Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 maja 2022 imieniny: Filipa, Pauliny, Marianny - DZIEŃ MATKI
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

„KAMIEŃ WIARY” XXIX Ogólnopolski Turniej Sztuki recytatorskiej i Poezji Śpiewanej

Barbara Burdon   
środa, 04 marca 2020 07:00

UczestnicyMiejski Ośrodek Kultury w Siedlcach mimo upływu czasu i przekształceń zmierzających do komercjalizacji kultury, już od dwudziestu dziewięciu lat o tej porze roku, gości miłośników mówionego i wyśpiewanego słowa z całej Polski, pielęgnując w ten sposób najbardziej zagrożony obszar naszej tożsamości – JĘZYK!

Tegoroczny Turniej „żywego słowa” odbył się 28 lutego… to poetyckie misterium rozpoczęto o godzinie 10:00 przesłuchaniami trzynastu recytatorów i szesnastu wykonawców śpiewających poezję.

„KAMIEŃ WIARY” to poetycka przenośnia ks. Jana Twardowskiego. Otwierając wydarzenie pani Halina Tunkiewicz zacytowała fragment tego utworu.

Podczas prezentacji usłyszeliśmy o różnych kontekstach wiary, wypowiedzianych mniej znanymi tekstami współczesnych poetów jak i tekstami z literackiego kanonu.

Julia Sposób z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie została zakwalifikowana do tegorocznego „KAMIENIA WIARY” na podstawie nagrań wiersza „Kolęda dziewczęca” Jarosława Mikołajewskiego i fragmentu powieści „Lala” Jacka Dechnela Prezentacjom przysłuchiwała się komisja artystyczna: Sylwia Flis – aktorka, reżyserka; Justyna Kowynia-Rymanowska – wokalistka i dyrygent chórów; ks. Prof. Michał Szulik – muzyk i dyrygent chórów oraz jej przewodniczący Jan Zdziarski – specjalista kultury mowy reprezentujący Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej. Podczas indywidualnych konsultacji komisja wysoko oceniła warsztat recytatorski, kulturę słowa i wrażliwość Julii. Zabrakło jednak tej pełni przekazu, która by była odnotowana miarodajnym sukcesem w protokole końcowym.

Jak podkreślali jurorzy, a i słuchacze byli podobnego zdania, że poziom tegorocznych prezentacji był wysokich lotów artystycznych. Komisja, kierując się regulaminem, nie miała też możliwości wyłonienia większej liczby laureatów. W kategorii recytacja przyznano I miejsce, dwa II miejsca, III miejsce i dwa wyróżnienia. Słuchając nagrań utworów ma się wrażenie, że Julia Sposób nie tylko komunikuje się a także dzieli ze słuchaczami swoją interpretacją i niepokojami.

Przed koncertem laureatów odbył się recital poezji śpiewanej w wykonaniu Pawła Ruszkowskiego. Artysta także zaczynał swój flirt z poezją śpiewaną od konkursów recytatorskich. Pochodzi z Kościerzyny na Kaszubach, studiował jazz w Gdańsku i stąd jego kompozycje wykraczają poza klasyczne wyobrażenie poezji śpiewanej. W tym młodym artyście jest pasja i żar, który udzielił się słuchaczom niezależnie od wieku. Całe wydarzenie zakończyło się w godzinach wieczornych.

To ogromny sukces Organizatorów, że na długie godziny potrafili oderwać uczestników od szarej rzeczywistości… że stwarzają możliwości do pielęgnowania języka, który nas spaja i pozwala artykułować nasze postawy wobec rzeczywistości.

200228-kamien-001200228-kamien-002200228-kamien-003200228-kamien-004200228-kamien-005200228-kamien-006

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.