Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 5 czerwca 2023 imieniny: Bonifacego, Walerii

„KAMIEŃ WIARY” XXIX Ogólnopolski Turniej Sztuki recytatorskiej i Poezji Śpiewanej

Barbara Burdon   
środa, 04 marca 2020 07:00

UczestnicyMiejski Ośrodek Kultury w Siedlcach mimo upływu czasu i przekształceń zmierzających do komercjalizacji kultury, już od dwudziestu dziewięciu lat o tej porze roku, gości miłośników mówionego i wyśpiewanego słowa z całej Polski, pielęgnując w ten sposób najbardziej zagrożony obszar naszej tożsamości – JĘZYK!

Tegoroczny Turniej „żywego słowa” odbył się 28 lutego… to poetyckie misterium rozpoczęto o godzinie 10:00 przesłuchaniami trzynastu recytatorów i szesnastu wykonawców śpiewających poezję.

„KAMIEŃ WIARY” to poetycka przenośnia ks. Jana Twardowskiego. Otwierając wydarzenie pani Halina Tunkiewicz zacytowała fragment tego utworu.

Podczas prezentacji usłyszeliśmy o różnych kontekstach wiary, wypowiedzianych mniej znanymi tekstami współczesnych poetów jak i tekstami z literackiego kanonu.

Julia Sposób z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie została zakwalifikowana do tegorocznego „KAMIENIA WIARY” na podstawie nagrań wiersza „Kolęda dziewczęca” Jarosława Mikołajewskiego i fragmentu powieści „Lala” Jacka Dechnela Prezentacjom przysłuchiwała się komisja artystyczna: Sylwia Flis – aktorka, reżyserka; Justyna Kowynia-Rymanowska – wokalistka i dyrygent chórów; ks. Prof. Michał Szulik – muzyk i dyrygent chórów oraz jej przewodniczący Jan Zdziarski – specjalista kultury mowy reprezentujący Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej. Podczas indywidualnych konsultacji komisja wysoko oceniła warsztat recytatorski, kulturę słowa i wrażliwość Julii. Zabrakło jednak tej pełni przekazu, która by była odnotowana miarodajnym sukcesem w protokole końcowym.

Jak podkreślali jurorzy, a i słuchacze byli podobnego zdania, że poziom tegorocznych prezentacji był wysokich lotów artystycznych. Komisja, kierując się regulaminem, nie miała też możliwości wyłonienia większej liczby laureatów. W kategorii recytacja przyznano I miejsce, dwa II miejsca, III miejsce i dwa wyróżnienia. Słuchając nagrań utworów ma się wrażenie, że Julia Sposób nie tylko komunikuje się a także dzieli ze słuchaczami swoją interpretacją i niepokojami.

Przed koncertem laureatów odbył się recital poezji śpiewanej w wykonaniu Pawła Ruszkowskiego. Artysta także zaczynał swój flirt z poezją śpiewaną od konkursów recytatorskich. Pochodzi z Kościerzyny na Kaszubach, studiował jazz w Gdańsku i stąd jego kompozycje wykraczają poza klasyczne wyobrażenie poezji śpiewanej. W tym młodym artyście jest pasja i żar, który udzielił się słuchaczom niezależnie od wieku. Całe wydarzenie zakończyło się w godzinach wieczornych.

To ogromny sukces Organizatorów, że na długie godziny potrafili oderwać uczestników od szarej rzeczywistości… że stwarzają możliwości do pielęgnowania języka, który nas spaja i pozwala artykułować nasze postawy wobec rzeczywistości.

200228-kamien-001200228-kamien-002200228-kamien-003200228-kamien-004200228-kamien-005200228-kamien-006

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Pralka Bosch.
wtorek, 23 maja 2023
Oddam gruz
Oddam gruz
niedziela, 04 czerwca 2023
noimage
Opony 205/55R16 komplet
poniedziałek, 29 maja 2023