Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 8 września 2024 imieniny: Marii, Adrianny

Dla jakiej grupy rodziców dłuższy urlop macierzyński?

Artykuł partnera   
piątek, 30 sierpnia 2024 06:00

Dla jakiej grupy rodziców dłuższy urlop macierzyński?Projekt ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiony ostatnio przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, proponuje wprowadzenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dla jakiej grupy rodziców będzie przeznaczony?

Dodatkowy urlop macierzyński, zaproponowany ostatnio przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to propozycja dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji zaraz po urodzeniu. Założenia projektu o wydłużonym urlopie macierzyńskim zostały zaprezentowane przez Minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk na spotkaniu z rodzicami wcześniaków i przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla Wcześniaków, w filii Bielańskiego Ośrodka Kultury w Warszawie.

Nowy zapis, dodany do Kodeksu Pracy, będzie dotyczył dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przysługującego pracownikom będącym rodzicami, według określonych zasad. Może być wykorzystywany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przez pracowników- rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i pracowników – rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Urlop będzie udzielany na wniosek złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed końcem urlopu macierzyńskiego i ma być fakultatywny oraz wykorzystany w jednej części. Projektowane regulacje mają także dotyczyć rodziców przysposabiających dziecko i rodzin zastępczych. Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100% podstawy zasiłku. Wprowadzenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma służyć zrekompensowaniu pracownikom-rodzicom braku możliwości przerwania urlopu macierzyńskiego przed upływem 8 tygodni od porodu i wsparciu pracowników-rodziców wcześniaków, urodzonych przed 28 tygodniem ciąży, z masą urodzeniową nieprzekraczającą 1000 g.

Dłuższy urlop macierzyński – szczegółowe wytyczne

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą mogli skorzystać wszyscy pracownicy-rodzice, których dzieci urodziły się przedwcześnie i pracownicy– rodzice dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Urlop ma przysługiwać matkom, ojcom, prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym. Wypłacane im świadczenie rodzicielskie będzie odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego, z którego mogą również korzystać osoby niezatrudnione i nieubezpieczone. Wprowadzone zmiany w Kodeksie Pracy będą pociągały za sobą analogiczne zmiany przy przyznawaniu świadczenia rodzicielskiego, a prawo do niego zostanie wydłużone odpowiednio o te same okresy, wskazane w nowelizowanych przepisach Kodeksu Pracy. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka. Będzie on przysługiwał w wymiarze tygodnia za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, maksymalnie do 8 tygodni lub 15 tygodni – w zależności od wymienionych wyżej okoliczności. W trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-rodzicowi przysługuje ochrona przed zwolnieniem. W tym okresie nie ma możliwości wypowiedzenia ani rozwiązania z nim przez stosunku pracy przez pracodawcę. Wypełniając wniosek o dłuższy urlop macierzyński, można zerknąć do wyników rozgrywek sportowych na stronie bet.pl.

Projekt zakładający dłuższy urlop macierzyński ma za zadanie wspierać politykę prorodzinną i pomagać rodzicom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby ustawa weszła w życie w ciągu 21 dni od dnia jej ogłoszenia.