Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 16 lipca 2024 imieniny: Maria, Stefan, Eustachy

Jak długo czekać na wyrok w sprawie frankowej w 2024 roku?

Artykuł partnera   
poniedziałek, 22 stycznia 2024 07:00

Jak długo czekać na wyrok w sprawie frankowej w 2024 roku?Przygotowaliśmy dla Ciebie wraz z ekspertami od spraw frankowych z portalu bankingo.pl kompleksową analizę czasu oczekiwania na wyrok w sprawach frankowych w Polsce w 2024 roku.

Dzięki naszym badaniom, będziesz miał/a jasny obraz tego, jak długo trwa proces sądowy i jak różni się w poszczególnych miastach.

Szybsze procedowanie spraw frankowych w sądach okręgowych

Analizując statystyki z sądów okręgowych w miastach wojewódzkich, możemy zauważyć, że sprawy frankowe są procedowane coraz sprawniej. W mniejszych miastach wyrok może zapaść nawet po niecałym roku, natomiast w największych miastach występują dłuższe kolejki.

W przypadku Torunia istnieje duże prawdopodobieństwo, że termin rozprawy zostanie wyznaczony już w ciągu sześciu miesięcy, a wyrok zapadnie w ciągu roku. Natomiast w Olsztynie można zaobserwować sporą rozpiętość czasu oczekiwania, wynoszącą od trzech do nawet 20 miesięcy, co zależy od tego, czy sprawa trafi do nowego sędziego czy do sędziego posiadającego już swój referat spraw. Czasami udaje się zamknąć sprawę w rok, a nawet wyrokiem prawomocnym, ale to zależy zarówno od sądu, jak i od sędziego. Według obserwacji Jacka Kabała z portalu Bankingo.pl, w Polsce taka sprawa trwa średnio około trzech lat w obydwu instancjach.

Terminy rozpraw i czas oczekiwania w najważniejszych miastach

Dane uzyskane z różnych sądów okręgowych wskazują na zróżnicowane terminy rozpraw i czas oczekiwania na wyrok w sprawach frankowych. Oto kilka przykładów:

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Z danych pochodzących z końca ubiegłego roku wynika, że terminy rozpraw w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy były wyznaczane najczęściej już na I kwartał 2024 roku. Liczba pozwów w sprawach frankowych w tym sądzie wzrasta w stosunku do analogicznych okresów w latach poprzednich, przy jednoczesnym skróceniu okresu trwania postępowań.

Sąd Okręgowy w Rzeszowie

W Sądzie Okręgowym w Rzeszowie czas oczekiwania na wyznaczenie pierwszej rozprawy wynosi od sześciu do dwunastu miesięcy, a często ta pierwsza rozprawa jest zarazem ostatnią. Sędziowie, jeśli zdecydują się na taki krok, przeprowadzają przesłuchanie świadków na piśmie i ogłaszają wyrok.

Sąd Okręgowy w Warszawie-Pradze

W Sądzie Okręgowym w Warszawie-Pradze terminy rozpraw dotyczących spraw frankowych są wyznaczane nawet w ciągu roku.

Sąd Okręgowy w Katowicach

W Sądzie Okręgowym w Katowicach sędziowie w swoich referatach posiadają od 270 do 465 spraw, co oznacza, że czas oczekiwania na rozprawę wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.

Sąd Okręgowy w Kielcach

W Kielcach termin rozprawy jest ustalany średnio po sześciu miesiącach. Sąd ten z powodzeniem zakończył już 93% spraw, które wpłynęły w 2020 roku, oraz 54% spraw z 2021 roku.

Sąd Okręgowy w Krakowie

Nie udało się uzyskać nawet przybliżonych danych od sądów w Łodzi oraz w Krakowie. Co do tego drugiego przypadku, sąd poinformował, że proces wyznaczania rozprawy trwa co najmniej kilka miesięcy. Jeśli jednak procedury sądowe są przedłużane z powodu wymiany pism czy pisemnego przesłuchiwania świadków, to sprawa zazwyczaj kończy się na pierwszej rozprawie.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

W przypadku Wrocławia, można przyjąć, że średni termin wyznaczenia pierwszej rozprawy wynosi około półtora roku od wpływu sprawy, natomiast czas rozpoznawania tych spraw wynosi od dwóch do pięciu lat.

Wyzwania w wydziale frankowym w Warszawie

W tzw. wydziale frankowym w Warszawie nadal utrzymuje się ogromna kolejka. Na jednego sędziego przypada od 1500 do 1600 spraw. Ten stan rzeczy wynika m.in. z długotrwałego preferowania tego sądu przez osoby posiadające kredyty frankowe, ze względu na przychylne orzecznictwo w kontekście udzielania zabezpieczenia, umożliwiającego zawieszenie płacenia rat jeszcze przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jednak sytuacja ta uległa zmianie od kwietnia 2024 roku. W celu rozładowania ogromnej kolejki, podjęto decyzję o tym, że osoby posiadające kredyty frankowe mogą składać pozwy jedynie w miejscu swojego zamieszkania. To działanie ma na celu zrównoważenie obciążenia sądu i skrócenie czasu oczekiwania na rozprawę.

Najdłużej na wyznaczenie terminu oczekuje się w tzw. wydziale frankowym w Warszawie. Czasami zdarzają się terminy wyznaczające rozprawę nawet na rok 2025.

Długi proces z bankiem korzystny dla Frankowiczów przez odsetki

Warto zwrócić uwagę na kwestię odsetek za opóźnienie, które są istotnym elementem sporów dotyczących kredytów frankowych. Obecnie odsetki za opóźnienie wynoszą 11,25% w skali roku. Wyrok TSUE potwierdza, że Frankowicze mają prawo do odsetek za opóźnienie od momentu złożenia reklamacji lub pozwu aż do zaspokojenia roszczeń. Oznacza to, że każdy rok trwającego procesu może przynieść Frankowiczom wysokie korzyści finansowe. W praktyce oznacza to, że odsetki za opóźnienie mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla Frankowiczów, którzy szukają rekompensaty za lata spłaty zadłużenia.

Co czeka Frankowiczów w 2024 roku?

W całej Polsce sędziowie coraz sprawniej rozstrzygają sprawy związane z kredytami frankowymi. Mimo rosnącej liczby spraw frankowych, sądy w Polsce większość sędziów stara się skrócić czas oczekiwania na wyrok i przyspieszyć procesy sądowe. Dzięki wprowadzonym usprawnieniom, takim jak przesłuchanie świadków na piśmie i przeprowadzanie rozpraw zdalnych, możliwe jest szybsze rozstrzyganie spraw.

Podsumowując, czas oczekiwania na wyrok w sprawach frankowych różni się w zależności od sądu i miasta. W mniejszych miastach terminy rozpraw są krótsze, natomiast w większych miastach, takich jak Warszawa, oczekiwanie może się wydłużyć. Jednakże, postępowania coraz częściej kończą się po przeprowadzeniu jednej rozprawy, a średni czas trwania sprawy w dwóch instancjach wynosi około 3 lat.

Ważne jest, aby Frankowicze byli świadomi, że na wyrok w sprawie Frankowej należy chwilę poczekać, jednak obecnie warto gdyż w tego typu sprawach możliwe do uzyskania są gigantyczne odsetki a będą one tym większe im dłużej trwa proces.

Przed podjęciem decyzji o pozwie, zawsze warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach frankowych, który pomoże w oszacowaniu szans na sukces oraz zaplanowaniu dalszych działań.

Autor: Jacek Kabała / Redaktor portalu Bankingo.pl

 
noimage
Kierowca Busa Europa FLASH
piątek, 05 lipca 2024
noimage
Dmuchawa
niedziela, 07 lipca 2024
noimage
Pszenżyto
sobota, 06 lipca 2024