Już niedługo
Zobacz wszystkie
Reklama

Komentarze
- Jazzowy dzień w Radzyniu Podlaskim – koncert i war...
"Gwiazdy" na festynie kosztowałyby krocie a ten koncert kosztuje miasto tylko prąd. Taka to różnica.
- szaramyszka - Sztuka inspiruje i wzbogaca – aukcja Art in House ...
Czasami niestety tak, ale spróbuję to naprawić
- Admin iledzisiaj.pl - Sztuka inspiruje i wzbogaca – aukcja Art in House ...
Czy jest wielkim problemem aby zdjęcia były pokazane chronologicznie
- 1410 - Jazzowy dzień w Radzyniu Podlaskim – koncert i war...
Prezydent Andrzej Duda potrafi śpiewać? Pewnych granic się nie przekracza.
- pioter - Jazzowy dzień w Radzyniu Podlaskim – koncert i war...
Zaproś PAD.Maiteczki w kropeczki będą gratis.
- bob
Przed nami wieczór promocyjny książki “100 lat LKS Orlęta Radzyń” |
Jakub Hapka | |||
poniedziałek, 16 grudnia 2024 06:00 | |||
Założony w 1924 r., noszący nazwę na cześć lwowskich Orląt przeżywał wzloty i upadki. To w Radzyniu Łukasz Fabiański jako reprezentant U-15 po raz pierwszy wystąpił z orzełkiem na piersi. W meczu gwiazd trenerem był Andrzej Strejlau, z młodymi adeptami trenował Jan Tomaszewski, a w loży honorowej gościł w Radzyniu Kazimierz Górski wraz z Jerzym Engelem. Także przy Warszawskiej Franciszek Smuda prowadził swoją drużyną w ostatnim wyjazdowym meczu. Ostatnio, występujący w juniorach Orląt w sezonach 16/17 i 17/18 Mateusz Szczepaniak w barwach warszawskiej Legii, zdobywając bramkę z cypryjską Omonią, został najmłodszym strzelcem w Lidze Konferencji. Początki Wszystko zaczęło się od Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którym na początku lat 20-tych kierował Tadeusz Laskowski (właściciel Zakładów Metalowych, obecnie Górniczej Fabryki Narzędzi). Miłośnicy sportu, głównie wojskowi stworzyli organizację „Strzelec”. W 1923 r. powstał „Podlasiak”. Swój pierwszy mecz (w „B” klasie) rozegrał 3 września 1923 r., przegrywając z Lewartem Lubartów 4-6. „Orlęta” powstały z inicjatywy przewodniczącego Wydziału Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego, p. Rossowskiego. Po wojnie największe osiągnięcia „Orlęta” osiągnęły w piłkarstwie młodzieżowym. Radzynianie uczestniczyli w rozgrywkach makroregionalnych, a także krajowym turnieju „Piłkarska kadra czeka”. Choć dziś Orlęta to klub stricte piłkarski, to w minionych latach mógł poszczycić się wieloma sekcjami: tenisa stołowego (od lat 80-tych; klasa „A” i liga międzywojewódzka), piłki siatkowej (lubelska klasa „A”), brydża sportowego (liga okręgowa) i lekkoatletyki (czołowi juniorzy Polski w biegach sprinterskich), podnoszenia ciężarów oraz sekcji szachowej (od lat 60-tych). Lata 80-te i 90-te to okres balansowania między czwartą a piątą ligą. Pewnym przełomem był awans do IV ligi w sezonie 2000/2001 oraz szczebel wyżej w pamiętnym sezonie 2005/2006 za czasów prezesa Szczepana Skomry. Obecnie „biało-zieloni” zajmują” 8. miejsce w IV lidze.
Obok Gali, meczu 100-lecia z mistrzem Polski, Jagiellonią Białystok namacalnym znakiem obchodów jest jubileuszowa książka “100 lat LKS Orlęta Radzyń”. We wstępie książki (do nabycia w radzyńskich księgarniach Hermes, Zaborek oraz sklepie Markom) czytamy: Publikacja nie ogranicza się do suchych danych statystycznych. Znajdziecie w niej rozmowy z byłymi zawodnikami i trenerami. Klimat kolejnych dekad przy Warszawskiej. Dlaczego wybraliśmy na rozmówców tych a nie innych? Dlaczego nie ma więcej o graczu X, Y, Z ? Cóż, Wielka Historia to suma małych opowieści. To równanie gdzie składowymi jest subiektywnie obrana ścieżka poszukiwań autora i nieubłagalne ramy publikacji. Nie zapomnieliśmy o innych sekcjach – przez lata sekcja szachowa była tą mocniejszą nogą w biało-zielonym organizmie. Książka ta nie powstałaby bez pomocy grona ludzi dobrej woli. To dobre miejsce, by im za to podziękować. Dziękuję za udostępnienie zbiorów legendzie klubu – Edwardowi Waldemarowi Pawlinie, Tadeuszowi Orkisiewiczowi, Tomaszowi Odrzygoździowi. Bogatym materiałem zdjęciowym podzielili się Mirosław Piasko (twórca pierwszej internetowej strony poświęconym Orlętom – powiatowykibic.pl) oraz Zofia Paskudzka. Dziękuję za niecenioną pomoc dr Joannie Kowalik-Bylickiej oraz wszystkim pracownikom radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Radzyniu Podlaskim, Grażynie Kratiuk i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu. Koleżance Małgorzacie Nikoniuk i wszystkim pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Korzystałem z biblioteki multimedialnej Teatru NN oraz Bialskiej Biblioteki Cyfrowej.
Orlęta oraz autor zapraszają na wieczór promocyjny książki, który odbędzie się w sobotę, 28.12 o godz. 16.00 w klubowej kawiarence. Zapraszamy!
|
Komentarze