Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 maja 2025 imieniny: Ludmiły, Benedykta

Już niedługo


"Dworskie Opowieści" - Aukcja w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 10.05.2025, 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Taryfa G12 a oszczędność – kiedy korzystać z energii, by płacić mniej?

Artykuł partnera   
wtorek, 01 kwietnia 2025 06:00

Taryfa G12 a oszczędność – kiedy korzystać z energii, by płacić mniej?Rosnące koszty energii oraz brak stabilności na rynku sprawiają, że gospodarstwa domowe coraz częściej szukają sposobów na zmniejszenie zużycia prądu.

To też jedne z najważniejszych powodów, dla których więcej odbiorców decyduje się na taryfę dwustrefową G12. W połączeniu z rozsądnym użytkowaniem sprzętów elektrycznych może to skutkować znaczną redukcją kosztów. Jest jednak jeden warunek – jej skuteczność zależy od tego, czy jesteś w stanie dopasować swoje zużycie do godzin, w których za prąd zapłacisz mniej.

Co robić, aby skorzystać na tańszej energii?

Taryfa G12 – kiedy zapłacisz mniej za prąd?

Taryfa G12 skierowana jest zwłaszcza do gospodarstw domowych. Charakterystyczne dla tej oferty cenowej są dwie stawki za energię – tańsza w godzinach pozaszczytowych oraz droższa w godzinach szczytowych.

To kiedy obowiązują konkretne stawki, różni się u konkretnych sprzedawców energii, ale zwykle pokrywają się one z wykresem zapotrzebowania na prąd:

  • w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 6:00, kiedy ogólny pobór energii spada, odbiorców obowiązują niższe stawki;
  • w godzinach od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00, kiedy zapotrzebowanie jest największe, stawka jest wyższa.

Jeśli więc liczysz na oszczędności, ogranicz zużycie energii w godzinach szczytowych, a więcej czynności energochłonnych wykonuj w nocy lub wczesnym popołudniem.

Jak korzystać z taryfy G12, żeby płacić mniej?

Zasady korzystania z taryfy G12 wydają się proste, przynajmniej na pierwszy rzut oka. W wielu przypadkach ciężko jest jednak z dnia na dzień dopasować swoje życie do zmiennych stawek cenowych. Kluczowe jest więc dokładne planowanie.  

Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą zmniejszyć rachunki za prąd:

  1. Uruchamiaj urządzenia zużywające dużo energii w godzinach nocnych, gdy taryfy są niższe. Nowoczesne pralki, suszarki czy zmywarki pozwalają zaprogramować ich start, co pozwoli korzystać z nich, nawet jeśli nie prowadzisz nocnego trybu życia.
  2. Jeśli korzystasz z elektrycznego ogrzewania, staraj się utrzymywać niższą temperaturę pomieszczeń w dzień. Dobrym rozwiązaniem są piece akumulacyjne, gromadzące ciepło w nocy i oddające je w ciągu dnia.
  3. Ładuj laptopy, tablety czy telefony komórkowe, a także inne sprzęty elektroniczne w godzinach nocnych.
  4. Przygotowuj czasochłonne posiłki wieczorem, zwłaszcza jeśli używasz do nich piekarnika czy płyty indukcyjnej. Następnego dnia – kiedy energia będzie droższa – możesz je tylko podgrzać, aby uniknąć dużego zużycia prądu.
  5. Prasuj ubrania wieczorem, zamiast robić to rano.
  6. Planuj większe zużycie prądu. Jeśli szykujesz się np. na generalne porządki czy prasowanie, zrób je w tańszych godzinach.

Na jakie oszczędności możesz liczyć?

Kilka prostych zasad wystarczy, aby miesięczne zyskać całkiem pokaźną sumę na rachunkach za prąd. Jest to możliwe dlatego, że różnica w cenie za energię elektryczną między strefą droższą a tańszą może wynosić nawet 40-50%. W ostatecznym rachunku przełoży się to nawet na kilkaset złotych oszczędności rocznie.

Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakiego pułapu startujesz. Na oszczędności w wysokości 400-500 zł w skali roku mogą liczyć przede wszystkim większe rodziny, które dodatkowo korzystają z elektrycznego ogrzewania. Podobne korzyści odniosą też osoby, które pracują zdalnie i mogą przenieść dużą część swojej pracy na godziny nocne i wczesnopopołudniowe. Nie bez powodu taryfę G12 nazywa się często taryfą nocnych marków.

Gospodarstwa domowe z niskim i średnim zużyciem energii zaoszczędzą mniej, ale na tyle dużo, że taryfa G12 będzie dla nich opłacalna. W połączeniu z ogólnym planem oszczędzania (wymianą oświetlenia, racjonalnym korzystaniem z urządzeń elektrycznych) różnica będzie widoczna już w pierwszym okresie rozliczeniowym. 

Z pewnością warto rozważyć ten wybór, choć – tak jak każdą decyzję mogącą mieć wpływ na domowe finanse – należy go dobrze wcześniej przemyśleć.

 
noimage
Sprzedam pług 3-skibowy
poniedziałek, 05 maja 2025