Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 czerwca 2024 imieniny: Gerwazego, Protazego

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Tadeusz Pietras   
wtorek, 30 stycznia 2024 07:00

Tomasz Mańko i Waldemar Jończak na radzyńskim kierkucie27 stycznia 2024 r.  w 79 rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz – Birkenau jest obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r. w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną (100 Lwowską Dywizję Piechoty, którą dowodził generał major Fiodor Krasawin).

W przeddzień tego Dnia 26 stycznia 2024 r. wolontariusze Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego oraz Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim ustawili kolejne trzy macewy na cmentarzu żydowskim w Radzyniu Podlaskim. W sumie ta ciekawa, czasowa ekspozycja obejmuje już 17 całych lub zachowanych w dużej części macew.

Stelaże pod macewy społecznie wykonali Panowie: Waldemar Jończak i Bogdan Kowalski, a koordynatorem ich pracy był Pan dr Tomasz Mańko- pastor KChWE w Radzyniu Podlaskim. Tadeusz Pietras - prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego informuje też, że RTR planuje w tym roku przygotować i zamontować tablicę zawierającą podstawowe dane o cmentarzu żydowskim w Radzyniu Podlaskim. Taka tablica na pewno będzie służyć informacją nie tylko turystom przybywającym do naszego miasta, ale także kolejnym pokoleniom mieszkańców Radzynia Podlaskiego. Na wykonanie tablicy RTR otrzymało dotację przyznaną przez Burmistrza Radzynia Podlaskiego w ramach ogłoszonego OTWARTEGO KONKURSU OFERT na zadania w zakresie upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Są także plany, aby przywrócić społecznej pamięci żydowskie nazwiska przynajmniej kilkunastu osób spoczywających na cmentarzu. Konieczne będzie przetłumaczenie inskrypcji na zachowanych macewach. To przedsięwzięcie wymaga środków finansowych. Dlatego każdy, kto chce je wesprzeć może wpłacić dowolną kwotę na konto RTR nr: 24 8046 0002 2001 0000 1674 0001 Tytuł: „Darowizna. Przywrócić pamięci”.

W imieniu Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego

Tadeusz Pietras

240126-zydowski-01240126-zydowski-02240126-zydowski-03240126-zydowski-04240126-zydowski-05240126-zydowski-06240126-zydowski-07240126-zydowski-08240126-zydowski-09240126-zydowski-10

 

Komentarze  

 
#1 RE: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustukinga75 2024-01-31 00:34
Może ktoś zna wiarygodne źródło historyczne na temat największych ilości ofiar narodów dotkniętych ludobójstwem hitlerowskich Niemiec w czasie II Wojny Światowej bo dane z którymi się zetknęłam różniły się i to zasadniczo
 
 
#2 RE: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustuyzzum 2024-01-31 14:08
Wuk on jest jedynym wierygodnym źródłem na każdy temat w całym powiecie
 
 
#3 RE: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustupioter 2024-01-31 16:59
Nie ma takiego źródła i już tłumaczę. Z Poznania wysłano transport do obozu koncentracyjnego. Zrządzenie losu sprawiło że dwa wagony uległy awarii a ludzie tam się znajdujący zamiast do gazu trafili do Niemiec na roboty. Z dokumentacji wynikało że cały transport był wypełniony Żydami a w rzeczywistości wszyscy byli Polakami. Reasumując Niemcy specjalnie pisali w papierach transportowych pochodzenie żydowskie aby żadnych wątpliwości nie było.
 
 
#4 Chcesz się uczyć, ucz się samWuk 2024-01-31 18:08
Wuka w szkole podstawowej uczono, że ok. 6 mln Polaków zginęło z rąk Niemców podczas II św. Ale w 1989 roku Niemcy przestali być naszym odwiecznym wrogiem i już w szkole średniej większość z tych 6 mln to już nie byli Polacy tylko Żydzi a zamiast Niemców pojawili się tajemniczy naziści. Odwiecznymi wrogami stali się natomiast komuniści oraz ruscy vel czerwoni ale naturalnie bez czerwonych Żydów nasłanych przez Stalina dla zainstalowania nam PRL-u tzw. potem puławian, komandosów etc.. Dlatego nie dowiecie się kto katował tzw. wyklętych w katowni UB przy ul. Warszawskiej w Radzyniu, bo jak powiedział Wolter ten kogo nie możesz krytykować, jest twoim władcą. On rządzi sprzedawaną ci narracją. Czegoś nie rozumiecie?
Cenzurę stanowił serial "Wichry wojny" (i jego kontynuacja "Wojna i pamięć") wyświetlane podówczas Polakom w TV. Nawet nasi nauczyciele w szkole średniej komentowali nam tą zaskakującą zmianę z ofiar na katów.
A jak Wuk poszedł na studia (jakiś 1995) to spotkał tam marksistowską kadrę jeszcze z PRL-u a ona uczyła jeszcze czego innego.
Historię jak wiadomo piszą zwycięzcy. Dlatego wniosek jak w temacie postu.
 
 
#5 Dlaczego jest tak źleWuk 2024-01-31 18:24
Za likwidację kształcenia klasycznego w Polsce odpowiadają reformy stalinowskiego Żyda Jakuba Bermana z końca lat 40-stych XX wieku. Wtedy wyrzucono w oświaty przedwojenne kadry a z programów kształcenia logikę i psychologię, która przed wojną była w programie gimnazjum pod nazwą "propedeutyka filozofii" w wymiarze kilku godzin tygodniowo. Pozbawieni samosterowności uczniowie są bardziej podatni na indoktrynację. Do dziś tych przedmiotów nie przywrócono. Logiki ani psychologii nie ma wcale w szkołach średnich (zero) a obowiązkowa logika jest tylko na wybranych kierunkach studiów np. na prawie. Na skutek tego jesteśmy ciemnym, szalonym byłym narodem.
 
 
#6 Polscy marrani. Ile osób żydowskiego pochodzenia jest dzisiaj w Polsce? Ukryta diaspora 4-5 mln?Andrzej K. 2024-01-31 21:05
https://ekspedyt.org/2024/01/28/polscy-marrani-ile-osob-zydowskiego-pochodzenia-jest-dzisiaj-w-polsce-ukryta-diaspora-4-5-mln/
 
 
#7 RE: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach HolokaustuWuk 2024-02-01 18:00
Ciekawy link. Dziękuję.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

SPRZEDAM FOTELE
SPRZEDAM FOTELE
poniedziałek, 10 czerwca 2024
alarm wÄdkarski
alarm wędkarski
wtorek, 18 czerwca 2024
noimage
Zboże
poniedziałek, 17 czerwca 2024