Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 maja 2022 imieniny: Aleksandry, Eryka

Koronawirus. Jak rozpoznać? Jak się bronić? Czytaj!

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 03 marca 2020 07:00

InfoliniaWprawdzie nie ma jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, ale nie można wykluczyć jego wystąpienia na terenie naszego kraju.

Jak go rozpoznać? Co robić? Przeczytacie w tym artykule.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r. odnotowano 89 068 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3046 zgonów (3,4 %) z: Chin (2912), Hongkongu (2), Iranu (54), Korei Południowej (22), Włoch (35), pokładu statku międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (5), Francji (2), Australii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1), USA (2), San Marino (1) i Filipin (1).

Większość pacjentów z koronawirusem to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Co ciekawe, bardzo rzadko chorują dzieci. Nie ma przypadku zgonu dziecka.

Objawy.

Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i  chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, uważa się, że obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Jakich zasad przestrzegać w miejscu dotkniętym epidemią?

 • unikać miejsc publicznych, zatłoczonych,
 • bezwzględne unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
 • unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
 • unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
 • ściśle przestrzegać zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
 • przestrzegać zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

UlotkaJeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej i Iranie oraz innych krajach, gdzie wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem i zauważyłeś u siebie te objawy, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. 

Z podejrzeniem zakażenia koronawirusem nigdy nie powinniśmy się zgłaszać do lekarza rodzinnego ani do SOR-u!

Aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int

www.gis.gov.plwww.ecdc.europa.eu

Co warto mieć w domu na wypadek pandemii?

Listę takich produktów dla swoich obywateli przygotował rząd niemiecki. Publikujemy ją na naszej stronie, chociaż w Polsce nie ma paniki i nie pustoszeją jeszcze półki w sklepach, ale obserwujemy jednak wzmożone zakupy konserw, czy makaronów również w radzyńskich sklepach. Co zalecają nasi sąsiedzi?

Oto zestaw na dla 1 osoby na okres 10 dni:

 • 20 l wody
 • 3,5 kg zbóż, produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, makaronu i ryżu.
 • 2,5 kg owoców w puszkach lub słoikach i orzechów
 • 4 kg suchych roślin strączkowych i warzyw w puszkach lub słoikach
 • 2,6 kg mleka i produktów mlecznych
 • 1,5 kg mięsa, ryb i jajek, ewentualnie jajek w proszku (świeże jajka mają trwałość kilka dni, proszek kilka lat)
 • 0,4 kg tłuszczu i olejów

Dobrze jest też mieć cukier, miód, czekoladę, mąkę, rosół w proszku, sucharki, słone paluszki – w ilościach odpowiadających upodobaniom.

Takie zapasy pozwalają na zaopatrzenie jednej osoby w 2200 kcal dziennie, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Poza tym na ewentualność zagrożenia i niespodziewanej sytuacji powinno mieć się zawsze zapas: niezbędnych lekarstw, podręczną apteczkę, świece i zapałki lub zapalniczki, kuchenkę kempingową z paliwem, zapasowe baterie i środki odkażające. 

Dmuchamy na zimne! Również w kościele.

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski także Episkopat Polski wystosował komunikat, w którym zachęca do zachowania zwiększonej ostrożności.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej. - czytamy w komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Stanisława Gądeckiego.

Oczywiście artykuł nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z koronawirusem. Został opracowany na podstawie materiałów Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, czy Episkopatu Polski. Zachęcamy do pogłębienia wiedzy i zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na stronach internetowych ww. instytutcji.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.