Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 stycznia 2022 imieniny: Walery, Radomir, Karol

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym - Radzyń Podlaski 2010

Mariusz Szczygieł   
piątek, 25 czerwca 2010 08:44

I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym - Radzyń Podlaski 2010

 

W piątek 11 czerwca br. w Radzyniu Podlaskim odbyły się eliminacje wojewódzkie I Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

"Rok 2010 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Rokiem Historii Najnowszej. Tak się składa, że w podręcznikach historii jest bardzo mało informacji o szeroko rozumianym Ruchu Ludowym, który w tym roku obchodzi 115 rocznicę swego istnienia. Z tą rocznicą związane jest wiele dat, wydarzeń i nazwisk, jak chociażby udział Wincentego Witosa w "Cudzie nad Wisłą", 90 rocznica wojny polsko-bolszewickiej, 90 rocznica śmierci generała Franciszka Kamińskiego, czy 100 rocznica odśpiewania "Roty" pod Pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie, napisanej przez Marię Konopnicką. To właśnie było inspiracją do zorganizowania konkursu. Chcieliśmy upowszechnić wiedzę na temat wkładu Ruchu Ludowego w odzyskanie niepodległości, obrony suwerenności Polski przed bolszewickim najazdem 1920 r., budowy zrębów niepodległego państwa oraz walki o niepodległość podczas II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu. Rok temu wspólnie z panem Pietrasem zorganizowaliśmy konkurs w wymiarze powiatowym, teraz zaryzykowałem konkurs na szczeblu wojewódzkim. Zgłosiliśmy się z ofertą do szkół i 1/3 szkół województwa lubelskiego pozytywnie odpowiedziała na nasze zaproszenie do udziału w konkursie, co znaczy, że wzięło w nim udział kilkuset uczniów. Dzisiaj w finale wojewódzkim było ponad 100 finalistów z różnych krańców województwa- z Chełma, Kraśnika, Biłgoraja, Lublina, czy z Liceum Lotniczego w Dęblinie. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Pytania nie były podręcznikowe. Wymagały od ucznia poszukiwania wiedzy, czy to w internecie, czy też w innych publikacjach. Dzisiaj przypominamy młodym ludziom o tym, że historia toczyła się w ich "Małych Ojczyznach" i to tutaj ludzie walczyli o niepodległą Polskę."- opowiedział nam o konkursie poseł Tadeusz Sławecki.

W części pisemnej konkursu wzięło udział około 103 uczniów z 75 szkół z całego województwa lubelskiego, którzy pisali test w hali przy ZSP w Radzyniu Podlaskim. Do części ustnej zakwalifikowało się i przystąpiło 14 uczniów w dwóch kategoriach. Niezaprzeczalne zwycięstwo odniosła reprezentacja Chełma, której reprezentanci zajęli pierwsze miejsca w obydwu kategoriach (Aleksandra Klasura - gimnazja, Marcin Podhorodecki - szkoły ponadgimnazjalne), zdobywając łącznie 6 miejsc w czołówce. (gimnazja- 1 i 3; szkoły ponadgimnazjalne- 1, 2, 3 i 7). 2 miejsce w kategorii gimnazjów zajęła reprezentantka Radzynia Podlaskiego- Marta Łukasiak (Gimnazjum nr 2).

O sukcesie reprezentacji Chełma mówił nam wiceprezydent Chełma Józef Górny: "Jako miasto oraz jako organizacja grodzka Polskiego Stronnictwa Ludowego odpowiedzieliśmy na inicjatywę tego konkursu. Z terenu miasta Chełma przystąpiło do niego 12 szkół- to jest naprawdę dużo. W eliminacjach szkolnych wzięło udział około 200 dzieci. Do etapu miejskiego, który jest dla nas szczeblem powiatowym, zakwalifikowało się 32 laureatów eliminacji szkolnych, a 29 osób przystąpiło do egzaminu. Z eliminacji tych wyłoniliśmy 5-osobowe reprezentacje (z kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). Trzeba podkreślić, że udział uczniów w tym konkursie był absolutnie dobrowolny, co nas bardzo cieszy. Cieszy również to, że ta tematyka znalazła zainteresowanie u młodych ludzi- tematyka, która nie jest powszechnie dostępna w podręcznikach historii, czy mediach. Na uwagę zasługuje też fakt, że już laureaci eliminacji powiatowych w Chełmie osiągnęli wysokie wyniki, co było zadatkiem na wyniki finału wojewódzkiego i nie ukrywam, że jako wiceprezydent miasta, ale również jako prezes Zarządu Grodzkiego PSL w Chełmie, jestem dumny z tych wyników. Zdobyliśmy 2 pierwsze miejsca i kilka innych miejsc w puli finałowej. Dlatego informacje te upowszechnimy z pewnością wśród mieszkańców Chełma. Zaprezentujemy je także na najbliższej sesji Rady Miasta oraz przekażemy je do mediów. Jeszcze raz zechcemy specjalnie podziękować wszystkim chełmskim szkołom, które przystąpiły do konkursu. Na terenie Chełma swoim patronatem konkurs objęła pani Prezydent Agata Fisz, która dla laureatów obu kategorii ufundowała specjalne nagrody. Świadczy to o tym, że nie tylko środowiska ludowe, ale również inne środowiska polityczne są otwarte na tematykę Ruchu Ludowego, co stanowi dobry prognostyk na przyszłość. Chcielibyśmy, aby tematyka konkursu stała się trwałym elementem w kształceniu dzieci i młodzieży, w wychowaniu patriotycznym i poznawaniu historii najnowszej. Bardzo często zarzucamy sąsiadom- Niemcom, czy Rosjanom, że fałszują naszą historię, sami więc tej historii nie fałszujmy. Takie konkursy jak dzisiejszy przywracają prawdę historyczną i przypominają o ludziach, którzy wnieśli swój wkład w odzyskanie i krzewienie niepodległości."

{morfeo 373}{morfeo 374}{morfeo 375}{morfeo 376}{morfeo 377}

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.