Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 czerwca 2024 imieniny: Alicji, Alojzego | 1983 - władze komunistyczne wydały pozwolenie na budowę kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Zapraszamy na promocję książki o astronomie z Przegalin

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 05 lutego 2024 07:00

ZaproszenieNakładem Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Komarówka Podlaska "W Komarówce" na lokalnym rynku wydawniczym ukazała się książka Jakuba Hapki – "Władysław Szaniawski. Astronom z Przegalin Dużych. Dzieje rodu Szaniawskich i historia miejscowości"

- Chciałem pokazać całe spektrum zainteresowań i pasji Szaniawskiego. Był miłośnikiem mechaniki, fotografem, sąsiadów obdarowywał...piorunochronami. Jako pierwszy otrzymał zezwolenie Ministerstwa Poczt i Telegrafów na korzystanie z urządzeń radiowych - podkreśla Hapka. - Miłośnicy nauki znajdą w książce solidną dawkę fachowej wiedzy. Miłośnicy historii lokalnej – wiele smaczków, dotyczących prowadzenia dworu. 

- Nie chciałem, by zamykać książkę z datą śmierci bohatera. Poszedłem dalej w opisie trudnych lat po wojnie polsko-bolszewickiej i grozy lat II wojny światowej. Tak jak wielu z naszych przodków, historia boleśnie doświadczyła ród Szaniawskich. Przyjście sowietów i nastanie komunizmu bezpowrotnie zamknęło pewien etap – zaznacza naczelny kozirynek.online

Moc ludzi dobrej woli

Książka powstała z inicjatywy prezes stowarzyszenia "W Komarówce", Doroty Korszeń. Autor korzystał z materiałów p. Grzegorza Grzesiakowskiego z Koła Historycznego w Komarówce Podlaskiej, materiałów radzyńskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie.

- Dzięki pomocy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Grażynie Kratiuk, w Bibliotece Narodowej odnaleźliśmy artykuł naszego bohatera – "Z Obserwatoryum Astronomicznego w Przegalinach", wygłoszonego na posiedzeniu Komisyi do badań astronomicznych, geofizycznych i meteorologicznych Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Dużo tropów wskazała wnuczka Władysława, Monika Skowrońska, z którą spotkaliśmy się, gdy przebywała w nałęczowskim sanatorium. - Pytała o Przegaliny, losy gminy i. przyszłość radzyńskiego pałacu Potockich- wspomina dziennikarz.
Promocyjny wieczór odbędzie się w sobotę, 17 lutego o godz. 16.00 w świetlicy wiejskiej w Przegalinach Dużych. Planowane jest także podobne wydarzenie w Radzyniu.

Ze wstępu:
Masz w ręku, Drogi Czytelniku, próbę opisu niezwykłej rodziny. Historię szlacheckiego dworku w gminie Komarówka Podlaska. Niezwykłego miejsca i niebanalnych ludzi, którzy w Przegalinach Dużych stworzyli prawdziwy archipelag polskości. Miejsce, budzące zachwyt, szacunek, promieniujące pięknem, dobrocią i mądrością jego mieszkańców.
Wpadam do Soplicowa jak w centrum polszczyzny: Tam się człowiek napije, na-dysze Ojczyzny! Słowa wieszcza jak ulał pasują do rodu Szaniawskich. Rodu, który dał Polsce nie tylko wybitnego astronoma Władysława, choć to na nim skupimy naszą uwagę. Prześledzimy też drogę dzieci i wnuków bohatera z Przegalin.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedaż miodu z własnej pasieki
wtorek, 11 czerwca 2024
Wyrzucanie obornika
Wyrzucanie obornika
piątek, 21 czerwca 2024
noimage
Zamienię mieszkanie
środa, 12 czerwca 2024