Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 grudnia 2021 imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Jak przyspieszyć starego laptopa? Trzy elementy do sprawdzenia

Artykuł partnera   
piątek, 29 października 2021 05:00

Jak przyspieszyć starego laptopa?Kilkuletni laptop zwykle wyraźnie zwalnia.

Programy ładują się wolniej, częściej się zawieszają, a uruchomienie systemu trwa dłużej.

W przypadku, gdy notebook pracuje na tyle wolno, że staje się to uciążliwe dla użytkownika, można spróbować przyspieszyć sprzęt. W tym celu na początek warto sprawdzić trzy najczęstsze przyczyny zbyt wolnego działania laptopa.

Zbyt mało pamięci RAM

 

Laptop pracuje zbyt wolno, gdy ma za mało pamięci RAM. Układ zapewnia płynne i wydajne działanie notebooka. Kluczowy jest zatem typ, częstotliwość pracy i wielkość posiadanego RAM-u.

Pamięć RAM odpowiada m.in. za tempo ładowania się systemu operacyjnego podczas uruchamiania sprzętu. System ładuje się z dysku twardego do pamięci RAM, dzięki czemu w kilkadziesiąt sekund notebook jest gotowy do pracy. Słaby RAM sprawia, że laptop uruchamia się nawet przez kilka minut. Ponadto jego użytkowanie wiąże się z wieloma niedogodnościami. Programy, z których korzysta użytkownik, również obciążają pamięć RAM. Jeśli zaczyna jej brakować, na sprzęcie nie można efektywnie wykonywać obowiązków zawodowych, uczyć się lub wyszukiwać informacji w przeglądarce internetowej.

Sprawdź ofertę pamięci RAM do laptopów: https://www.komputronik.pl/search-filter/437/pamieci-do-laptopow-so-dimm

Po rozszerzeniu pamięci RAM w laptopie, praca urządzenia wyraźnie przyspiesza. Programy i system operacyjny ładują się szybciej, a problem z zawieszaniem znika. Jeżeli wymiana RAM w posiadanym notebooku jest niemożliwa, jedynym rozwiązaniem problemów z jego wolnym działaniem jest zakup nowego laptopa.

Dysk twardy HDD

Klasyczne dyski twarde HDD montowane w starszych komputerach i laptopach działają wolniej w porównaniu do dysków SSD. Modele HDD posiadają ruchome elementy obrotowe, dlatego pracują z mniejszą szybkością. Ponadto są dość głośne, przez co laptop od chwili uruchomienia aż do wyłączenia przez cały czas wydaje z siebie charakterystyczne dźwięki.

Jeśli laptop pracuje z małą wydajnością, a programy ładują się długo, warto pomyśleć o wymianie dysku twardego na model SSD. Jest to dysk oparty na szybkiej i wydajnej pamięci flash. Układ działa niezawodnie i cicho, a jego zapotrzebowanie na energię jest minimalne. Dysk SSD jest również odporny na uszkodzenia.

Ceny dysków SSD sprawdzisz na https://www.komputronik.pl/search-filter/857/dyski-ssd

Podczas wymiany dysku w laptopie można zwiększyć pojemność układu, by dostosować go do aktualnych potrzeb. Większość użytkowników z czasem zapełnia dyski o pojemności nawet 256 GB lub więcej. Aby uniknąć konieczności usuwania wielu plików lub przechowywania ich na zewnętrznych nośnikach pamięci, warto wybrać dysk SSD o większej pojemności.

Jak przyspieszyć starego laptopa?Czyszczenie systemu operacyjnego i obudowy laptopa

Jeśli laptop działa zbyt wolno, może wymagać czyszczenia. Dotyczy to zarówno obudowy notebooka, jak i systemu operacyjnego. W przypadku obudowy konieczne jest jej rozkręcenie i usunięcie z jej wnętrza kurzu, sierści, okruchów jedzenia oraz innych zanieczyszczeń. Ich obecność pod obudową powoduje szybsze nagrzewanie się podzespołów, przez co laptop zwalnia.

Czyszczenie obudowy powinno się zlecać fachowcom, którzy bezpiecznie usuwają z niej wszystkie zanieczyszczenia i w razie potrzeby wymieniają pastę termoprzewodzącą. Samodzielne rozkręcanie laptopa może się nie powieść, dlatego bez odpowiednich narzędzi i wiedzy na temat komputerów lepiej z niego zrezygnować.

Jeśli przyczyną wolnej pracy laptopa są błędy systemowe, powinno się usunąć system, a następnie ponownie go zainstalować. W ten sposób zwiększy się wydajność notebooka bez ponoszenia dużych kosztów. Niekiedy wystarczające jest samo usunięcie niektórych programów lub wykonanie aktualizacji oprogramowania.

Więcej sposobów na przyspieszenie laptopa znajdziesz w artykule: https://www.komputronik.pl/informacje/jak-przyspieszyc-laptop-poradnik/