Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 8 kwietnia 2020 imieniny: Julii, Dionizego

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Radzyńskie domy dziecka przepełnione

Michał Maliszewski   
wtorek, 30 kwietnia 2019 06:00

Sesja Rady PowiatuW placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie powiatu radzyńskiego jest coraz mniej miejsca na przyjęcie nowych dzieci.

Niektóre z nich musiały zostać przeniesione do innych placówek oddalonych kilkadziesiąt kilometrów od Radzynia. Niestety jest to rozwiązanie trudne dla dziecka, natomiast dla powiatu nieekonomiczne, ponieważ jego pobyt w innym domu dziecka kosztuje dwa razy tyle. Ten problem przedstawił na ubiegłej VIII sesji Rady Powiatu starosta Szczepan Niebrzegowski.

- Mamy 28 miejsc w naszych domach dziecka, ponieważ jest ich dwa razy po 14 - mówił starosta radzyński. – Liczba miejsc przekracza tą graniczną ilość w związku z tym jesteśmy zmuszeni, nie mając większych zasobów, umieszczać nasze dzieci poza terenem powiatu. Jest duża różnica między kosztem utrzymania dziecka w naszym domu, a innych domach dziecka poza naszym powiatem. U nas dziecko za ubiegły rok było kosztem 3 tysięcy złotych, natomiast inne domy dziecka w Polsce niedługo przekroczą koszt 10 tysięcy złotych za miesiąc. Stawka 7 tysięcy złotych za miesiąc już dawno temu było w domu dziecka w Krakowie. Skoro my jesteśmy bardzo tani, to do nas bardzo ochoczo kieruje się dzieci z innych terenów, dlatego mamy obecnie nadpodaż. Jeżeli chodzi o nasze dzieci, które się nie mieszczą u nas w domu dziecka, które wyjeżdżają poza powiat kosztują dużo drożej. 6-cioro dzieci umieszczone są na okres próbny sto kilometrów stąd za koszty dwukrotnie większe niż w naszym domu. Czynimy starania, aby znaleźć dla tych dzieci lepsze a jednocześnie bezpieczne rozwiązanie – zakończył Szczepan Niebrzegowski.

Głos w tej sprawie zabrała również Anna Szymala: - Panie starosto czy zostały już podjęte jakieś rozmowy z wójtem Ireneuszem Demianiukiem odnośnie utworzenia domu dziecka? – pytała radna.

Starosta odpowiedział: - Panu wójtowi troszeczkę, że tak powiem, temperatura spadła i zaangażowanie. Tak to odczuwam i pan wójt dał mi do zrozumienia, że do jest równanie z kilkoma niewiadomymi. Pan wójt obawia się, że wejdzie w temat, mając deklaracje odnośnie sześciorga dzieci i na tym będzie koniec dla niego. Obawia się również, że nie będzie ten system chodził, bo ogólnopolska tendencja jest odchodzenia od domów dziecka, a raczej w kierunku rodzin zastępczych. Ostatnio na bazie PCPR było szkolenie ewentualnych osób do prowadzenia rodzin zastępczych. Ten kierunek jest tańszy i z punktu widzenia interesów dziecka zdecydowanie bardziej łagodne. Przynajmniej tak mówią dane, że rodzina zastępcza jest lepsza od każdego domu dziecka. Jeżeli chodzi o Komarówkę to raczej pan wójt nie zaryzykuje – zakończył.

 

Komentarze  

 
#1 Koszty...tyski 2019-04-30 06:58
A czy Pan starosta wie co składa się na tak niskie koszty utrzymania dziecka w Radzyniu? Czy był w tych domach, zobaczył w jakich warunkach mieszkają te dzieci, których życie nie oszczędzało? Czy przyjrzał się jadłospisowi i temu co dzieci jedzą, jakiej jakości są te produkty, w czym chodzą ubrane, ile na to jest wydawane, co mają w pokojach, czy chodzą na korepetycje, lub dodatkowe zajęcia, czy wyjeżdżają na wycieczki, obozy, kolonie, czy realizują swoje zainteresowania np. sportowe? Bo ja bardzo chętnie bym o tym przeczytał. o domach, które wymagają kapitalnego remontu. I czy na te koszty utrzymania, składają się skandalicznie niskie zarobki pracowników pedagogicznych?
 
 
#2 dziecijanek5005 2019-04-30 20:04
Starosto nie ma co gdybać ,tylko zakasać rękawy i do roboty. imprezowanie czas skończyć , a rozwiązywać problemy.Łatwiej bylo w opozycji krytykować , prawda ?
 
 
#3 Do tyskiherr 2019-04-30 22:29
Wyposażenie domów na dobrym poziomie, odpowiednie do potrzeb i wieku wychowanków. Produkty nie są niskiej jakość. Odpowiednia ilość posiłków. Kolonie dwa razy do roku (zimą i latem). Odzież kupywana często. Żal sytuacji rodzinnej tych dzieci ale jeśli chodzi o warunki to oby każde dziecko tyle miało. Grono pedagogiczne nie zarabia dużo ale nie jest to i najniższa krajowa. Jak komuś nie odpowiada zapraszamy do Wipaszu.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.