Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 4 sierpnia 2020 imieniny: Dominika, Jan, Protazy

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Uczniowie nie mają czym wracać ze szkoły

Michał Maliszewski   
czwartek, 12 września 2019 07:00

Sesja Rady PowiatuW tym tygodniu na naszą skrzynkę redakcyjną dotarła wiadomość od jednego z naszych Czytelników, w poinformował on brak możliwości powrotu autobusem do domu późnym popołudniem.

- Uczniowie nie mają jak wrócić autobusami do domów. PKS pozabierał kursy zapewne ze względów ekonomicznych, a te które jeżdżą nie zabierają wszystkich mimo wykupionych biletów miesięcznych – napisał w wiadomości uczeń jednej z radzyńskich szkół. Inni internauci piszą: „Ktoś zapomniał o tym, że dwa roczniki muszą jakoś dojechać w busach do szkoły. Tragedia”, „Z Suchowoli dwa kursy rano do Radzynia i koniec. Pierwszy autobus wypełniony po brzegi. Powrót jeden po 11 i drugi po 15 i koniec. Lekcje trwają dłużej niestety”, „Z Paszk do Radzynia rano w ogóle nie ma żadnego autobusu. Trochę słabo”.

Temat linii autobusowych został poruszony na sesji Rady Powiatu. Okazuje się, że jest dofinansowanie od państwa, jednak jest ono za małe by utworzyć nowe linie. Starosta uważa też, że nie było woli wsparcia przez gminy z terenu powiatu radzyńskiego. - Jak państwo wiecie ustawa gwarantująca dofinansowania do utrzymania linii weszła w życie 17 lipca – mówił wicestarosta. – Przygotowując się do wdrożenia tej ustawy na terenie powiatu odbyliśmy dwa spotkania, na które zapraszaliśmy wszystkich wójtów i burmistrza. Okazało się, że nie zostały zgłoszone 6 linii, które spełniają wymogi linii nowych. Gmina Czemierniki zgłosiła linię Bełcząc – Wygnanów, Stoczek, Stójka, Czemierniki, Niewęgłosz, Radzyń Podlaski. Gmina Ulan zgłosiła linię: Ulan, Stok, Rozwadów, Klębów Sętki, Stanislawów, Zarzec Ulański, Radzyń Podlaski oraz Radzyń Podlaski, Brzostówiec, Zakrzew, Paskudy, Gąsiory, Zyłki, Ulan, Radzyń Podlaski. Gmina Kąkolewnica zgłosiła linie: Olszewnica, Sokule, Brzozowica, Kąkolewnica, Radzyń Podlaski. Gmina Wohyń: Ostrówki, Ossowa, Bezwola, Wohyń, Zbulitów, Radzyń Podlaski oraz Planta Wohyń, Świerże, Branica Suchowolska, Branica Radzyńska, Marynin, Radzyń. PKS wycenił koszty tych linii. Okazało się, że miesięczny koszt ich utrzymania to tylko w dni robocze przy cenie 4 złote 50 groszy za kilometr oraz maksymalną stawkę dofinansowania z funduszu wyszło, że miesięczne utrzymanie tylko 6-ciu tras to jest poziom 532 tysiące złotych. Musimy zabezpieczyć 414 tysięcy złotych miesięcznie na utrzymanie tych tras. Możemy przyjąć, że będziemy mieli jakieś tam przychody z biletów to w najlepszym okresie PKS przedstawił nam 260 tysięcy na tych trasach, co oznacza, że w bardzo optymistycznym wariancie prawie 250 tysięcy musimy dołożyć. Do 14 sierpnia można było składać wnioski do wojewody na te programy. Z racji, że ze strony samorządów gminnych tak naprawdę nie dostaliśmy wsparcia w postaci rzeczywistej deklaracji, jedynie z Wohynia dla jednej linii, ale nie ma określonych zasad w jakim udziale. Postanowiliśmy, że na ten nabór nie będziemy składać. Będziemy pracować nad tymi zagadnieniami i spróbujemy na nowy rok złożyć wniosek o dofinansowanie tych linii o ile znajdziemy porozumienie w tym zakresie. Jeśli te linie utworzymy to będziemy musieli je utrzymać i w jaki sposób uzupełnimy ten deficyt? Musimy znaleźć pieniądze na uzupełnienie tego niedoboru – zakończył Jarosław Ejsmont.

Dopóki sytuacja nie rozwiąże się uczniowie są zmuszeni nadal walczyć o miejsca w autobusach.

 

Komentarze  

 
#1 czy ja dobrze czytamP.K. 2019-09-12 10:13
nie złożyli wniosku o dofinansowanie? żart jakiś, jakim cudem te osoby jeszcze tam pracują
 
 
#2 hi, hizenek44 2019-09-12 13:06
Sorry, ale ten pan będzie teraz prezesem PUK-u. Podstawowej sprawy nie wiedział, że młodzież od września będzie potrzebowała dojechać do szkół i nie złożył wniosku o wsparcie na uruchomienie linii autobusowych.
Czarna przyszłość przed PUK-iem?
 
 
#3 Zenku,eSPe 2019-09-12 15:53
moźe właśnie dlatego musiał odejść ze starostwa? A źe PUKu raczej wszystko uporządkowane, to i nic nie zdąźy zepsuć, nim Go powołają na inne intratne stanowisko.
 
 
#4 do 3zenek44 2019-09-12 20:34
Czy dobrze zrozumiałem przekaz? Mierny , bierny ale wierny. Jeżeli nic nie potrafi na jednym stołku to kopa w górę."Ale to już było:- za komuny! Czy cofamy się w rozwoju cywilizacyjnym???
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.