
Komentarze
- Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Z jednej strony masz rację, ale z drugiej strony taki tryb prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem. ...
- for_sale - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Komu chce się ślęczeć nad garami? Kupi sobie taki singiel gotowe żarcia i macie wzrosty we wszystkim...
- pioter - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Niektóre miasta odchodzą od plastikowych worków na śmieci i nie odbierają frakcji zielonej, która je...
- radzyniak13 - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Wydaje mi się, że liczba 2 tys. osób (12 tys. zgłoszonych / 14 tys. mieszkańców), które nie są zgłos...
- for_sale - Konferencja Pamięć jest naszym obowiązkiem
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sad-wstrzymuje-przesluchania-netanjahu-premier-izraela-unika,n...
- pioter
Skręcenie stawu skokowego może mieć poważne konsekwencje. Jak leczyć skręconą kostkę? |
Artykuł partnera | |||
sobota, 28 grudnia 2024 15:00 | |||
Do częściowego lub całkowitego uszkodzenia struktur torebkowo-więzadłowych kompleksu skokowego może dojść na skutek poślizgnięcia na nierównej lub oblodzonej nawierzchni, upadku ze schodów czy niefortunnego postawienia stopy w trakcie chodu. Dowiedz się, jak wygląda proces diagnostyczny i leczenie skręconej kostki. Poznaj możliwe konsekwencje zdrowotne tego urazu ortopedycznego! Skręcenie stawu skokowego – przyczyny urazuUogólniając, do skręcenia kostki dochodzi na skutek nagłego zagięcia stopy do wewnątrz. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, uraz najczęściej jest następstwem poślizgnięcia się, upadku lub nieodpowiedniego postawienia stopy. Ryzyko skręcenia kostki jest większe u osób, które uprawiają dyscypliny sportowe, takie jak np. bieganie, siatkówka, koszykówka, w których wykonują dużo ruchów skrętnych. Możemy mówić o III stopniach urazu, wyróżniamy:
W niektórych przypadkach jedynym sposobem na powrót do pełnej sprawności jest artroskopia stawu skokowego. Więcej o tym zabiegu dowiesz się w dalszej części artykułu. Jakie są możliwe powikłania po skręceniu stawu skokowego?Do częstych powikłań po skręceniu kostki zaliczamy:
Oczywiście jest to tylko część z potencjalnych powikłań zdrowotnych, do jakich może doprowadzić ten uraz ortopedyczny. Diagnostyka skręcenia stawu skokowegoW przypadku podejrzenia skręcenia stawu skokowego standardowo przeprowadzanym badaniem diagnostycznym jest RTG i ultrasonografia - zastanawiasz się, na czym polega to badanie obrazowe? USG stawu skokowego wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych, które są niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Badanie USG pozwala na szczegółową ocenę m.in. stawu skokowo-goleniowego i skokowo-piętowo-łódkowego, więzadeł oraz ścięgien. USG kostki nie wymaga specjalnych przygotowań. Pamiętaj jedynie, aby przed badaniem nie aplikować na okolice kostki balsamu ani kremu, aby nie utrudnić pracy aparatu do ultrasonografii. Na czym polega leczenie skręcenia stawu skokowego? Pierwsza pomocJak wygląda pierwsza pomoc po skręceniu kostki? W jej ramach zaleca się przerwę od aktywności ruchowej. W pierwszych dniach po urazie powinieneś odciążać stopę i korzystać z kul ortopedycznych przy chodzeniu. Bezpośrednio po urazie możesz schłodzić okolicę kostki, stosując zimne okłady z lodu. Kolejnym krokiem jest owinięcie stawu skokowego bandażem w celu ucisku miejsca urazu, redukcji obrzęków i krwiaków. Wskazane jest też trzymanie kończyny w górze (powyżej poziomu serca najczęściej, jak się da). Ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja, która wymaga pełnej współpracy na linii pacjent-fizjoterapeuta. Celem rehabilitacji jest ograniczenie ryzyka ponownego urazu stawu, przywrócenie koordynacji ruchowej i powrót do pełnej mobilności. Plan rehabilitacji zawsze ustalany jest indywidualnie. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające pomogą Ci odzyskać utraconą ruchomość stawu i wpłyną doskonale na odbudowę uszkodzonych więzadeł. Jeśli chodzi o operacyjne metody leczenia, jedną z najczęściej przeprowadzanych procedur jest artroskopia stawu skokowego. Regeneracja po operacji trwa około 4-6 tygodni.
|