Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 czerwca 2019 imieniny: Elżbiety, Marka | 1456 - powstaje parafia św. Trójcy, w wyniku wystawienia dokumentu fundacyjnego parafii w Białce Niżnej, czyli Kozmimrynku przez biskupa krakowskiego Tomasza Strzempińskiego

Jakie zadłużenie ma powiat radzyński?

Michał Maliszewski   
poniedziałek, 31 grudnia 2018 08:00

Starosta Szczepan NiebrzegowskiPodczas IV sesji Rady Powiatu, 28 grudnia br. starosta Szczepan Niebrzegowski rozpoczął swoje sprawozdanie od finansowych zobowiązań powiatu.

- Z uwagi, że są media chciałbym w swojej wypowiedzi zawrzeć precyzyjne informacje o stanie zadłużenia na początek kadencji – rozpoczął starosta. – Nasz powiat posiada zadłużenie w wysokości 9 milionów 946 tysięcy 943 złotych. W tej kwocie jest 5 milionów 100 tysięcy złotych kredytu, który w ostatnich dniach został zrealizowany, natomiast jest zaciągnięty przez zarząd poprzedniej kadencji. Stan zadłużenia powiatu stanowią również poręczenia. Powiat radzyński poręczył SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim kredytu na kwotę 1 milion 706 tysięcy złotych. Chcę dodać, że wczoraj miało miejsce posiedzenie rad społecznych szpitala. Członkowie otrzymali informacje, że SP ZOZ w 2018 roku zanotował stratę na około 3 miliony złotych. To jest również nasza strata, powiatu radzyńskiego. Tak wygląda sytuacja finansowa – mówił Szczepan Niebrzegowski.

Starosta wspomniał również o działaniach międzysesyjnych: - Ubolewam, że to postępowanie na zakup energii elektrycznej nie odbyło się trzy miesiące wcześniej bo wtedy jako powiat mogliśmy się uratować przed nadmiernym skokiem cenowym – oznajmił. – Wybrano procedurę internetową, e-zamówienia i ta opcja okazała się nieskuteczna, ponieważ musieli się zgłosić dwaj oferenci żeby wybrać dostawcę. Zgłosił się jeden i procedura została unieważniona i dopiero zarząd powiatu nowej kadencji mógł zrobić klasyczny przetarg, ale w okresie przejściowym musieliśmy korzystać z dostawcy zastępczego, który ceny energii zdecydowanie zawyża. Jeżeli chodzi o inwestycję drogową Wola Chomejowa – Borki, to wyłapano błąd, który popełniła firma mająca wykonywać tę inwestycję i przetarg został unieważniony przez zarząd ubiegłej kadencji. To postępowanie zakończyło się tym, że okazało się, że wina jest po stronie wykonawcy i istnieje różna obawa oceny postępowania przetargowego – tłumaczył starosta.

 

Komentarze  

 
#1 Szpitalbolo2 2018-12-31 12:20
:lol: od kiedy szpitale przynoszą zyski . szpital ma leczyć a nie zarabiać.to jest wina funduszu zdrowia źe mało płaći. :oops:
 
 
#2 RE: Jakie zadłużenie ma powiat radzyński?pioter 2018-12-31 13:44
3 000 000 zadłużenia na 60 800 mieszkańców powiatuco daje uwaga 50 zł na łebka na rok. Jakie usługi szpital oferuje pacjentom? Jakieś tam pewnie badania. Pójść raz w roku, zrobić badania krwi full wypas i szpital stanie na nogi.
 
 
#3 Jest pytanie, jest odpowiedź.JawnyRadzyń 2018-12-31 18:12
1."od kiedy szpitale przynoszą zyski" Za ostatnie lata dyrektor otrzymał ngrodę bo szpital wypracował zyski.
2. "zrobić badania krwi full wypas i szpital stanie na nogi." dyrektorem to ty już nie będziesz z takim myśleniem.Zapomiałeś o kosztach wykonania tych full badań.
 
 
#4 Strategiaruda_anka 2018-12-31 18:13
Czyżby nowy starosta przyjął strategię Pana Burmistrza pt „poprzednia ekipa zostawiała takie zadłużenie, ze przez całą kadencję nie będziemy robili nic, tylko spłacali zadłużenia?!”. Zapomniał dodać, że kredyty zostały zaciągnięte na inwestycje, a nie spłaty kar.
 
 
#5 strategia idzie z góryeSPe 2018-12-31 19:42
To znaczy, że sytuacja jest zła, czy dobra, z tej pogmatwanej wypowiedzi poziomu ucznia gimnazjum w zasadzie nic nie wynika! Jeżeli poprzedni Zarząd Powiatu zaciągnął kredyt w banku, ale go nie zrealizował, to po co go teraz realizowaliście!!Był on w końcu potrzebny, czy też nie? Jeżeli wy go wzięliście fizycznie, to on obciąża już waszą kadencję, a nie poprzednią. Nie można nim rozliczać długów poprzednika. Może dla jasności, nowy zarząd powiatu, ujawni, ile szpital zainwestował na przestrzeni ostatniej kadencji starosty Kotwicy, a ile % tej inwestycji stanowi te 3.000.000 zł.Ja rozumiem, że pisowcy zawsze byli nastawieni na niedomówienia lub pomówienia, ale do cholery, ludzie potrafią liczyć sami, bez pomocy fachowców z pisu. ruda_anka ma rację, najlepiej na początku społeczeństwo zdołować, aby na koniec nieszczęścia jakie mogą nam przynieść te rządy, łatwiej było się bronić.
 
 
#6 do obu strategiizimny 2018-12-31 22:33
Do ruda_anka - ja wyczytałem, że starosta jedynie zakomunikował a nie komentował. Ty insynuujesz. Podobnie eSPe, z alergią na PIS.Zaciągnięty kredyt w istocie obciąża starostwo a nie tę czy poprzednią ekipę aczkolwiek, skoro zaciągnięty był przez poprzednią ekipę tzn. umowy podpisywała poprzednia.Starosta nie wyjaśnił przeznaczenia tego kredytu. Podejrzewam, że skoro został zrealizowany teraz, to albo dotyczy inwestycji na którą również musiała być podpisana wcześniej umowa albo modnego ostatnio wśród samorządów rolowania długów. Tak czy inaczej stało się to za poprzedniej ekipy a nowy starosta będzie musiał dotrzymać zawartych umów. Mylisz też koszty inwestycji ze stratą operacyjną która według mnie żadnego związku z inwestycją nie ma. Jakoś istnieją w Polsce szpitale które potrafią się zbilansować. Jak widać radzyński w tym roku nie. A może polecisz specjalizację w naszym szpitalu? Nie obserwuję natłoku pacjentów do jakiejkolwiek. Może się zatem trzeba zastanowić, co zrobić by starostwo nie wypełniało funkcji NFZ i nie refinansowało niezapłaconych przez NFZ wykonań?. Skoro powstała strata tzn. koszty funkcjonowania przewyższyły przychody szpitala. Starostwo ma ograniczone możliwości przychodów. Więc nie grzej się i zanim zabierzesz się za boksowanie PIS-u, poczytaj, dokształć
 
 
#7 RE: Jakie zadłużenie ma powiat radzyński?pioter 2018-12-31 22:52
Jawny, to sugerujesz że badania robione za prywatne pieniądze są robione poniżej kosztów?
 
 
#8 Do pioterJawnyRadzyń 2019-01-01 13:54
Koszty badań są takie same czy to wykonane za gotówkę czy sfinansowane z NFZ. Chyba, że dyrektor ustali odrebny cennik dla osób które zapłacą że swojej kieszeni.
Co do straty około 3 mln złotych. Poprzednie lata były przychylne dyrektorowi bo kończyły się nawet zyskiem około 6 mln złotych. Czy na stratę mogła wpłynąć zmiana władzy publicznej czyli organu założycielskiego?
 
 
#9 strach w oczach,gdy idę do tego szpitalatekla 2019-01-01 14:43
leczenie na bardzo niskim poziomie, jesteś chory,to musisz szukać pomocy w innych miastach lub prywatnie.Pacjent jest złem koniecznym,każdy tu robi łaskę,pokazując swoje niezadowolenie.A biorą OGROMNĄ kasę nawet za nic nierobienie.Ogromne kolejki do lekarzy,a wizyta trwa 10 minut,nic często nie wnosząc,recepta i won.Pacjent jest na końcu tego łańcucha,mają inne priorytety i TO JEST CHORE.
 
 
#10 Do Pana Starostyradon 2019-01-01 14:46
Radzyński szpital jako budynek jest piękną wizytówką miasta i powiatu.
Jednak lecznictwo w nim prowadzone jest po prostu tragiczne w porównaniu nawet do Parczewa, czy Łukowa.
Przykładów można mnożyć.
Znam kilku bardzo dobrych lekarzy mieszkających w Radzyniu i codziennie dojeżdżających do Parczewa i Łukowa.
Myślę, że ten problem powinien być poddany głębokiej analizie na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu.
 
 
#11 RE: Jakie zadłużenie ma powiat radzyński?pioter 2019-01-01 15:24
jaka zmiana władzy? Wystarczy jakaś inwestycja aby bylo na minusie. Trzeba sprawdzić jaki sprzęt zakupił szpital, jakie remonty przeprowadził w 2018 roku. Być może inwestycja wpłynie na lepszy bilans w 2019. Aha koszty badań nie są takie same. Są różne w każdym szpitalu.
 
 
#12 Do pioterJawnyRadzyń 2019-01-01 18:07
Jak inwestycje zmniejszą straty szpitala? Widze, że wogule nie masz pojęcia na temat ekonomii? Przyznaj się! Tutaj zapewne wzrost wynagrodzeń lekarzy przerosły możliwości szpitala.
Drugim tematem jest kolejka do lekarzy w POZ. - Panie dyrektorze zwracam się do Pana aby zmienić system rejestracji do lekarzy na rejestrację na konkretną godzinę co zmmiejszy czas oczekiwania. Cdn
 
 
#13 pytanieP.K. 2019-01-01 22:20
ja tylko chciałbym zapytać czemu w szpitalu w Parczewie pracuje 3-4 razy tyle lekarzy co w Radzyniu? no chyba, ze na stronach internetowych obu placówek są jakieś zafałszowane dane
 
 
#14 Wschód???Paolo Borsellino 2019-01-02 03:13
Dobrze się czujesz?
Wystarczy porozmawiać z osobami mającymi zawodowy kontakt z funduszami unijnymi, żeby wiedzieć, że obowiązują procedury. To oznacza, że jak ma być pozwolenie na budowę czy wycinkę drzew, to nie da się po przyjacielsku "klepnąć" wniosku z brakami, bo urzędnicy dzielący kasą UE podlegją ścisłym kontrolom.
Nikt, choćby Kochał Radzyń Podlaski nie podpisze się pod decyzją akceptującą wnioski z brakami. UM Radzyń i Jerzy Rębek dostał czas na uzupełnienie braków i ich listę, ale nie wykonał swojej pracy. Po prostu.Tyle.

Jerzy Rębek świadomie okłamał wyborców machając na Placu Wolności kartkami papieru, które miały być prawidłowo wypełnionym wnioskiem. Oczywiście obiecywał je udostępnić wszytkim, szczególnie mediom...

Wielokrotnie w kampanii wyborczej okłamywał Radzynian sugerująć, tak jat teraz TY, że PSL ukradł lub nie dał pieniędzy, które mu się należały.

Gdyby miał honor, to by ustąpił.
 
 
#15 RE: Jakie zadłużenie ma powiat radzyński?pioter 2019-01-02 14:51
Boziu jaki z tego Jawnego to tuman. Jeszcze raz ci to wyłożę jak półgłówkowi. Radzyński szpital ma sprzęt. Sprzęt jest stary i zawodny i nie opłaca się go dalej trzymac. Kupuję się nowy. Uwaga to jest inwestycja, która powoduje koszt. Nowy sprzęt jest mniej energochłonny, ergonomiczny i działa szybciej. teraz uważaj Jawny tłumaczę, różnica w kosztach eksploatacji tych dwóch urządzeń to jest zysk. czyli zmniejsza się strata szpitala. Teraz rozchodzi się o to aby sprzęt był wykorzystany w 100%. Wytłumaczyć ci jeszcze na przykładzie remontów i ile daje wymiana zwykłych drzwi na niezwykłe? Może wymiana oświetlenia na mniej energochłonne? Jeśliszpital będzie płacil mniej za prąd i ogrzewanie to nie zmniejszy to strat szpitala?
 
 
#16 Szpitalanna3062 2019-01-02 18:47
Zgadzam się w zupełności że szpitale mają leczyć-jednak 80% wynoszą koszty poborów,ciekawe ile zarabia lekarz-bo ciągle mają podwyżki-może by tak na wolontariat niektórzy się zgodzili??????
 
 
#17 do piotrazimny 2019-01-02 20:20
Masz w sobie olbrzymie pokłady pychy by ze swoją wiedzą, a raczej jej kompletnym brakiem, nazywać kogoś tumanem. Może inwestycje w przyszłości zredukują koszty, tak jak piszesz, ale na bieżąco nie stanowią kosztów i 3 mln długów nie wynika z inwestowania.
 
 
#18 Dzięki zimnyJawnyRadzyń 2019-01-02 20:34
Jak czytam tego "pioter" to aż mi się chce :-x .
Pozdrawiam"zimnego"
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.