Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 lipca 2024 imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna

Wnioski o 800+ do końca kwietnia, żeby uniknąć opóźnień w wypłacie

Maciej Raszewski   
wtorek, 30 kwietnia 2024 06:00

800 plusRodzice i opiekunowie 5,1 mln dzieci złożyli około 3,2 mln wniosków o świadczenie 800+ na kolejny okres świadczeniowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał już 4,2 mln tych świadczeń.

Od 1 lutego 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 800+ na nowy okres świadczeniowy. Będzie on trwać od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Zachęcamy rodziców do tego, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku o świadczenie.

Osobie, która to zrobi do 30 kwietnia 2024 r., ZUS wypłaci 800+ do 30 czerwca 2024 r. Wnioski złożone w maju będą zrealizowane w lipcu (z wyrównaniem od czerwca), natomiast wnioski złożone w czerwcu będą zrealizowane w sierpniu (również z wyrównaniem od czerwca). Zatem żeby uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia, warto złożyć wniosek do końca kwietnia.

Wnioski o świadczenie można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną.

Wnioski o świadczenia dla rodzin można złożyć przez aplikację mZUS

Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 800+. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane.

Aplikacja mobilna mZUS umożliwiająca szybkie i wygodne składanie wniosków nie tylko o świadczenie wychowawcze 800+, ale również o świadczenie z programu Dobry Start, rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i dofinansowanie żłobkowe.

Aby aktywować aplikację, należy powiązać ją ze swoim profilem na PUE ZUS. Proces ten jest opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
ODDAM GRUZ
wtorek, 16 lipca 2024
Romet Soft 125 na kat B
Romet Soft 125 na kat B
niedziela, 21 lipca 2024