Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 maja 2024 imieniny: Zygmunta, Anastazego | 1864 - za udział w powstaniu styczniowym zostali rozstrzelani w Radzyniu: Balcer Tyślicz, Paweł Trofimow, Franciszek Patek, Grzegorz Iwanow i Leopold Dąbrowski * 1942 - zmarł ks. infuat Tadeusz Mateusz Osiński, proboszcz i dziekan parafii radzyńskiej

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - kiedy i jak można to zrobić?

Artykuł partnera   
poniedziałek, 28 sierpnia 2023 07:00

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - kiedy i jak można to zrobić?Szkody i wypadki przydarzają nam się losowo i nie jesteśmy w stanie zawsze ich przewidzieć.

Z tego powodu wykupujemy ubezpieczenie na dom, życie, samochód i inne rzeczy - ich zadaniem jest chronić nas w nieprzewidzianych sytuacjach. Co jednak zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniżył kwotę odszkodowania lub całkowicie odmówił nam jego wypłaty? W jaki sposób możemy zaprotestować i sprzeciwić się tej decyzji? Jakie informacje powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, kiedy i jak je złożyć oraz na co uważać, gdy zdecydujemy się na podjęcie takich kroków?

1. Towarzystwo ubezpieczeń - na jakiej podstawie wydaje decyzje?

2. Odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego - kiedy można się na nie zdecydować?

3. Na czym polega odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

4. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela wzór - jak napisać pismo?

5. O czym jeszcze pamiętać przygotowując odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Towarzystwo ubezpieczeń - na jakiej podstawie wydaje decyzje?

Posiadanie ubezpieczenia potrafi nam uratować skórę w wielu różnych sytuacjach. Nie zawsze jednak decyzja o przyznaniu odszkodowania jest taka, jak byśmy sobie życzyli. W momencie zgłoszenia szkody towarzystwa mają zwykle 30 dni na to, aby zapoznać się ze sprawą i przedstawić swoje stanowisko. W tym czasie badają, jak przedmiot ubezpieczenia uległ szkodzie, a także czy zaistniałe warunki wpisują się w warunki naszej umowy. Czasem może zdarzyć się tak, że otrzymamy decyzję odmowną, z którą ciężko jest się zgodzić. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego - kiedy można się na nie zdecydować?

W niektórych sytuacjach, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło nam wypłaty odszkodowania, możemy napisać odwołanie od tej decyzji. Należy jednak pamiętać, że musimy mieć poważne argumenty za tym, że wydane oświadczenie było niezgodne z przyjętymi w umowie założeniami. Jeżeli w sprawie odszkodowania nie spełniliśmy wymagań, nawet jeżeli napiszemy odwołanie, to i tak nam ono nic nie da - zostanie odrzucone.

Jeżeli jednak mamy podstawy do tego, aby zakwestionować decyzję ubezpieczyciela, powinniśmy zrobić to możliwie jak najszybciej po otrzymaniu oryginalnej decyzji odmownej. Co ważne, takie odwołanie możemy wystosować również w sytuacji, gdy proponowana kwota odszkodowania jest według nas zaniżona. Najpopularniejszym przykładem może być tutaj stłuczka lub wypadek, których naprawę ubezpieczyciel wycenia na podstawie cen części-zamienników, a nie oryginalnych.

Na czym polega odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Zgodnie z prawem czas na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela jest dość długi, ponieważ wynosi aż 3 lata. Nie warto jednak czekać do samego końca, ponieważ po upływie tego terminu roszczenie ulega przedawnieniu i nie możemy już nic z nim zrobić. Z tego powodu warto wystosować odwołanie najszybciej, jak to możliwe - oczywiście po tym, jak zbierzemy dowody wskazujące na nieprawidłowo wycenione szkody lub całkowitą odmowę wypłaty.

Co do zasady odwołanie możemy złożyć w kilku różnych formach: ustnie, pisemnie lub drogą elektroniczną. Najpopularniejszym wyborem wciąż pozostaje wersja pisemna, ponieważ składając fizyczny dokument wysłany listem poleconym z potwierdzeniem odbioru mamy dowód na to, że został on odebrany przez ubezpieczyciela. Coraz większym uznaniem cieszy się także wariant elektroniczny, głównie ze względu na szybkość komunikacji.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela wzór - jak napisać pismo?

Nie ma jednego oficjalnego wzoru na to, jak powinno wyglądać odwołanie. Na pewno dokument tego typu musi zawierać kluczowe dla sprawy informacje: dane ubezpieczyciela, dane ubezpieczonego i dokładny opis sprawy wraz z argumentami wskazującymi na błędne działanie TU. Jeżeli mamy faktury, ocenę wydaną przez niezależnego rzeczoznawcę lub inne dokumenty potwierdzające naszą opinię, również powinniśmy dołączyć je do odwołania.

Jeżeli ubezpieczyciel nie udostępnia żadnego schematu takiego dokumentu, musimy radzić sobie samodzielnie. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela wzór możemy dość łatwo znaleźć w internecie lub stworzyć własny formularz, bazując na tym, co znajdziemy online.

O czym jeszcze pamiętać przygotowując odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Zaniżanie odszkodowań lub ich odmowa to niestety dość częste zjawisko, z którym musimy umieć sobie radzić. Pamiętajmy, że zawsze możemy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, jeżeli tylko posiadamy dowody na to, że wykonał on swoje zadanie w sposób niewłaściwy. Po odwołaniu wysokość odszkodowania musi zostać sprawdzona jeszcze raz, a w razie dalszego braku porozumienia możemy też posiłkować się wejściem na drogę sądową. W takiej sytuacji warto skorzystać z dodatkowej pomocy prawnej, abyśmy mieli pewność, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, by odzyskać należytą kwotę.

Odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego to działanie, które ma na celu pozwolić nam wyegzekwować właściwą kwotę odszkodowania. Wzór odwołania znajdziemy bez problemu w internecie lub też możemy stworzyć go samodzielnie - ważne jedynie, aby zawierał wszystkie niezbędne informacje.

 
noimage
Mieszkanie 49,2 m2 Bulwary
niedziela, 21 kwietnia 2024
noimage
Remonty i wykonczenia
czwartek, 25 kwietnia 2024