczeń, podatków, programów grantowych, komunikacji, prawnych. Dodatkowo powołany zostanie komitet sterujący złożony z przedstawicieli jednostek podległych oraz ekspertów IT i bezpieczeństwa, architektury krajobrazu, transportu, środowiska, polityki senioralnej, wolontariatu, kultury i sektora NGO.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Fundusz szwajcarski: #9 Przyjazne przedszkola, szkoły i mieszkania - modernizacja miastaniepokorny 2025-06-04 21:31
"nie złote słowa
lecz czyny"

A kasa skąd ?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Zatrudnię pomocnika na budowę
wtorek, 10 czerwca 2025
noimage
Keewaj hurigane 2t
czwartek, 12 czerwca 2025
nowy dom
nowy dom
wtorek, 10 czerwca 2025