Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 czerwca 2024 imieniny: Bazylego, Waleriana

Wybór odmiany kukurydzy – na co zwrócić uwagę?

Artykuł partnera   
czwartek, 18 kwietnia 2024 06:00

Wybór odmiany kukurydzy – na co zwrócić uwagę?Dobór odmiany kukurydzy przeznaczonej do siewu w gospodarstwie rolnym to bardzo ważna decyzja, od której w dużej mierze zależy powodzenie uprawy i opłacalność produkcji.

Czym powinna charakteryzować się dobra kukurydza do siewu?

Jaką odmianę kukurydzy wybrać, by osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w postaci wysokich plonów o doskonałych parametrach jakościowych?


Czym się kierować przy wyborze odmiany kukurydzy?

Chociaż kukurydza może być uprawiana na terenie całej Polski, nie w każdym rejonie kraju występują jednakowe warunki do jej wzrostu i rozwoju. Decydując się na uprawę kukurydzy, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odmiany, która doskonale wpisze się w lokalne warunki klimatyczno-glebowe danego gospodarstwa. Istotne jest, na co ma zostać przeznaczony plon – na ziarno, czy też na kiszonkę. Przeglądając odmiany kukurydzy, przed zakupem materiału siewnego szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • rodzaj i typ gleby,
  • parametry ziarna,
  • plonowanie kukurydzy,
  • stabilność plonowania,
  • tolerancję na stres środowiskowy,
  • odpowiednie nawożenie kukurydzy. 

Plonowanie kukurydzu: https://zlotozpola.pl/blog/plonowanie-kukurydzy/.

Chcąc zaopatrzyć się w dobre odmiany kukurydzy na ziarno, uwagę należy zwrócić również na ich wczesność. Potencjał plonowania związany jest m.in. z wczesnością jej dojrzewania. Wyróżnia się odmiany kukurydzy wczesne (FAO do 220), średniowczesne (FAO 230-240) oraz odmiany średniopóźne (FAO 250-290) oraz późne (FAO > 300).  

Kukurydza flint czy dent – którą wybrać? 

Przy wyborze odmiany kukurydzy warto zwrócić uwagę na parametry, które zapewnią wysoki plon również na słabszych stanowiskach. Na rynku dostępne są trzy typy ziarniaków kukurydzy:

  • flint,
  • dent,
  • flint-dent.

Kukurydza flint wytwarza kuliste ziarniaki z grubą warstwą bielma szklistego, natomiast kukurydza dent wytwarza ziarniaki płaskie, a w ich masie dominuje bielmo mączyste. Na rynku dostępne są również kukurydze o ziarnie pośrednim flint-dent. Tego typu ziarniaki skupiają w sobie cechy genetyczne ziarna flint i dent. W uprawie kukurydzy na ziarno preferowane są ziarna typu dent, które charakteryzują się łatwym dosychaniem. Typ ziarna flint preferowany jest z kolei przy uprawie kukurydzy na kiszonkę. Kukurydza flint wyróżnia się odpornością na wiosenne chłody, poza tym jej cechą charakterystyczną jest szybki rozwój początkowy. 

Odmiany kukurydzy odporne na suszę

Susza to poważne zagrożenie dla kukurydzy, z czym związany jest stres dla roślin. Intensywność występowania suszy w Polsce w ostatnich latach znacząco wzrasta. Przedłużające się upały i brak opadów odbijają się negatywnie na procesach fizjologicznych kukurydzy. Niedobór wody może przyczynić się do zahamowania wzrostu roślin i zasychania liści, dlatego warto wybierać odmiany kukurydzy odporne na suszę, które mogą ograniczyć starty w plonach w związku z wysokimi temperaturami i deficytem wody. 

Najlepsza kukurydza na słabe gleby

Wyróżnia się dwa główne kierunki użytkowania kukurydzy: na ziarno oraz na użytkowanie kiszonkowe. Chociaż większość użytków rolnych w Polsce stanowią gleby słabe, przy wyborze odpowiedniej odmiany kukurydzy można na nich prowadzić rentowną produkcję roślinną. W przypadku słabszych stanowisk doskonałym rozwiązaniem będzie wybór odmiany kukurydzy na słabe gleby. Wysoko i stabilnie plonująca kukurydza na słabe gleby zapewni zadowalające plony również na gorszych stanowiskach. 

 
SPRZEDAM FOTELE
SPRZEDAM FOTELE
poniedziałek, 10 czerwca 2024
noimage
Pszenżyto
wtorek, 11 czerwca 2024
noimage
Gokart
niedziela, 02 czerwca 2024