Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 kwietnia 2024 imieniny: Leona, Tymona

Zaproszenie na spotkanie dotyczące odbycia służby przygotowawczej

Michał Maliszewski   
piątek, 20 grudnia 2019 08:00

WKUPowiatowy Urząd Pracy w Radzyniu Podlaskim zaprasza na spotkanie informacyjne z przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białej Podlaskiej w sprawie odbywania przez osoby urodzone w latach 1989-2000 służby przygotowawczej.

Służba przygotowawcza będzie trwała od 07.01.2020 r. do 27.03.2020 r. - z perspektywą służby zawodowej w nowoformowanej Jednostce Wojskowej w Białej Podlaskiej.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do siedziby Urzędu przy ul. Chomiczewskiego 10 w Radzyniu Podlaskim 20 grudnia 2019 r. (piątek) na godzinę 10.00 lub 11.00 do sali nr 1 (parter budynku).

 1. Na czym polega służba przygotowawcza?

Służba przygotowawcza to rodzaj służby wojskowej, ustanowiony przede wszystkim w celu tworzenia zasobów żołnierzy rezerwy, przeznaczony głównie dla ochotników, którzy dotychczas nie pełnili czynnej służby wojskowej,
a zamierzają zostać żołnierzami zawodowymi. Służbę przygotowawczą mogą pełnić zarówno kobiety jak i mężczyźni. Powołanie do służby przygotowawczej możliwe jest wyłącznie na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby.

  1. Podstawy prawne funkcjonowania służby przygotowawczej.

Przebieg rekrutacji oraz zasady i tok pełnienia służby przygotowawczej zostały precyzyjnie określone w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP (Dz. U. z 2019 r., poz.1541) oraz rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej w sprawie służby przygotowawczej z dnia 16 marca 2015 r. (Dz. U. 2015, poz. 449).

  1. Kto może pełnić służbę przygotowawczą ?

Stosunek służbowy służby przygotowawczej powstaje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby. Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek co najmniej osiemnaście lat i odpowiednie wykształcenie. Wymagane jest wykształcenie: co najmniej wyższe w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu oficerów, co najmniej średnie w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu podoficerów i co najmniej gimnazjalne (podstawowe) w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych.

 

  1. Gdzie się zgłosić ?

Osoby ubiegające się o powołanie do służby przygotowawczej składają wnioski do Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Białej Podlaskiej, dołączając do niego: świadectwo (dyplom) ukończenia szkoły (studiów) oraz inne dokumenty, które będą uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym.

  1. Rekrutacja ochotników do służby przygotowawczej.

Wojskowy Komendant Uzupełnień po analizie potrzeb, przydzielonych limitów oraz możliwości szkoleniowych w ramach służby przygotowawczej wobec osób, które w procesie kwalifikacji wojskowej uzyskały kategorię zdrowia „A” przeprowadza postępowanie rekrutacyjne, obejmujące analizę wyników nauki, w tym ocen z wychowania fizycznego i rozmowę kwalifikacyjną.

Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy, z uwzględnieniem limitów miejsc. Zakwalifikowanie kandydata do służby stanie się podstawą wydania przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień karty powołania do służby przygotowawczej i skierowania do odbycia szkolenia.

 

  1. Gdzie pełni się służbę przygotowawczą ?

Kształcenie żołnierzy służby przygotowawczej na potrzeby korpusu oficerów realizowane jest
w uczelniach wojskowych, podoficerów w szkołach podoficerskich, szeregowych w centrach szkolenia.

Z dniem rozpoczęcia pełnienia służby przygotowawczej, żołnierze otrzymają tytuły podchorążego, jeżeli będą kształcili się na oficerów, kadeta, jeżeli będą kształcili się na podoficerów lub elewa, jeżeli będą kształcili się na szeregowych.

Osoby powołane do służby przygotowawczej będą pełniły tę służbę od dnia stawienia się w centrum szkolenia, szkole lub uczelni wojskowej przez okres odpowiedni dla żołnierza kształcącego się na:

  - oficera do sześciu miesięcy;

  - podoficera do pięciu miesięcy;

  - szeregowego do czterech miesięcy.

  1. Na czym polega szkolenie w ramach służby przygotowawczej ?

Program szkolenia w ramach służby przygotowawczej zawiera treści, których opanowanie jest niezbędne do objęcia pierwszych stanowisk w poszczególnych korpusach kadry, z uwzględnieniem specyfiki korpusów osobowych. Szkolenie w pierwszych miesiącach (szkolenie podstawowe) będzie jednakowe dla wszystkich.
W kolejnych okresach szkolenia kandydaci na oficerów zostaną przygotowani do wykonywania obowiązków na stanowiskach dowódcy plutonu bądź równorzędnych natomiast kandydaci na podoficerów na stanowiskach dowódcy drużyny. Kandydaci do korpusu szeregowych przeznaczeni do obsadzenia stanowisk wymagających dodatkowego przeszkolenia będą objęci szkoleniem specjalistycznym.

 

  1. Świadczenia i uprawnienia żołnierzy służby przygotowawczej.

Żołnierze szkoleni w ramach służby przygotowawczej otrzymują świadczenia i uprawnienia porównywalne do posiadanych przez żołnierzy służby kandydackiej przygotowującej do służby zawodowej. Miesięczne uposażenie żołnierzy pełniących służbę przygotowawczą liczone jest od najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (aktualnie 3650 zł brutto). Żołnierzowi kształconemu na potrzeby korpusu oficerów przysługuje uposażenie zasadnicze w wysokości 60% uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (aktualnie 2190 zł), podoficerów 40% (aktualnie 1460 zł), szeregowego 30% (aktualnie 1095 zł.)

Żołnierzom służby przygotowawczej przysługuje także zwrot kosztów przejazdu do i z miejsca odbywania tej służby, bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz wyposażenie. W czasie pełnienia służby przygotowawczej żołnierze podlegają również ubezpieczeniu emerytalnemu. Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.

  1. Zakończenie służby przygotowawczej.

 

Szkolenie w ramach służby przygotowawczej kończy się egzaminem.

Żołnierzy, którzy wcześniej nie pełnili czynnej służby wojskowej, w tym zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej, z dniem zwolnienia ze służby przygotowawczej komendant centrum szkolenia lub szkoły wojskowej przenosi do rezerwy.

 

 

Terminy powołania
do służby przygotowawczej

(kształcenie w korpusie)

 

  • oficerów – styczeń lub kwiecień;
  • podoficerów – luty lub lipiec;
  • szeregowych – styczeń, kwiecień, maj, lipiec, wrzesień lub październik.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Opony 205/55R16 komplet
wtorek, 09 kwietnia 2024
Monar  Moje  Ocalenie - Kup KsiÄżkÄ
Monar Moje Ocalenie - Kup Książkę
wtorek, 16 kwietnia 2024