Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 1 października 2022 imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz

Co słychać w Radzyniu?

Jakub Jakubowski   
poniedziałek, 12 września 2022 06:00

Spotkanie na KoszarachPodsumowanie akcji spotkań z mieszkańcami.

“Co słychać w Radzyniu?” to akcja prowadzona przez radnych, członków i sympatyków stowarzyszenia Radzyń Moje Miasto w ciągu wakacyjnych miesięcy 2022 roku.

Stowarzyszenie “Inicjatywa Obywatelska - Radzyń Moje Miasto” powstało w 2017 roku. Jego celem głównym jest zrzeszanie osób zainteresowanych obecną i przyszłą sytuacją miasta Radzyń Podlaski i powiatu radzyńskiego oraz działanie na rzecz rozwoju Miasta Radzyń Podlaski i Powiatu Radzyńskiego.

Celem akcji #coslychac było nawiązanie swobodnego kontaktu z mieszkańcami Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego oraz umożliwienie im nieskrępowanej wypowiedzi na temat pozytywnych i negatywnych aspektów rozwoju miasta. W tym celu przygotowaliśmy prostą ankietę, z którą w piątkowe wieczory (od godziny 19.00) udawaliśmy się na 1-2 godzinne spacery w różne rejony Radzynia Podlaskiego. Przypadkowo napotkane osoby prosilismy o anonimowy udział w ankiecie i rozmowę. W ankiecie poza pytaniem o płeć i wiek znalazły się trzy pytania:

1. Co myślisz/jak się czujesz w Radzyniu?

2. Jaka inwestycja ostatnich 20 lat w Radzyniu jest najbardziej udana?

3. Co jest najbardziej pilne do zrobienia?

Osoby wypełniające ankietę były uprzedzane, że podsumowanie wyników ankiety będzie za pośrednictwem lokalnych mediów przedstawione do publicznej wiadomości.

Na ścieżceRazemRozmowa

REALIZACJA

W ramach akcji odbyło się 7 spacerów (1, 8, 15, 22, 29 lipca oraz 5 i 26 sierpnia). Udział brało w nich 12 osób: radnych, członków lub współpracowników stowarzyszenia Radzyń Moje Miasto. Byli to: Radni Rady Miasta – Bożena Lecyk i Mariusz Szczygieł, Radny Rady Powiatu Radzyńsiego – Jakub Jakubowski, Iwona Niebrzegowska-Kuchnia, Sławomir Zdunek, Natalia Granoszewska, Bożena Kwasowiec, Anna Małoszewska, Piotr Ostrowski, Agnieszka Terpiłowska, Kacper Kardas i Anna Matczak.

Podczas spotkań odwiedziliśmy m.in.: osiedle Bulwary, dzielnicę Koszary, Plac Wolności i centrum, ulicę Wyszyńskiego, osiedle Zabielska, osiedle Zgoda, zalew i bulwar nad Białką.

Spośród wszystkich napotkanych osób ankietę zgodziło się wypenić 195 osób.

 

WYNIKI ANKIET

1. Spośród 195 osób, które anonimowo wypełniły przygotowaną przez nas ankietę kobiety stanowiły blisko 65% tj. 126 osób. Mężczyźni odpowiednio 35% tj. 69 osób. Podział ten przedstawia wykres nr 1.

Wyniki wg płci

2. Uczestników badania poprosiliśmy o przyporzadkowanie się do jednej z grup wiekowych. Do dyspozycji pozostawilismy 4 kategorie wiekowe: osoby małoletnie – wiek do 17 lat włącznie, osoby młode – 18-39 lat, osoby dojrzałe - 40-59 lat, seniorzy 60 lat i więcej. Wśród kobiet aż 40 ankiet wypełniły osoby w wieku 18-39 lat. Wśród mężczyzn najwięcej, bo 28 ankiet, wypełnili panowie pomiędzy 40-59 rokiem życia. Podział według wieku wśród kobiet i mężczyzn przedstawiają kolejne wykresy.

Podział wg wieku

3. Na pytanie Co myślisz/jak się czujesz w Radzyniu? ankietowani mogli wybrać ocenę w skali od 1 do 9. Przy czym 1 oznaczała myśli i odczucia negatywne, a 9 pozytywne. Aby uplastycznić i ułatwić ocenę każdej z cyfr/ocen przypisaliśmy znaczenie:
1 – chcę wyjechać; 2 – mieszkam bo muszę; 3 – słabo się rozwija; 4 – jestem stąd i tu zostanę; 5 – cisza i spokój; 6 – dobry na emeryturę; 7 – dobrze mi tu; 8 – rozwija się prężnie;
9 – kocham Radzyń.

Najwięcej, bo aż 40 osób (20,5%) wskazało ocenę 3 („słabo się rozwija”). Następnie 31 osób (15,6%) wskazało ocenę 4 („jestem stąd i tu zostanę”) a 30 osób (15,4%) wskazało ocenę 7 („dobrze mi tu”).

Najmniej, tylko jedna osoba (0,5%), wskazała ocenę 8 („rozwija się prężnie”).

Pełne wyniki przedstawia wykres nr 3.

Pełne wyniki

4. Zadając pytanie Jaka inwestycja ostatnich 20 lat w Radzyniu jest najbardziej udana? podsunęliśmy 11 odpowiedzi – inwestycji, które zostały zrealizowane na przestrzeni dwóch ostatnich dekad. Były to: fabryka B.Braun, basen Aqua-Miś, ścieżka rowerowa nad Białką, hala sportowa przy ZSP, ul. Międzyrzecka–Jana Pawła II–Lubelska–Pl. Wolności, hale sportowe przy SP1 i SP2, publiczna toaleta, skatepark, “ul. Przemysłowa”, remont starego PKS, remont pałacu Potockich.

Ponad 54% ankietowanych (107 osób) wskazało jedną z dwóch najczęstszych  odpowiedzi. Najwięcej, tj. 58 osób (29,7%) za najbardziej udaną inwestycję 20-lecia uznało ścieżkę rowerową „Bulwar nad Białką”. 49 osób (25,1%) za najważniejszą inwestycję uznało basen „Aqua-Miś”. 17 osób (8,7%) najwyżej ceni remont pałacu Potockich.

Jedynie 3 osoby (1,5%) za najbardziej udaną inwestycję uznało powstanie „ul. Przemysłowej”.

Pełne podsumowanie udzielonych na to pytanie odpowiedzi przedstawia wykres nr 4.

Najważniejsza inwestycja

5. Ostatnie pytanie Co jest najbardziej pilne do zrobienia? zadaliśmy wskazując kilka inwestycji, które regularnie pojawiają się w publicznej dyskusji a wciąż nie mogą doczekać się na realizację. Do wyboru były: park, zalew, ul. Warszawska, moja ulica, parking. W pytaniu tym pojawiła się dodatkowa odpowiedź „inne”, otwierająca pole do dyskusji nad tym co jeszcze należy w Radzyniu zrobić.

Tu też dwie odpowiedzi zdominowały głosy mieszkańców i łącznie zebrały aż 71,8% (140 osób). Za najpilniejsze do realizacji mieszkańcy uznali rewitalizację zalewu – 77 osób (39,5%) oraz rewitalizację parku – 63 osoby (32,3 %).

Jedynie 6 osób (4,8%) jako priorytetowy wskazało remont ulicy Warszawskiej. Podsumowanie udzielonych na to pytanie odpowiedzi przedstawia wykres nr 5.

Najpilniej do zrobienia

Co ciekawe, dużo głosów pojawiło się przy odpowiedzi „inne” – 18 osób (9,2%). Tematy, które mieszkańcy wskazywali jako pilne z ich perspektywy to m.in.: komunikacja miejska, w tym skomunikowanie miasta i stacji PKP, powiększenie sieci dróg rowerowych i pieszych, stworzenie sali zabaw dla dzieci, remont ulic: Wyszyńskiego, Powstania Styczniowego, Spółdzielczej, Norwida, a także parkingu przy ul. Jagiellończyka (k. kościoła MBNP). Mieszkańcy Koszar apelowali o remont dachu i chodnika przy mieszkaniach socjalnych. Pojawiły się głosy nt. konieczności zwiększenia ilości mieszkań socjalnych, pilnego uporządkowania parku i eksmisji ptaków, które nim zawładnęły a także nt. konieczności wsparcia radzyńskich środowisk twórczych. Mieszkańcy apelowali o remont Oranżerii - np. na salę konferencyjną.

Ciekawy był głos ze środowiska wędkarzy mówiący o konieczności pogodzenia interesów rónych grup i rewitalizacji zalewu.

 PODSUMOWANIE

Bożena Lecyk (Radna Miasta Radzyń Podlaski): Okazało się że mieszkańcy w bezpośrednim kontakcie chętnie  mówią o tym co ich cieszy a  jakie problemy są jeszcze do rozwiązania. Proponują nawet sposoby ich rozwiązania, które znacznie ułatwiłyby im życie i funkcjonowanie w mieście. Zauważyliśmy że mieszkańcom brakuje bezpośredniego kontaktu z radnymi czy władzami miasta.

Czsami trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki do tego, aby wypowiedzieli się w jakim mieście chcą żyć i w jakim kierunku ma ono się rozwijać.I tu duża rola władz miasta w kwestii włączania mieszkańców.

Mariusz Szczygieł (Radny Miasta Radzyń Podlaski): Spacery pokazały, że mieszkańcy Radzynia chcą rozmawiać. Nie trzeba długo prosić, aby usłyszeć, co myślą o mieszkaniu w naszym miasteczku. Nie mają wielkich oczekiwań i wygórowanych potrzeb, ale chcieliby żeby Radzyń był prężnym miastem, z którego nie musieliby wyjeżdżać. Chcą się tutaj czuć dobrze, chcą tu pracować, mieć gdzie się zrelaksować, a po latach czynnie spędzić w Radzyniu emeryturę.

Anna Małoszewska: Dało się zaobserwować, że mieszkańcy Radzynia potrzebują przestrzeni do zabrania głosu w sprawach miasta. Było widać, że cieszą się że jest ktoś kto chce im tego głosu udzielić.

Ankieta

 

Komentarze  

 
#1 Ul.Leśnamolas 2022-09-12 12:49
Szkoda że ekipa nie dotarła do ul Leśnej.Ta ulica to koszmar,jak jest sucho to wdychamy mnóstwo pyłu jaki się z niej unosi.Widać to też na samochodach,liściach drzew i krzewów, wszystko robi się szare.Jak jest mokro to powstają dziury w nawierzchni i ciężko przejść "suchą nogą",można też urwać koło.Dodatkowo,mimo zakazu wjazdu samochodów o dmc powyżej 7ton regularnie jeżdżą tu 30tonowe tiry i inne wywrotki pełne piachu,gruzu,itp. powodując pękanie ścian w naszych domach.Warto zwrócić uwagę na ulicę Leśną i końcówkę Sitkowskiego.Niedługo będzie 1 listopada i znowu się nasłucham naszych pięknych wulgaryzmów ...
 
 
#2 Co słychać?lukas1 2022-09-12 15:45
Bieda, aż piszczy. Dziadostwo na każdym kroku.
 
 
#3 Inwestycjestadionowy 2022-09-12 17:02
Władzo miejska,Radni miejscy!

Najwyższy czas zacząć modernizacje stadionu miejskiego w Radzyniu. Zadaszoną główną trybune oraz sztuczne boisko treningowe. Oby znaleźli się ludzie którzy zainteresują się tym tematem oraz szeroko pojętym radzyńskiego sportem.
 
 
#4 stadionowyMESJASZ_999 2022-09-12 17:52
Weź ty se namiot tam rozbij i zamieszkaj. gowno kogo stadion obchodzi kiedy sa ważniejsze sprawy
 
 
#5 MESJASZ_999ZenekOstry 2022-09-12 20:21
A kogo obchodzi twoje zdanie. Kto chce to się wypowiada. Jedni marzą o stadionie drudzy zalewie a inni chodniku. Zamiast krytykować wpisy lepiej sam napisz jakie to są ważniejsze sprawy wg Mesjasz_999...
 
 
#6 gdzie jest moje Lądowisko dla helikopterówBycy 2022-09-25 00:54
Rembeka obiecal je kolo kosciola na Zabielskiej, tu przy rzece. gdzie jest moje Lądowisko dla helikopterów bo jak przylatuje moim Apache to zmuszony jestem smrodzic na łące. Mysle ze nasz aspirujacy Szaletowy bedzie to wiedzial bo jeszcze sie nie wypowiedzial w tym temacie. czekam.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.