
Komentarze
- Fundusz szwajcarski: #4 Zielona rewitalizacja zes...
piękne słowa i zamiary! oby starczyło sił i wiary!
- niepokorny - Fundusz szwajcarski: #3 EkoMobilny Radzyń – zrówno...
Czy można bliżej na czym polega ten Inteligentny System Informacji Pasażerskiej?
- kinga75 - Radzyńskie sensacje i żarty na Prima Aprilis!
Z instytucji demokracji bezpośredniej tj. referendum (nawet lokalnego) nie można żartować, bo to pow...
- malina1986 - Radzyńskie sensacje i żarty na Prima Aprilis!
to dobry pomysł -należałoby przebadać nim poniektóre urzędy. tam to by się dopiero znalazły anomalie...
- emenemsik - Chirurgia wraca do szpitala
Była chirurgia,chirurdzy ratowali zdrowie i życie wielu chorych. W pewnym momencie coś się załamało....
- niepokorny
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu |
Tadeusz Pietras | |||
wtorek, 30 stycznia 2024 07:00 | |||
Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r. w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną (100 Lwowską Dywizję Piechoty, którą dowodził generał major Fiodor Krasawin). W przeddzień tego Dnia 26 stycznia 2024 r. wolontariusze Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego oraz Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim ustawili kolejne trzy macewy na cmentarzu żydowskim w Radzyniu Podlaskim. W sumie ta ciekawa, czasowa ekspozycja obejmuje już 17 całych lub zachowanych w dużej części macew. Stelaże pod macewy społecznie wykonali Panowie: Waldemar Jończak i Bogdan Kowalski, a koordynatorem ich pracy był Pan dr Tomasz Mańko- pastor KChWE w Radzyniu Podlaskim. Tadeusz Pietras - prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego informuje też, że RTR planuje w tym roku przygotować i zamontować tablicę zawierającą podstawowe dane o cmentarzu żydowskim w Radzyniu Podlaskim. Taka tablica na pewno będzie służyć informacją nie tylko turystom przybywającym do naszego miasta, ale także kolejnym pokoleniom mieszkańców Radzynia Podlaskiego. Na wykonanie tablicy RTR otrzymało dotację przyznaną przez Burmistrza Radzynia Podlaskiego w ramach ogłoszonego OTWARTEGO KONKURSU OFERT na zadania w zakresie upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Są także plany, aby przywrócić społecznej pamięci żydowskie nazwiska przynajmniej kilkunastu osób spoczywających na cmentarzu. Konieczne będzie przetłumaczenie inskrypcji na zachowanych macewach. To przedsięwzięcie wymaga środków finansowych. Dlatego każdy, kto chce je wesprzeć może wpłacić dowolną kwotę na konto RTR nr: 24 8046 0002 2001 0000 1674 0001 Tytuł: „Darowizna. Przywrócić pamięci”. W imieniu Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego Tadeusz Pietras
|
Komentarze
Cenzurę stanowił serial "Wichry wojny" (i jego kontynuacja "Wojna i pamięć") wyświetlane podówczas Polakom w TV. Nawet nasi nauczyciele w szkole średniej komentowali nam tą zaskakującą zmianę z ofiar na katów.
A jak Wuk poszedł na studia (jakiś 1995) to spotkał tam marksistowską kadrę jeszcze z PRL-u a ona uczyła jeszcze czego innego.
Historię jak wiadomo piszą zwycięzcy. Dlatego wniosek jak w temacie postu.