Komentarze
- W niedziele po kościele. Lekcja wdzięczności i pok...
Jest powiedzenie: "człowiek wart jest nie tyle ile ma dóbr materialnych czy tyle jak jest mocny lub ...
- niepokorny - Organika – wernisaż
Gdzie ta wystawa i do kiedy ?
- niepokorny - Przemówienie Burmistrza Jakuba Jakubowskiego z oka...
więc wracaj, gdzie twoje korzenie.
- zimny - Przemówienie Burmistrza Jakuba Jakubowskiego z oka...
Naprawdę?. Ulica Między Bogiem a Prawdą. Na tej ulicy jest siedziba Proboszcza i Prokuratora można w...
- pioter - Przemówienie Burmistrza Jakuba Jakubowskiego z oka...
Bywało. Dawno temu. Obecny burmistrz nie potrzebuje pomocy w napisaniu przemówienia. Dementuję stano...
- akotyla
Przed nami święta - zobacz co będzie działo się w Radzyniu |
Mariusz Szczygieł | |||
piątek, 30 kwietnia 2010 14:19 | |||
Przed nami święta. Mieszkańcy naszego miasta udadzą się na dłuższy wypoczynek, urządzą majówki i... uczczą
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto obchodzone w Polsce od 2004. To stosunkowo młode święto ustanowione zostało Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 (Dz.U. Nr 49 z 2004r poz. 467 Art 1. poz 3). W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Chciałbyś wywiesić flagę, ale jej jeszcze nie masz? Nic prostszego! W Radzyniu pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja od godziny 10.30 członkowie Platformy Obywatelskiej będą bezpłatnie rozdawać flagi narodowe. Do rozdania jest 300 flag! Flagi będą rozdawane tego dnia także w Wohyniu, również o godz. 10.30. Bracie Polaku! Wywieś polską flagę narodową. Tylko polską! I bądź dumny! 3 maja - Święto Konstytucji 3-go Maja Władze samorządowe Powiatu Radzyńskiego oraz Miasta i Gminy Radzyń Podlaski zapraszają nas wszystkich na uroczyste obchody rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja. Program obchodów: 10.45 zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na ul. Warszawskiej (koło dawnego budynku Policji), 10.50 przemarsz do kościoła Trójcy Świętej, 11.00 Msza Św. w intencji Ojczyzny, 12.00 przemarsz pod pomnik Konstytucji 3 Maja, wystąpienie Starosty Radzyńskiego, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów,
A wieczorem... 20.00 - koncert zespołu "Budka Suflera".
O fladze Polski, jej święcie i o tym jak to się stało, że to właśnie biel i czerwień stały się kolorami naszego kraju przeczytasz poniżej.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej To stosunkowo młode święto ustanowione zostało Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 (Dz.U. Nr 49 z 2004r poz. 467 Art 1. poz 3). W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych: 2 maja 1945 o godzinie 6 rano zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie. W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych (po Święcie Pracy), tak aby nie wisiały, w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze, święta 3 maja. Historia Barw Narodowych Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalnie pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle. Polska flaga państwowa, według obowiązującej normy, to prostokąt o proporcjach boków 5:8 podzielony na dwa poziome pasy - biały górny i czerwony u dołu. Obowiązująca odcień bieli polskiej flagi państwowej to, w przestrzeni barw RGB, 233,232,231 (#E9E8E7 - w zapisie szesnastkowym). Obowiązujący odcień czerwieni - 212,33,61 (#D4213D - w zapisie szesnastkowym). Dopuszczalne jest wieszanie flagi narodowej pionowo. W tym wypadku barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie.
Opracowanie: Mariusz Skoczylas
|
Komentarze