Już niedługo
Zobacz wszystkie
Reklama

Komentarze
- Nasz wniosek do Funduszy Szwajcarskich przeszedł o...
Tu nikt nie napisał, że dostaliśmy pieniądze, tylko, że przeszliśmy w zasadzie wszystkie etapy, a ni...
- Admin iledzisiaj.pl - Nasz wniosek do Funduszy Szwajcarskich przeszedł o...
Wolałbym póki co zachować powściągliwość w odtrąbieniu ogromnego sukcesu. Szczególnie po przeczytani...
- zjp - Jazz u Potockich: Muzyka filmowa Jerzego „Dudusia”...
A po polsku to co to ten outsourcing?
- niepokorny - Nasz wniosek do Funduszy Szwajcarskich przeszedł o...
Ani nie przedstawiono szczegółowego planu wydatków z tego projektu, ani przede wszystkim nie przekon...
- zimny - Nasz wniosek do Funduszy Szwajcarskich przeszedł o...
Czyli nie ma się co cieszyć Bo mogą odrrzucić Z innych powodów
- niepokorny
Taryfa G12 a oszczędność – kiedy korzystać z energii, by płacić mniej? |
Artykuł partnera | |||
wtorek, 01 kwietnia 2025 06:00 | |||
To też jedne z najważniejszych powodów, dla których więcej odbiorców decyduje się na taryfę dwustrefową G12. W połączeniu z rozsądnym użytkowaniem sprzętów elektrycznych może to skutkować znaczną redukcją kosztów. Jest jednak jeden warunek – jej skuteczność zależy od tego, czy jesteś w stanie dopasować swoje zużycie do godzin, w których za prąd zapłacisz mniej. Co robić, aby skorzystać na tańszej energii? Taryfa G12 – kiedy zapłacisz mniej za prąd?Taryfa G12 skierowana jest zwłaszcza do gospodarstw domowych. Charakterystyczne dla tej oferty cenowej są dwie stawki za energię – tańsza w godzinach pozaszczytowych oraz droższa w godzinach szczytowych. To kiedy obowiązują konkretne stawki, różni się u konkretnych sprzedawców energii, ale zwykle pokrywają się one z wykresem zapotrzebowania na prąd:
Jeśli więc liczysz na oszczędności, ogranicz zużycie energii w godzinach szczytowych, a więcej czynności energochłonnych wykonuj w nocy lub wczesnym popołudniem. Jak korzystać z taryfy G12, żeby płacić mniej?Zasady korzystania z taryfy G12 wydają się proste, przynajmniej na pierwszy rzut oka. W wielu przypadkach ciężko jest jednak z dnia na dzień dopasować swoje życie do zmiennych stawek cenowych. Kluczowe jest więc dokładne planowanie. Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą zmniejszyć rachunki za prąd:
Na jakie oszczędności możesz liczyć?Kilka prostych zasad wystarczy, aby miesięczne zyskać całkiem pokaźną sumę na rachunkach za prąd. Jest to możliwe dlatego, że różnica w cenie za energię elektryczną między strefą droższą a tańszą może wynosić nawet 40-50%. W ostatecznym rachunku przełoży się to nawet na kilkaset złotych oszczędności rocznie. Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakiego pułapu startujesz. Na oszczędności w wysokości 400-500 zł w skali roku mogą liczyć przede wszystkim większe rodziny, które dodatkowo korzystają z elektrycznego ogrzewania. Podobne korzyści odniosą też osoby, które pracują zdalnie i mogą przenieść dużą część swojej pracy na godziny nocne i wczesnopopołudniowe. Nie bez powodu taryfę G12 nazywa się często taryfą nocnych marków. Gospodarstwa domowe z niskim i średnim zużyciem energii zaoszczędzą mniej, ale na tyle dużo, że taryfa G12 będzie dla nich opłacalna. W połączeniu z ogólnym planem oszczędzania (wymianą oświetlenia, racjonalnym korzystaniem z urządzeń elektrycznych) różnica będzie widoczna już w pierwszym okresie rozliczeniowym. Z pewnością warto rozważyć ten wybór, choć – tak jak każdą decyzję mogącą mieć wpływ na domowe finanse – należy go dobrze wcześniej przemyśleć.
|