Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 stycznia 2020 imieniny: Walery, Radomir, Karol

Problem dyżurów nocnych aptek nadal istnieje i nie ma na niego sposobu

Michał Maliszewski   
środa, 30 października 2019 06:00

Starosta Szczepan NiebrzegowskiCzęsto na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymujemy informacje braku czynnej apteki w nocy w naszym mieście. Nawet punkty, które tego dnia powinny pełnić dyżur często zaniechają jego wykonywania.

Mimo, że powiat radzyński zajmuje się układaniem grafiku pracy tych firm to jednak nie ma możliwości wyegzekwowania od nich konieczności jego przestrzegania. Temat ten poruszył na XV Sesji Rady Powiatu w Radzyniu Podlaskim starosta Szczepan Niebrzegowski: - Problem funkcjonowania aptek w naszym mieście istnieje – rozpoczął. – Zdarzają się przypadki, że któraś z aptek nie dopełnia dyżuru nocnego. Wszczęliśmy procedurę formalną ustalenia harmonogramu na rok 2020, przy tej okazji w pismach do wszystkich właścicieli aptek zwracamy uwagę na ten problem.

– Nieotwarcie apteki przez dyżurującą firmę, która ją prowadzi w okresie nocnym skutkuje tym, że mieszkaniec naszego powiatu musi wyjeżdżać do Łukowa, Parczewa, czy gdzieś indziej by dokonać zakupu leków – kontynuował. - Z tego miejsca chciałbym zaapelować do właścicieli aptek, żeby wypełniali zapis ustawowy. Nie mamy narzędzia finansowego. Mamy możliwość skierowania pism do organizacji nadzorczej jaką jest Okręgowa Izba Aptekarska i z tego narzędzia w przeszłości korzystaliśmy i obecnie korzystamy. Jest to pewien błąd legislacyjny polegający na tym, że po prostu nie ma dla aptek zadośćuczynienia finansowego za dodatkowy okres otwarcia, a to są konkretne wymierne koszty. Gdyby taka gratyfikacja była, to na pewno pewny podmiot na terenie Radzynia by się znalazł. Liczymy na to, że może w tej kadencji parlamentu będziemy się zwracać do naszych parlamentarzystów o taką legislację, bo nas nie stać by w okolicach 100 tysięcy złotych wyłożyć z kasy powiatu, bo to jest zadanie, do którego nie jesteśmy zobowiązani by je realizować – zakończył.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Problem dyżurów nocnych aptek nadal istnieje i nie ma na niego sposobuAdnim 2019-10-30 09:21
Jest sposób na to. Jedna apteka byla czynna w dyżury nocne w centrum miasta(nie ta calodobowa co juz jej nie ma). Wystarczy skrzyknąć się w internecie i nie kupować w aptekach które mają wyżnaczone dyżury i nie otwierają. Leki, apteki to ogromny biznes, a że nie ma na to bata to olewają dyżury nocne.
 
 
#2 RE: Problem dyżurów nocnych aptek nadal istnieje i nie ma na niego sposobunuska77 2019-10-30 14:03
Chętnie przyłączę się do akcji o której pisze Adnim.
2 tyg temu jeździłam w środku nocy po mieście szukając apteki by kupić dziecku syrop od gorączki. to nie są żarty zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie i życie tych najmniejszych, naszych dzieci
 
 
#3 kupujcie leki w internecieP.K. 2019-10-30 14:31
ceny tańsze o połowę...
 
 
#4 RE: Problem dyżurów nocnych aptek nadal istnieje i nie ma na niego sposobufor_sale 2019-10-30 16:57
Apteka to nic innego jak prywatne przedsiębiorstwo. Przedsiębiorcom albo się dyżur nocny nie opłaca lub im się nie chce, a że nie ma na to bata to po prostu w nocy śpią. Co innego gdyby była jedna apteka państwowa. Wówczas to państwo płaciłoby za dyżur nocny a nie aptekarz-przedsiębiorca.
 
 
#5 kasapaweł 2019-10-30 21:58
chodzi oczywiście o pieniądze.dlaczego właściciel ma dokładać do interesu i dyżurować?? tydzień dyżurów to jest ogromny koszt a zarobku nie ma tylko wielki minus. W imię czego??
Dlaczego finansuje się lekarzy,którzy siedzą dniami i nocami na pięciu etatach,gdzie często zmęczenie widać na mechanicznie i bezsensownie wystawianych receptach a farmaceuta ma ponosić straty z racji dyżurów???
 
 
#6 noczenek44 2019-10-31 08:24
PANIE Niebrzegowski Szczepanie jest rozwiązanie.Szpital podlega pod powiat, w szpitalu jest apteka, wydać polecenie sprzedaży leków nocą dla pacjentów z pilnymi receptami.
 
 
#7 #5 zły argumentAdnim 2019-10-31 08:26
Pawle zły argument z tymi lekarzami, oni są CODZIENNIE w pracy, a na 20 aptek w Radzyniu każdej wypadają DWA DYŻURY ROCZNIE!!!
W imię chorych dzieci, duszących się osób których dopadła choroba o 01:00 w nocy i wielu innych przypadków. A i w nocy nikt za darmo nie bierze z apteki.
 
 
#8 do pawełSpejson 2019-10-31 09:55
A czy właściciel apteki decydując się na jej otwarcie nie wiedział jaki obowiązek nakłada na niego art.94 ust 1 prawa farmaceutycznego?Przypomnę"roz kład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i ZAPEWNIĆ dostępność świadczeń również w porze nocnej,w niedzielę i święta oraz inne dni wolne od pracy".A więc farmaceuta starając się o zezwolenie brał to pod uwagę i liczył się z tymi kosztami.Co do finansowania lekarzy,apteka nie jest zakładem opieki zdrowotnej a tylko te podlegają dofinansowaniu z budżetu państwa,co nie stanowi jakiejkolwiek podstawy do uchylania się aptek od OBOWIĄZKU udzielania usług farmaceutycznych społeczeństwu.Argumenty farmaceutów że"w godzinach nocnych ruch w aptekach jest niewielki,a ich klientami rzadko bywają osoby chore"jest bezzasadny,bowiem przepis nic nie mówi o uzależnieniu jego stosowania od częstotliwości zachorowań,lecz o KAŻDORAZOWYM OBOWIĄZKU zapewnienia udzielenia usługi.Art 103 ust.2 pkt3 prawa farmaceutycznego przewiduje możliwość nałożenia sankcji na aptekę w postaci cofnięcia zezwolenia jeżeli ta w sposób uporczywy nie zaspokaja potrzeb ludności w zakresie wydawania leków.A teraz do Pana radnego Jakubowskiego.Na profilu fb ile dzisiaj pytał Pan o pomysły.Proszę bardzo,podane na talerzu.Wystarczy skarga z powiatu do WIF i maszyna sama ruszy.Tylko ciekawe czy naszych radnych interesują problemy mieszkańców
 
 
#9 RE: Problem dyżurów nocnych aptek nadal istnieje i nie ma na niego sposobufalconetti 2019-10-31 20:31
#7 - adnim ,ja też jestem za dyżurami aptek w nocy .Ale jak byś mógł mi wytłumaczyć , jak ci to wyszło te dwa dyżury rocznie - 20 aptek .
 
 
#10 #7Adnim 2019-11-01 00:00
Nie mi wyszło, tylko jest rozpiska dyżurów na cały rok. 2-3 dyżury tygodniowe na aptekę na cały rok.
Ograniczyć ilość aptek do dwóch (2!!!!!!!!!!) w Radzyniu jak było kiedyś, to z podkulonym ogonem znajdą się dyżurujący.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.